Advo+
Avocatura.com - Consultanță juridica online
Consultanță juridică


Date speţă
Instanţă:
Judecătoria SECTORUL 5 BUCUREŞTI
Materie juridică:
Contencios administrativ şi fiscal
Stadiu procesual:
Fond
Obiect dosar:
Anulare proces verbal de contravenţie
Număr hotarâre:
6139/2015 din 10 septembrie 2015
Sursa:
Rolii.ro

Dosar nr. XXXXXXXXXXXXX


R O M Â N I A

JUDECĂTORIA SECTORUL 5 BUCUREȘTI

SENTINȚA CIVILĂ NR. 6139

Ședința publică din data de 10 septembrie 2015

Instanța constituită din:

PREȘEDINTE: A______ S____

GREFIER: G_______ D____


Pe rol judecarea cauzei privind pe petentul M_____ G_______ și pe intimata B______ R______, având ca obiect anulare proces verbal de contravenție.

Dezbaterile asupra fondului au avut loc în ședința publică din data de 03.09.2015 și au fost consemnate în încheierea de amânare a pronunțării din acea dată, care face parte integrantă din prezenta hotărâre, când, având nevoie de timp pentru a delibera, instanța a amânat pronunțarea la data de 10.09.2015.



I N S T A N Ț A


Deliberând asupra cauzei civile de față, constată următoarele:

Prin cererea înregistrată la data de 28.01.2014 pe rolul Judecătoriei sector 5 București, sub nr. XXXXXXXXXXXXX, astfel cum a fost precizată la data de 03.02.2015, petentul M_____ G_______ a chemat-o în judecată pe intimata Direcția Generală de Poliție a Municipiului București – B______ Rutieră, solicitând instanței anularea procesului-verbal de contravenție.

În motivarea cererii, petentul a arătat că la data de 04.12.2012 ora 16:00, în zona Piața Rahova, se afla împreună cu vărul său, numitul M_____ G_____ D____, în autoturismul acestuia marca Opel Tigra, cu nr. de înmatriculare XXXXXXXX, pe scaunul din dreapta al pasagerului.

Petentul a mai arătat că vărul său a staționat pe partea dreaptă circa 5 minute pentru a cumpăra ceva de mâncare. La întoarcerea acestuia în autoturism a fost sancționat de agentul de poliție întrucât a oprit pe o zonă interzisă.

De asemenea, a mai arătat că la 2 ani de la data săvârșirii contravenției a primit la Primăria _____________________________, Județul G______ procesul-verbal întocmit pe numele vărului său, dar cu datele sale personale.

Petentul a precizat că nu posedă permis de conducere.

Petentul nu a invocat nici un temei de drept în susținerea cererii sale.

În dovedirea plângerii, au fost depuse în fotocopii următoarele înscrisuri: procesul-verbal de contravenție, cartea de identitate a petentului și a vărului său. De asemenea, petentul a depus și originalul procesului-verbal contestat.

Plângerea a fost timbrată cu taxă judiciară de timbru în valoare de 20 lei (f.9).

Prin întâmpinarea depusă la data de 03.04.2015, intimata Direcția Generală de Poliție a Municipiului București a arătat că achiesează la pretențiile petentului referitoare la nelegalitatea actului de constatare și aplicare a sancțiunii contravenționale.

În cauză, instanța a administrat proba cu înscrisurile depuse la dosar.

La termenul din data de 28.05.2015 intimata Direcția Generală de Poliție a Municipiului București – B______ Rutieră a invocat excepția lipsei clității procesuale pasive a acestei instituții.

La același termen de judecată a fost introdusă în cauză, în temeiul art. 33 alin. 1 din O.G.2/2001, în calitate de intimată, Direcția Generală de Poliție a Municipiului București Secția 19.

Analizând actele si lucrările dosarului, instanța retine următoarele:

În fapt, potrivit celor menționate în procesul-verbal de constatare și sancționare a contravenției ________ nr. xxxxxxx încheiat la data de 04.12.2012 de D____ Secția 19 Poliție, la data de 04.12.2012 a fost sancționat contravențional numitul M_____ G______ D____ (CNP xxxxxxxxxxxxx, C.I. ________ nr. xxxxxx, cu domiciliul în _______________________________, jud. G______) pentru aceea că, la data de 04.12.2012, sus-numitul a fost depistat în București, ______________________, în timp ce a oprit autoturismul cu nr. de înmatriculare XXXXXXXX în zona de acțiune a indicatorului oprirea interzisă.

Soluționând cu prioritate excepția lipsei calității procesuale pasive a intimatului D____ – B______ Rutieră invocată din oficiu, instanța o apreciază întemeiată, astfel că urmează să o admită. În acest sens se are în vedere că procesul-verbal contestat a fost întocmit de un agent constatator din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Secția 19 Poliție, nu de un agent constatator al Brigăzii Rutiere iar potrivit art. 33 alin.1 din O.G. 2/2001, în cauzele având ca obiect plângere contravențională, calitatea procesuală pasivă aparține organului care a aplicat sancțiunea contravențională.

