Acesta nu este document finalizat
R O M Â N I A
JUDECĂTORIA G_________
-
Dosar nr. XXXXXXXXXXXXX
SENTINȚA CIVILĂ Nr. 549/2015
Ședința publică de la 26 Martie 2015
Completul compus din:
PREȘEDINTE L_____ M_____
Grefier R____-A_____ H_____
Pe rol judecarea cauzei civile privind pe reclamanții M_________ G_________ și ______________________. și pe pârâta A_____ O___, având ca obiect „reziliere contract - evacuare – pretenții”.
La apelul nominal făcut în ședința publică se constată lipsa părților.
Procedura este legal îndeplinită.
S-a făcut referatul cauzei de către grefier care învederează că reclamanții au comunicat relațiile solicitate la termenul anterior.
Neexistând alte solicitări în probațiune, instanța, în temeiul art. 244 Cod procedură civilă, declară închisă cercetarea judecătorească, trece la dezbaterea cauzei în fond în temeiul art. 392 Cod procedură civilă și reține cauza spre soluționare.
INSTANȚA,
Deliberând, constată următoarele:
Prin cererea înregistrată pe rolul acestei instanțe sub nr. XXXXXXXXXXXXX din 09.10.2014 reclamanții M_________ G_________, prin primar, și __________________, în contradictoriu cu pârâta A_____ O___, au solicitat rezilierea contractului de închiriere nr. 1738 din 12.03.2013, evacuarea paratei din locuința situata in G_________, _____________________, nr. 5, ________________________ la plata în favoarea reclamantei M_________ G_________ a chiriei restante în sumă de 462 lei și a penalităților de întârziere în sumă de 130,07 lei, obligarea pârâtei la plata în favoarea reclamantei __________________ a sumei de 270 lei cu titlul de chirie restantă și a sumei de 5,46 lei cu titlul de penalități de întârziere, cu cheltuieli de judecata.
În motivare reclamantul M_________ G_________ a arătat că a încheiat cu parata un contract de închiriere in baza căruia aceasta ocupa un spațiu cu destinația de locuință. Deși potrivit prevederilor contractuale parata avea obligația de a achita chiria pentru aceasta locuință, nu s-a conformat, astfel încât chiria a rămas neachitata începând cu luna februarie 2013.
În urma delegării gestiunii serviciului de administrare a domeniului public și privat al municipiului G_________ a fost încheiat un Act adițional înregistrat la __________________ sub nr. 113/2014, astfel încât începând cu data de 01.11.2013 chiria și utilitățile consumate de locatari se achită la casieria acestei reclamante. Pârâta nu a înțeles să achite chiria nici după încheierea actului adițional nr. 113/2014, astfel încât a acumulat debite restante și față de reclamanta __________________.
În drept reclamantul a invocat prevederile art. 1796 lit. b, 1798, 1817 și 1831 Cod Civil.
În dovedirea acțiunii reclamanții au depus la dosar, în copie, acte.
Reclamanta M_________ G_________ a achitat taxă judiciară de timbru de 46,45 lei (fila 33), iar __________________ a achitat taxă judiciară de timbru de 43 lei (fila 38).
Pârâta, legal citată, nu a formulat întâmpinare.
Instanța a încuviințat proba cu inscrisurile depuse de reclamanta.
Prin notele de ședință depuse pentru termenul de judecată din 26.02.2105 ca urmare a solicitării instanței ambele reclamante au arătat că pârâta nu a achitat nimic din sumele datorate.
Analizând excepția invocată instanța reține următoarele:
In baza contractului nr. 24 din 12.03.2013 (fila 19) parata a închiriat de la reclamanta M_________ G_________ apartamentul situat in G_________, ____________________ A____, nr. 5, _____________________________ III din contract, parata avea obligația să achite o chirie lunara de 53,50 lei. Potrivit paragrafului 6.2 din contract, neplata chiriei in termen de 2 luni de la scadenta atrage rezilierea contractului si evacuarea chiriașului din locuință.
Ulterior, în data de 10.03.2014 a fost încheiat un act adițional la acest contract, nr. 1 din 10.03.2014, prin care pârâta s-a angajat să achite chiria în contul reclamantei __________________, care încheiase cu municipiul G_________ un contract de delegare a gestiunii serviciului public de administrare a domeniului public și privat.
Instanța retine ca, așa cum rezulta din prevederile art. 1817 Cod Civil, pentru a dispune rezilierea contractului este necesar ca una dintre părți sa nu își fi executat obligațiile contractuale ce ii revin.
Instanța constata ca in cauza sunt îndeplinite condițiile anterior menționate pentru a dispune rezilierea contractului.
