Dosar nr. XXXXXXXXXXXX
R O M Â N I A
TRIBUNALUL B____
SECȚIA A II-A CIVILĂ, DE C_________ ADMINISTRATIV ȘI FISCAL
SENTINȚA Nr. 280
Ședința publică de la 21 Februarie 2012
Completul compus din:
PREȘEDINTE G_______ A_____
Grefier M______ Oloș
Pe rol soluționarea cererii de atragere a răspunderii personale formulată în baza art. 138 din Legea nr. 85/2006 formulată de lichidatorul A______ I__ cu sediul în B____, _____________________, ___________________ în contradictoriu cu pârât S_________ G______ domiciliat în B____, ___________________, Județul B____.
La apelul nominal făcut în ședința publică a răspuns lichidatorul judiciar, lipsă fiind pârâtul.
S-a făcut referatul cauzei de către grefier care învederează că procedura este completă, după care;
Instanța constată cauza în stare de judecată și acordă cuvântul pe fond:
Lichidatorul judiciar având cuvântul pe fond solicită admiterea cererii așa cum a fost formulată, având în vedere că acesta se face vinovat de ajungerea debitoarei în stare de insolvență.
INSTANȚA
Asupra cauzei de față
Prin cererea înregistrată sub nr.XXXXXXXXXXXXX pe rolul Tribunalului B____, lichidatorul judiciar A______ I__ a solicitat deschiderea procedurii simplificate a insolvenței privind pe debitoarea S.C. Simi Interf SRL, cerere ce a fost admisă prin sentința comercială nr.1133 din 26.10.2011 a Tribunalului B____, prin care s-au dispus deschiderea procedurii simplificate a insolvenței privind pe debitoare precum și celelalte măsuri specifice.
Prin sentința comercială nr.45 din 10.01.2012 s-a dispus închiderea procedurii insolvenței și radierea debitorului din registrul comerțului.
Prin cererea înregistrată sub nr.XXXXXXXXXXXX pe rolul Tribunalului B____ ce face obiectul prezentei cauze , lichidatorul judiciar A______ I__ a formulat cerere de antrenare a răspunderii personale a fostului administrator al ______________________, S_________ G______ , pentru întreg pasivul debitoarei falite în sumă de 3.000 lei.
În motivarea cererii s-a arătat că debitoarea înregistrează creanțe bugetare totale în sumă de 3.000 lei iar ajungerea acesteia în stare de insolvență s-a datorat atitudinii culpabile a fostului administrator care nu a ținut o contabilitate în conformitate cu legea și în consecință nu s-a putut verifica modalitatea în care aceasta și-a desfășurat activitatea.
De asemenea se arată că din ultimul bilanț contabil rezultă suma reprezentând pasivul debitoarei este constituită dintr-o amendă în cuantum de 3.000 lei pe care fostul administrator nu a achitat-o, astfel încât acesta se face vinovat de ajungerea debitoarei în stare de insolvență, amenda fiind aplicată ca urmare a săvârșirii unei contravenții.
Analizând actele și lucrările dosarului, instanța va reține în fapt că S.C. Simi Interf SRL a fost înființată în anul 2006, fiind dizolvată ca urmare a nedepunerii actelor contabile, respectiv a bilanțului anual la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul B____ în perioada 2004-2006.
Întrucât a înregistrat creanțe bugetare, AFP B____ a solicitat numirea unui lichidator judiciar în vederea efectuării operațiunilor de lichidare însă deși notificat fostul administrator S_________ G______ nu a predat practicianului în insolvență și nici nu a depus la dosarul cauzei actele și documentele financiar contabile pentru a se putea verifica situația juridică a activelor societății comerciale.
La momentul începerii procedurii de lichidare în patrimoniul debitoarei nu s-au identificat bunuri mobile, imobile sau lichidități iar pe parcursul desfășurării activității fostul administrator nu a întocmit bilanțul contabil care trebuia să dea o imagine fidelă, clară și completă a patrimoniului, a situației financiare și a rezultatelor obținute de societate, între atitudinea culpabilă a acestuia și ajungerea debitoarei în stare de insolvență, cu consecința prejudicierii creditoarei AFP B____ existând un raport de cauzalitate.
Așa fiind, reținând situația de fapt expusă, văzând și dispozițiile art. 138 lit.”d” din Legea nr. 85/2006 precum și dispozițiile art. 998 Cod civil, tribunalul urmează să admită cererea lichidatorului judiciar și în consecință va dispune antrenarea răspunderii personale a pârâtului pentru întreg pasivul debitoarei în sumă de 3.000 lei datorat către A.F.P. B____.
PENTRU ACESTE MOTIVE,
ÎN NUMELE LEGII
HOTĂRĂȘTE
Admite cererea formulată de lichidatorul A______ I__ cu sediul în B____, _____________________, ___________________ în contradictoriu cu pârât S_________ G______ domiciliat în B____, ___________________, Județul B____.
Dispune ca pasivul debitoarei S.C. SIMI INTERF SRL în sumă de 3.000 lei datorat către Administrația Finanțelor Publice B____ să fie suportat de pârâtul S_________ G______.
Executarea silită împotriva pârâtului se va efectua de către executorul judecătoresc, conform art. 142 din Legea nr. 85/2006.
Definitivă.
Cu drept de recurs în termen de 7 zile de la comunicare.
Pronunțată în ședința publică de la 21 Februarie 2012.
PREȘEDINTE GREFIER
G.A_____ M.Oloș
Red.G.A.; Dact.OM/4ex/24.02.2012.