ROMÂNIA
AUTORITATEA JUDECĂTOREASCĂ
JUDECĂTORIA B_____, JUDEȚUL V_____
Operator de date cu caracter personal nr. 4120
Dosar nr. XXXXXXXXXXXXX
Sentința civilă Nr. 1180
Ședința publică de la 28 Septembrie 2015
Completul compus din:
PREȘEDINTE A________ O_______ F______
Grefier D_____ V________
Pe rol judecarea cauzei C_________ administrativ și fiscal privind plangerea formulata de petenta V___ M______ M_____, CNP xxxxxxxxxxxxx, domiciliata in Rm. V_____ _____________________. 22, ____________.C, __________________ impotriva procesului verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor ________ nr. xxxxxxx/09.04.2015 incheiat de intimatul I.P.J. V_____, având ca obiect „anulare proces verbal de contravenție” CP xxxxxxx - declinare de competenta”.
La apelul nominal făcut în ședința publică au lipsit părțile.
Procedura legal îndeplinită.
S-a făcut referatul cauzei de către grefier care învederează instanței că dosarul este la primul termen de judecată, după declinarea spre competentă soluționarea de către Judecătoria Rm.V_____, după care:
Instanța, față de probatoriul solicitat de părți, încuviințează ambelor părți proba cu înscrisuri și respinge proba cu martori solicitată de petent, astfel că nemaifiind alte cereri de formulat sau probe de administrat, reține cauza pentru deliberare și soluționare.
I N S T A N Ț A,
Asupra cauzei de față deliberând, constată următoarele:
Prin cererea inregistrata pe rolul Judecatoriei Rm. V_____ la data de 15.04.2015 petenta V___ M______ M_____ a formulat plangere impotriva procesului verbal ________ nr. xxxxxxx/09.04.2015 incheiat de intimatul I__ V_____.
In motivare petenta a aratat ca a fost sanctionata intrucat ar fi depasit viteza maxima legala, circuland cu viteza de 106 km/h, ceea ce nu corespunde realitatii.
Intimatul a formulat intampinare prin care a solicitat respingerea plangerii cu motivarea ca petenta a savarsit fapta retinuta in sarcina sa iar procesul verbal a fost incheiat cu respectarea prevederilor OG 2/2001.
Prin sentinta civila nr. 4340/2015 Judecatoria Rm. V_____ a declinat competenta de solutionare a cauzei in favoarea Judecatoriei B_____.
A fost administrata proba cu inscrisuri.
Analizand actele si lucrarile dosarului retine urmatoarele:
Prin procesul verbal contestat s-a retinut in sarcina petentei savarsirea faptelor prev. de art. 100 alin. 3 lit.e si 102 alin.3 lit.e din OUG 195/2002 republicata, fiind aplicata sanctiunea amenzii contraventionale in suma de 390 lei si, respectiv sanctiunea „avertisment”. De asemenea s-a aplicat sanctiunea complementara constand in suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada de 90 de zile.
S-a retinut in sarcina petentei ca la data de 09.04.2015, pe DN7, CC Calimanesti, km.3+700m a condus auto marca Dodge cu nr. PCK137, efectuand manvra de depasire a unui autoturism in zona de actiune a indicatorului „depasirea interzisa”, trecand peste marcajul longitudinal continuu si de asemenea a fost inregistrata de aparatul radar ciculand cu viteza de 106 km/h.
A fost mentionata ________________ radar, respectiv PYT nr. xxxxxxxxx.
Petenta a semnat procesul verbal, fara obiectiuni.
Examinand legalitatea procesului verbal se constata ca acesta cuprinde toate elementele prevazute sub sanctiunea nulitatii absolute de art. 16 si urmatoarele din OG 2/2001 iar petenta nu a invocat motive de nulitate relativa.
Sub aspectul temeiniciei, din probele administrate, respectiv inregistrarea video depusa la dosar pe suport DVD rezulta ca la data de 09.04.2015, ora 13:46 autoturismul condus de petenta, cu nr. PCK137 a fost inregistrat de aparatul radar circuland cu viteza de 106 km/h pe DN7, centura ocolitoare Calimanesti, in raza localitatii Pausa, jud. V_____, in timp ce efecuta manevra de depasire a unui alt autoturism, manevra efectuata in raza de actiune a indicatorului „depasirea interzisa” si cu incalcarea marcajului longitudinal continuu ce desparte sensurile de mers.
Faptele retinute in sarcina petentei sunt dovedite cu mijloacele de proba administrate in cauza, intrunind elementele constitutive ale contraventiilor prev de art. 100 alin. 3 lit.e si 102 alin.3 lit.e din OUG 195/2002.
Neexistand motive de nelegalitate sau netemeinicie a procesului verbal va respinge plangerea formulata.
PENTRU ACESTE MOTIVE,
ÎN NUMELE LEGII
HOTĂRĂȘTE:
Respinge plangerea formulata de petenta V___ M______ M_____ domiciliata in Rm. V_____ _____________________. 22, ____________.C, __________________ impotriva procesului verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor ________ nr. xxxxxxx/09.04.2015 incheiat de intimatul I.P.J. V_____.
Cu apel in 30 de de la comunicare.
Pronuntata in sedinta publica azi, 28.09.2015.
P_________,Grefier,
Red/Th – FA/VD
4Ex – 12.11.2015