Astfel, din fisele de calcul depuse de reclamante rezulta ca parata a acumulat restante la plata chiriei datorate, ca urmare a neachitării acesteia începând cu luna martie 2013. Cuantumul sumelor datorate cu titlu de chirie restanta era de 462 lei pentru reclamanta M_________ G_________ pentru perioada martie 2013 – 10.03.2014, respectiv de 270 lei pentru reclamanta __________________ pentru perioada 10 martie xxxxxxxxxxxxx14 (fila 26-tabel de calcul).
In consecință, in temeiul dispozițiilor art. 1817 din Codul Civil, instanța va dispune rezilierea contractului de închiriere nr. 24 din 2013, înregistrat la reclamanta M_________ G_________ sub nr. 1738/2013.
F___ de aceasta soluție, instanța va admite si cererea de evacuare a paratei din apartamentul ocupat in baza contractului reziliat, având in vedere ca parata nu mai are un titlu legal in baza căruia sa ocupe acest spațiu.
In temeiul dispozițiilor art. 1270 din Codul Civil, instanța va dispune obligarea pârâtei la plata sumei de 462 lei cu titlu de chirie datorată reclamantei M_________ G_________ în perioada februarie 2013 – 10 martie 2014, precum și la plata sumei de 130,07 lei cu titlul de penalități de întârziere calculate până, la data introducerii prezentei acțiuni, 09.10.2014.
De asemenea, instanța va dispune obligarea pârâtei la plata sumei de 270 lei cu titlu de chirie datorata reclamantei __________________ în perioada 10 martie 2013 – 21.07.2014, precum și la plata sumei de 5,64 lei cu titlul de penalități de întârziere calculate până, la data introducerii prezentei acțiuni, 09.10.2014.
În temeiul art. 453 Cod civil instanța va dispune obligarea pârâtei la plata cheltuielilor de judecată constând în contravaloarea taxei judiciare de timbru, în sumă de 46,45 lei pentru M_________ G_________ și 43 lei pentru __________________.
Instanța a acordat doar sumele pretinse de reclamante prin cererea introductivă de instanță, iar nu și sumele acumulate ulterior și menționate în notele de ședință depuse de reclamante la data de 25.03.2015 deoarece nu s-a formulat o precizare de acțiune în acest sens. Instanța atrage însă atenția că reclamantele au posibilitatea să se adreseze unui executor judecătoresc și să înceapă direct executarea silită pentru aceste sume în baza contractului de închiriere înregistrat la ANAF, contract care potrivit art. 1798 și 1809 al. 2 Cod civil este titlu executoriu atât pentru chiria restantă, cât și pentru predarea bunului închiriat.
PENTRU ACESTE MOTIVE,
ÎN NUMELE LEGII
HOTĂRĂȘTE
Admite acțiunea formulata de reclamantele M_________ G_________, prin primar, cu sediul in G_________, Piața Cetății,nr. 27, jud. Harghita, și __________________, cu sediul în G_________, ___________________. 34, jud. Harghita, in contradictoriu cu pârâta A_____ O___, cu domiciliul in G_________, _____________________, nr.- 5, ____________________, și în consecință,
Dispune rezilierea contractului de închiriere nr. 24 din 12.03.2014, înregistrat la municipiul G_________ sub nr. 1738/2013, precum și a actului adițional la acest contract, nr. 1 din 10.03.2014 înregistrat la __________________ sub nr. 113/2014.
Dispune evacuarea pârâtei din apartamentul situat in G_________, _____________________, nr. 5, ____________________ .
Obliga pârâta la plata sumei de 462 lei cu titlu de chirie datorată reclamantei M_________ Miercurea C___ în perioada februarie 2013 – 10 martie 2014, precum și la plata sumei de 130,07 lei cu titlul de penalități de întârziere calculate până, la data introducerii prezentei acțiuni, 09.10.2014.
Obligă pârâta la plata sumei de 270 lei cu titlu de chirie datorata reclamantei __________________ în perioada 10 martie 2013 – 21.07.2014, precum și la plata sumei de 5,64 lei cu titlul de penalități de întârziere calculate până, la data introducerii prezentei acțiuni, 09.10.2014.
Cu drept de apel în 30 zile de la comunicare, care se depune la Judecătoria G_________.
Pronunțată în ședință publică azi, 26.03.2015
|
Președinte, L_____ M_____ |
|
|
Grefier, R____-A_____ H_____ |
|
R.H. 26 Martie 2015
Red. L.M./26 martie 2015
Tehnored. R.H./31 martie 2015
5 ex./3 ____________________________________>