R O M Â N I A
CURTEA DE APEL PLOIEȘTI
SECȚIA PENALĂ ȘI PENTRU CAUZE CU MINORI ȘI DE FAMILIE
DOSAR nr.XXXXXXXXXXX
SENTINȚA PENALĂ NR.86
Ședința publică din data de 20 mai 2013
PREȘEDINTE – V_____ M__________
GREFIER – E____ V_____
Ministerul Public a fost reprezentat de procuror C_______ I______ P____
din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploiești
Pe rol fiind soluționarea cererii de strămutare a judecării cauzei penale ce face obiectul dosarului nr.XXXXXXXXXXXX aflat pe rolul Judecătoriei Moreni, formulată de către petentul P________ DE PE L____ JUDECĂTORIA MORENI, privind pe intimații B____ V_______, fiul lui I__ și V_______, născut la data de 28 decembrie 1954, domiciliat în Moreni, _____________________, nr.57, ______________.2, apart.79, județul Dâmbovița și U_______ A____________ TERITORIALĂ VALEA L____ prin PRIMAR, cu sediul în ___________________________ Dâmbovița.
Procedură completă.
S-a făcut referatul cauzei de către grefierul de ședință care învederează instanței că la dosar a fost înaintat referatul întocmit de către Tribunalul Dâmbovița, înregistrat sub nr.xxxxx/14.05.2013.
Reprezentantul Ministerului Public având cuvântul, arată că nu mai are cereri de formulat și solicită cuvântul pe fondul cererii de strămutare formulată de petent.
Curtea, ia act că în cauză nu mai sunt cereri prealabile și analizând actele și lucrările dosarului, constată cauza în stare de judecată și acordă cuvântul pe fondul cererii.
Reprezentantul Ministerului Public având cuvântul, pune concluzii de admitere a cererii de strămutare formulată de petentul P________ de pe lângă Judecătoria Moreni și strămutarea cauzei la o altă instanță egală în grad de pe raza Curții de Apel Ploiești, având în vedere disp.art.55 alin.1 teza finală Cod procedură penală.
C U R T E A,
Asupra cauzei penale de față,
P________ de pe lângă Judecătoria Moreni, s-a adresat cu cerere la Înalta Curte de Casație și Justiție, prin care a solicitat strămutarea judecării cauzei ce formează obiectul dosarului nr.1769/I/2013 aflat pe rolul Judecătoriei Moreni, județul Dâmbovița, privind pe inculpata B____ D______, invocând disp.art.55 alin.1 teza finală Cod procedură penală.
Față de modificările Codului de Procedură penală, aduse prin Legea nr.2/2013, privind unele măsuri pentru degrevarea instanțelor judecătorești, precum și pentru pregătirea punerii în aplicarea Legii nr.134/2010 privind Codul de procedură civilă și în raport de data introducerii cererii de strămutare, Înalta Curte de Casație și Justiție a constatat că cererea de strămutare a fost greșit îndreptată către această instanță, motiv pentru care prin încheierea nr.318 din 26 martie 2012 dată în dosarul nr.1769/I/2012, în temeiul disp.art.55 Cod procedură penală, astfel cum a fost modificat prin Legea nr.2/2013, a trimis cererea pentru strămutarea judecării cauzei, formulată de P________ de pe lângă Judecătoria Moreni, spre competentă soluționare la Curtea de Apel Ploiești.
Cauza a fost înregistrată pe rolul Curții de Apel Ploiești sub nr.XXXXXXXXXXX și pentru lămurirea instanței, s-au solicitat informații de la Președintele instanței ierarhic superioare – Tribunalul Dâmbovița, așa cum prevăd disp.art.57 Cod procedură penală.
La rândul său, Președintele Tribunalului Dâmbovița a luat măsuri pentru încunoștiințarea părților despre introducerea cererii de strămutare, despre termenul fixat pentru soluționarea acesteia, cu mențiunea că părțile pot trimite memorii și se pot prezenta la termenul fixat, respectiv 20 mai 2013, așa cum rezultă din adresele aflate la dosar.
Examinând cererea de strămutare Curtea de Apel Ploiești, reține următoarele :
Prin Rechizitoriul nr.453/P/2010 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Morena, s-a dispus punerea în mișcarea a acțiunii penale și trimiterea în judecată în stare de libertate a inculpatei B____ (fostă A____) D______, pentru comiterea infracțiunilor de delapidare, falsul intelectual, fals material și uz de fals, fapte prev.și ped.de art.215/1 alin.1 Cod penal ; art.289 cu aplic.art.41 alin.2 Cod penal ; art.288 alin.2 cu aplic.art.41 alin.2 Cod penal și respectiv art.291 alin.2 cu aplic.art.41 alin.2 Cod penal, fapte aflate în concurs real, conform art.33 lit.a Cod penal.
În fapt, s-a reținut că în perioada 2007 – 2010, inculpata în calitate de agent fiscal în cadrul Primăriei comunei Valea L____, județul Dâmbovița, a delapidat suma de 7.575 lei, reprezentând bani care trebuiau acordați beneficiarilor, însă aceștia nu i-au primit, precum și suma de 51.331 lei, constând în diferența dintre ce a încasat inculpata pe chitanțele eliberate contribuabililor și ce a depus la Trezoreria Moreni, în contul primăriei, însușindu-și și folosind în interes personal mai multe sume de bani pentru care a semnat în fals în numele titularilor mai multe state de plată, conform raportului de constatare grafică întocmit de Serviciul Criminalistic din cadrul IPJ Dâmbovița.
După investirea Judecătoriei Moreni cu judecarea faptelor reținute în sarcina inculpatei B____ (fostă A____) D______, s-a constatat că aceasta este văr primar cu doamna B____ V________ – grefier în cadrul Judecătoriei Moreni, fapt confirmat de inculpată care a precizat că tatăl său B____ I__ a fost frate cu tatăl grefierei B____ V________ care se numea B____ I___, ambii fiind în prezent decedați.
Ca atare, Curtea constată că există temeiul de strămutare prev.de art.55 Cod procedură penală, astfel cum a fost modificat prin Legea nr.2/2013, motiv pentru care cererea de strămutare formulată de P________ de pe lângă Judecătoria Moreni este întemeiată, urmând a fi admisă și în baza art.55 alin.2 Cod procedură penală, va dispune strămutarea cauzei penale ce face obiectul dosarului nr.XXXXXXXXXXXX aflat pe rolul Judecătoriei Moreni, județul Dâmbovița, la o altă instanță egală în grad, respectiv la Judecătoria B____, județul B____.
Totodată, urmează a fi menținute actele îndeplinite în fața instanței de la care se strămută cauza.
PENTRU ACESTE MOTIVE
ÎN NUMELE LEGII
HOTĂRĂȘTE :
Admite cererea formulată de P________ DE PE L____ JUDECĂTORIA Moreni și dispune strămutarea cauzei penale ce face obiectul dosarului nr.XXXXXXXXXXXX aflat pe rolul Judecătoriei Moreni, județul Dâmbovița, la Judecătoria B____.
Menține actele îndeplinite în fața instanței de la care s-a strămutat cauza.
Definitivă.
Pronunțată în ședința publică astăzi, 20 mai 2013.
Președinte Grefier
V_____ M__________ E____ V_____
Red.VM
Tehnored.EV
2 ex./04.06.2013
Operator de date cu caracter personal
Notificare nr.3113/2006