ROMÂNIA
JUDECĂTORIA D___, JUDEȚUL HUNEDOARA
SECȚIA CIVILĂ
D___, ______________________ nr. 35
Tel: 0254 xxxxxx/ Fax: 0254 xxxxxx
operator de date cu caracter personal nr. 4259
prezentul document conține date cu caracter personal aflate sub incidența Legii nr. 677/2001
DOSAR NR. XXXXXXXXXXXXX
SENTINȚA CIVILĂ nr. 47/2016
Ședința publică din 14 ianuarie 2016
Instanța constituită din:
PREȘEDINTE: Ș_____ D____ M______ - judecător
GREFIER: I______ T______-I____
Pe rol se află soluționarea cauzei civile formulată de petenta B_______ (F____ M______) E____ în contradictoriu cu intimatul C.N.A.D.N.R. S.A.-C______, având ca obiect anulare proces-verbal de contravenție..
La apelul nominal făcut în ședința publică, se constată lipsa părților.
Procedura de citare a fost legal îndeplinită.
S-a făcut referatul cauzei de către grefierul de ședință, după care:
În temeiul art. 131 alin. 1 Cod procedură civilă, instanța procedează la verificarea competenței, invocă din oficiu excepția de necompetență teritorială a Judecătoriei D___ și reține cauza în pronunțare pe excepție.
INSTANȚA
Deliberând asupra excepției de față, reține următoarele:
Prin plângerea contravențională înregistrată pe rolul Judecătoriei D___ la data de 31.07.2015, petenta B_______ E____ (fostă M______) a solicitat, în contradictoriu cu intimata COMPANIA NAȚIONALĂ DE AUTOSTRĂZI ȘI DRUMURI NAȚIONALE BUCUREȘTI- C______, anularea procesului verbal _________, nr. xxxxxxx/13.07.2015, exonerarea petentei de la sancțiunile aplicate și constatarea prescripției dreptului de a executa sancțiunea.
În motivarea cererii, petenta a invocat motive de netemeinicie și nelegalitate ale procesului verbal atacat, cât și ulterioare întocmirii acestuia.
În probațiune, a solicitat încuviințarea probei cu înscrisuri.
În drept, a invocat prevederile OG 2/2001.
Cererea a fost legal timbrată cu suma de 20 lei taxă judiciară de timbru anulată la dosar.
Intimata nu a formulat întâmpinare, dar a depus la dosar actele ce au stat la baza întocmirii și comunicării procesului verbal contestat.
Analizând actele și lucrările dosarului, prin prisma excepției necompetenței teritoriale invocate, instanța reține următoarele:
Potrivit art. 248 alin. 1 Cod procedură civilă: instanța se va pronunța mai întâi asupra excepțiilor de procedură precum și asupra celor de fond, care fac inutilă, în tot sau în parte, administrarea de probe ori, după caz, cercetarea în fond a cauzei.
În condițiile art. 10 ind. 1 din O.G. 15/2002 (text de lege introdus prin legea nr. 2/2013 din 15.02.2013): prin derogare de la dispozițiile Ordonanței Guvernului nr. 2/2001, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare, plângerea, însoțită de copia procesului-verbal de constatare a contravenției, se introduce la judecătoria în a cărei circumscripție domiciliază sau își are sediul contravenientul.
Fiind vorba în speță de o normă juridică ce reglementează competența teritorială absolută a instanței, aceasta este de imediată aplicare, astfel încât plângerile contravenționale împotriva proceselor verbale de constatare întocmite în baza disp. O.G. 15/2002, introduse ulterior datei de 15 februarie 2013 sunt de competența instanței în a cărei rază teritorială contravenientul își are domiciliul ori sediul, după caz.
Din analiza cuprinsului cererii de chemare în judecată, instanța reține faptul că petentul are domiciliul în municipiul Lupeni.
Raportat la cele sus arătate, având în vedere disp. art. 132 alin. 1 și 3 Cod procedură civilă, instanța, apreciind-o a fi întemeiată, va admite excepția necompetenței teritoriale a Judecătoriei D___ în soluționarea prezentei cereri și va declina competența de soluționare a plângerii contravenționale împotriva procesului verbal de contravenție _________, nr. xxxxxxx/13.07.2015 în favoarea Judecătoriei Petroșani.
PENTRU ACESTE MOTIVE
ÎN NUMELE LEGII
DISPUNE
Admite excepția necompetenței teritoriale a Judecătoriei D___, invocată din oficiu și în consecință:
Declină competența de soluționarea a plângerii contravenționale formulată de petenta B_______ E____ (fostă M______), CNP xxxxxxxxxxxxx, cu domiciliul în Lupeni, ________________________.2, ___________, jud. Hunedoara, în contradictoriu cu intimata C.N.A.D.N.R. S.A., Centru de Studii Tehnice Rutiere și Informatică – C______, cu sediul în municipiul București, _____________________. 401A, sector 6, împotriva procesului verbal de constatare a contravenției _________, nr. xxxxxxx/13.07.2015, în favoarea Judecătoriei Petroșani.
Fără cale de atac.
Pronunțată în ședință publică, azi 14.01.2016.
Președinte, Grefier
Ș_____ D____-M______ I______ T______-I____
4 ex. 22.01.2016.
Red. ȘDM/ITI