Consecință a admiterii excepției lipsei calității procesuale pasive a intimatului D____ – B______ Rutieră, urmează a fi respinsă plângerea formulată în contradictoriu cu acest intimat ca fiind introdusă împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă.

În cauză, din coroborarea datelor cuprinse în procesul-verbal contestat privitoare la persoana contravenientului cu cele înscrise în cărțile de identitate ale petentului M_____ G_______ și numitului M_____ G______ D____ rezultă că agentul constatator, probabil dintr-o eroare, a indicat ca contravenient pe numitul M_____ G______ D____, însă a inserat datele de identificare (CNP, ________ număr C.I. și domiciliu) ale petentului M_____ G_______, context în care nu se poate stabili sancționarea căreia dintre cele două persoane anterior menționate s-a dorit.

Instanța apreciază că identificarea persoanei contravenientului în modul descris echivalează cu neindicarea acestuia, astfel încât, reținând incidența art. 17 din O.G. 2/2001, conform căruia lipsa mențiunilor privind numele și prenumele contravenientului atrage nulitatea absolută a procesului-verbal, urmează să constate nelegalitatea procesul-verbal ________ nr. xxxxxxx încheiat la data de 04.12.2012 de D____ Secția 19 Poliție și, în consecință, să anuleze procesul verbal contestat.

PENTRU ACESTE MOTIVE,
ÎN NUMELE LEGII

H O T Ă R Ă Ș T E:

Admite excepția lipsei calității procesuale pasive a intimatului D____ – B______ Rutieră, invocată din oficiu.

Respinge plângerea formulată de petentul M_____ G_______, CNP xxxxxxxxxxxxx, domiciliat în București, ____________________ nr.2A, sector 5 în contradictoriu cu D____ – B______ Rutieră, cu sediul în București, _______________________. 9-15, sector 3, ca fiind introdusă împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă.

Admite plângerea contravențională formulată de petentul M_____ G_______ în contradictoriu cu D____ Secția 19 Poliție, cu sediul în București, Calea Victoriei nr.19, sector 3.

Anulează procesul verbal de constatare și sancționare a contravenției ________ nr. xxxxxxx încheiat la data de 04.12.2012.

Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria sectorului 5 București.

Pronunțată în ședință publică, astăzi, 10.09.2015.

PREȘEDINTE, GREFIER,

A______ S____ G_______ D____


Publicitate

Alte spețe similare

  • Hotărârea 25379/2015 - Anulare proces verbal de contravenţie - Fond
  • Hotărârea 531/2015 - Anulare proces verbal de contravenţie - Fond
  • Hotărârea 76/2016 - Anulare proces verbal de contravenţie - Apel
  • Hotărârea 1533/2015 - Anulare proces verbal de contravenţie - Apel
  • Hotărârea 975/2015 - Anulare proces verbal de contravenţie - Apel
  • Hotărârea 287/2015 - Anulare proces verbal de contravenţie - Apel
  • Hotărârea 5163/2015 - Anulare proces verbal de contravenţie - Fond
  • Hotărârea 1147/2012 - Anulare proces verbal de contravenţie - Recurs
  • Hotărârea 634/2015 - Anulare proces verbal de contravenţie - Apel
  • Hotărârea 448/2014 - Anulare proces verbal de contravenţie - Apel
  • Hotărârea 395/2013 - Anulare proces verbal de contravenţie - Recurs
  • Hotărârea 390/2013 - Anulare proces verbal de contravenţie - Recurs
  • Hotărârea 243/2014 - Anulare proces verbal de contravenţie - Apel
  • Hotărârea 24782/2015 - Anulare proces verbal de contravenţie - Fond
  • Hotărârea 105/2014 - Anulare proces verbal de contravenţie - Recurs
  • Hotărârea 833/2015 - Anulare proces verbal de contravenţie - Apel
  • Hotărârea 339/2014 - Anulare proces verbal de contravenţie - Apel
  • Hotărârea 3691/2015 - Anulare proces verbal de contravenţie - Fond
  • Hotărârea 361/2015 - Anulare proces verbal de contravenţie - Contestaţie în anulare - Recurs
  • Hotărârea 151/2014 - Anulare proces verbal de contravenţie - Apel
  • Hotărârea 232/2012 - Anulare proces verbal de contravenţie - Revizuire - Recurs
  • Contacte

    Bd. Primaverii nr. 57, Sector 1, București

    office@avocatura.com

    Formular de contact

    Urmărește-ne în social media

    Acceptând să utilizați acest site, declarați în mod expres și implicit că sunteți de acord cu Termenii și Condițiile impuse de AVOCATURA COM S.R.L.
    Preluarea și reproducerea informațiilor și imaginilor publicate pe site-ul www.avocatura.com se poate face doar cu respectarea Termenilor și Condițiilor.

    Consultanță juridică online Termeni și Condiții Politica de confidențialitate Politica Cookies © Copyright Avocatura.com SRL 2003-2025