Dosar nr. XXXXXXXXXXXXX - uzucapiune –
R O M Â N I A
JUDECĂTORIA FĂLTICENI
SENTINȚA CIVILĂ NR. 1411
Ședința publică din 29 iunie 2015
Instanța constituită din:
Președinte : S_____ C________
Grefier : V_______ P___
Pe rol, judecarea cauzei civile având ca obiect uzucapiune privind pe reclamanta T___ M______, în contradictoriu cu pârâta ______________________________.
La apelul nominal făcut în ședința publică lipsesc părțile.
Procedura de citare legal îndeplinită.
S-a făcut referatul cauzei de către grefier, după care,
Instanța invocă excepția perimării cererii de chemare în judecată și reține cauza pentru soluționarea acesteia.
După deliberare,
INSTANȚA
Asupra excepției de față, constată că:
Prin cererea adresată instanței la data de 20.08.2013 și înregistrată sub nr. XXXXXXXXXXXXX, reclamanta T___ M______, în contradictoriu cu pârâta ______________________________, a solicitat să se constate dreptul de proprietate asupra terenului în suprafață de 2670 mp situat în intravilanul satului Drăgușeni, ____________________________.
Din verificarea actelor de la dosar rezultă că ultimul act de procedură a fost îndeplinit la data de 20 noiembrie 2014 de când prezenta cauza a fost suspendată conform prev. art. 411 alin. 1 pct. 2 Cod pr. civilă pentru neîndeplinirea obligației stabilite în sarcina reclamantei de a depune certificat de sarcini, astfel că de la această dată dosarul a rămas în nelucrare mai mult de 6 luni.
Potrivit dispozițiilor art. 416 Cod pr. civilă orice cerere de chemare în judecată, contestație, apel, recurs, revizuire și orice altă cerere de reformare sau retractare se perimă de drept, chiar împotriva incapabililor, dacă a rămas în nelucrare din motive imputabile părții, timp de 6 luni, iar potrivit art. 420 Cod pr. civilă perimarea se poate constata și din oficiu. După cum se poate observa prezenta cauză a fost suspendată pentru neîndeplinirea obligațiilor puse în sarcina reclamantei, neefectuându-se niciun act de procedură în vederea judecării.
Cum în cauza de față cererea dedusă judecății a rămas în nelucrare mai mult de 6 luni raportat la data suspendării judecării cauzei, se impune a se constata faptul că aceasta este perimată de drept, potrivit dispozițiilor legale arătate și a principiului disponibilității specific procesului civil, pricina rămânând în nelucrare din vina reclamantei, care nu a îndeplinit niciun act de procedură valabil în vederea judecării cauzei, inclusiv a unei cereri de repunere pe rol a dosarului, cu plata taxelor de timbru aferente, înainte de împlinirea termenului de perimare.
Pentru aceste motive,
În numele Legii,
HOTĂRĂȘTE
Admite excepția perimării.
Constată perimată cererea formulată de reclamanta T___ M______, cu domiciliul procedural ales la Cabinet de avocat P_____ M______ din mun. Fălticeni, ______________________-5, parter, jud. Suceava, în contradictoriu cu pârâta ______________________________, cu sediul în ____________________________.
Cu drept de recurs în termen de 5 zile de la pronunțare.
Cererea pentru exercitarea căii de atac se depune la Judecătoria Fălticeni.
Pronunțată în ședință publică, azi, 29 iunie 2015, ora 16:00.
Președinte, Grefier,
Pentru judecător plecat în C.O.
Semnează Președintele instanței
Red. S.C.
Tehnored. V.P.
Ex. 4/3.07.2015