Dosar nr. XXXXXXXXXXX
R O M Â N I A
CURTEA DE APEL A___ I____
SECTIA PENALA SI PENTRU CAUZE CU MINORI
SENTINȚA PENALĂ Nr. 153/2013
Ședința publică de la 08 Octombrie 2013
Completul compus din:
PREȘEDINTE D___ G________
Grefier L______ B____
P________ de pe lângă Curtea de Apel A___ I____ reprezentat prin :
M______ C_____- procuror
Pe rol judecarea cererii formulate de petentul N_____ D__ cu privire la strămutarea judecării cauzei ce face obiectul dos. nr. XXXXXXXXXXXXX al Judecătoriei S____.
La apelul nominal făcut în ședința publică constată lipsa părților
Procedura legal îndeplinită.
S-a făcut referatul cauzei de către grefier care învederează că potrivit Referatului de informații întocmit și depus la dosar de către Tribunalul A___ dosarul penal nr.XXXXXXXXXXXXX a fost înregistrat pe rolul Judecătoriei S____ la data de 04.07.2013, având ca obiect plângere împotriva rezoluțiilor sau ordonanțelor procurorului de netrimitere în judecată, stadiu procesual fond.
Întrebată fiind reprezentanta parchetului arată că nu are cereri de formulat, împrejurare față de care instanța acordă cuvântul în dezbateri.
Reprezentanta Ministerului Public solicită respingerea cererii formulată de petentul N_____ D__, apreciind că nu există nici un motiv care să justifice strămutarea cauzei.
CURTEA DE APEL
Asupra cererii de față:
Constată că prin cererea înregistrată pe rolul Curții de Apel A___ I____ la data de 29.08.2013 sub dosar nr. XXXXXXXXXXX petiționarul N_____ D__ a solicitat instanței ca prin hotărârea ce o va pronunța să dispună strămutarea judecării cauzei ce face obiectul dosarului penal nr. XXXXXXXXXXXXX al Judecătoriei S____ la o altă instanță.
Cererea nu a fost motivată de petent, în susținerea cererii sale petentul nu a depus înscrisuri.
În drept cererea formulată nu a fost motivată.
La dosarul cauzei s-a depus referatul cauzei întocmit de către Tribunalul A___ conform art. 57 C.p.p. ( f. 7 ).
Analizând cererea de strămutare formulată de petentul N_____ D__, Curtea de Apel A___ I____ o consideră neîntemeiată și urmează a o respinge.
Astfel se constată că dosarul penal a cărui strămutare se cere a fost înregistrat pe rolul Judecătoriei S____ la data de 4.07.2013 având ca obiect „plângere împotriva rezoluțiilor sau ordonanțelor procurorului de netrimitere în judecată”, stadiul procesual fond.
La data de 6.08.2013 plângerea petentului a fost soluționată dispunându-se în baza art. 278/1 al. 13 C.p.p., trimiterea acesteia la P___ Procurorul de pe lângă Judecătoria S____, constatându-se că petentul nu a formulat în prealabil plângere potrivit art. 278 C.p.p. S-a constatat prin verificarea dosarului că petentului i-au fost respectate drepturile procesuale prevăzute de lege.
Analizând cererea formulată de petent prin prisma exigențelor impuse de art. 55 C.pr.pen., Curtea apreciază că în cauză nu există motive de strămutare, de altfel petentul neinvocând vreun motiv justificat de a formula această cerere.
Față de cele expuse, Curtea, în baza art. 60 C.p.p., va respinge cererea formulată de petentul N_____ D__.
Petentul va fi obligat să plătească statului suma de 100 lei cu titlu de cheltuieli judiciare.
PENTRU ACESTE MOTIVE,
ÎN NUMELE LEGII
HOTĂRĂȘTE
Respinge cererea petentului N_____ D__ de strămutare a cauzei care face obiectul dos. nr. XXXXXXXXXXXXX al Judecătoriei S____.
Obligă petentul să plătească statului suma de 100 lei cu titlu de cheltuieli judiciare.
Definitivă.
Pronunțată în ședință publică azi, 08.10.2013.
PREȘEDINTE Grefier
D___ G________ L______ B____
Red/Tehn DG/04.11.2013/2 exp.