Advo+
Avocatura.com - Consultanță juridica online
Consultanță juridică


Date speţă
Instanţă:
Judecătoria NEGREŞTI-OAŞ
Materie juridică:
Civil
Stadiu procesual:
Fond
Obiect dosar:
Uzucapiune
Număr hotarâre:
82/2016 din 28 ianuarie 2016
Sursa:
Rolii.ro

Dosar nr. XXXXXXXXXXXX

Operator de date cu caracter personal nr. xxxxx


R O M Â N I A

JUDECĂTORIA NEGREȘTI-OAȘ

-

SENTINȚA CIVILĂ Nr. 82/2016

Ședința publică de la 28 Ianuarie 2016

Completul compus din:

PREȘEDINTE F_____ C______

Grefier C_____ A_______

Pe rol fiind judecarea cauzei Civile privind pe reclamant R__ A____ și pe pârât B_____ L_____, pârât P___ A_____, pârât P____ I____, pârât B_____ L_____, pârât M______ A____ -N___- C____, pârât C____ F_____, pârât D____ I_____ -N___,C____, pârât G_____ M_____, pârât C____ G_____, pârât B___ M_____ -N___.- F____, pârât B___ M____ -N______ C____, pârât F____ I___, pârât BOBIȚĂ M_____-MOȘTENITOR A LUI B_____ V_____, pârât INSTITUȚIA DE C_____ ȘI ECONOMIE DIN SEINI(F____ SATMAREANA), pârât J____ G_______, având ca obiect uzucapiune .

S-a făcut referatul cauzei de către grefier care învederează că mersul dezbaterii s-a consemnat în încheierea de ședință a termenului din data de 21.01.2015, care face parte integrantă din prezenta hotărâre și când instanța având nevoie de timp pentru deliberare a amânat pronunțarea la data de azi 28.01.2016, după care;

Instanța considerând că au fost lămurite toate împrejurările de fapt și temeiurile de drept ale cauzei, în baza art. 394 Cod pr.civilă, declară închiderea dezbaterii în vederea deliberării

INSTANȚA


Deliberând asupra cauzei civile de față, reține următoarele:

Prin cererea înregistrată pe rolul Judecătoriei Negrești-Oaș sub dosar nr.XXXXXXXXXXXX reclamanta R__ A____ în contradictoriu cu pârâții B_____ L_____, P___ A_____, P____ I____, B_____ L_____, M______ A____ -N___- C____, C____ F_____, D____ I_____ -N___,C____, G_____ M_____, C____ G_____, B___ M_____ -N___.- F____, B___ M____ -N______ C____, F____ I___, BOBIȚĂ M_____-MOȘTENITOR A LUI B_____ V_____, INSTITUȚIA DE C_____ ȘI ECONOMIE DIN SEINI(F____ SATMAREANA), a solicitat instanței ca prin hotărârea ce se va pronunța în cauză să se dispună:

- dezmembrarea nr. top 66 din CF 93 Lechința în 66/1, 66/2, a nr. top 68 din CF 559 Lechința în 68/1, 68/2, 68/3, a nr. top 69 din CF 559 Lechința în 69/1, 69/2 conform schiței întocmite de către ing. R__ S_____,

- alipirea nr. top 63 din C.F 93 Lechința și a nr. top 64, 65 din C.F 558/Lechința conform lot 1 din schița precum și alipirea nr. top 62 din C.F 93 Lechința și nr. top 66/1 61 68/1,68/3,69/1 în lotul nr.2 conform schiței întocmite de ing. R__ S_____, și

- să constate că a dobândit prin posesia de lungă durată cu joncțiunea posesiilor dreptul de proprietate asupra suprafețelor de teren nou formatele cuprinse în lot 1 și 2 din schița întocmită de ing. R__ S_____ și individualizate în petitul anterior și să dispună întabularea în cartea funciara a acestora.

În motivare reclamanta arată că ea folosește terenurile individualizate în petitul acțiunii încă din anii 1945 -l946, iar anterior acestei perioade terenul a fost folosit de către părinții săi.

Suprafețele de teren pe care reclamanta dorește să le uzucapeze se află în continuarea casei în care a locuit întreaga sa viață, fiind folosite ca și grădină.

Reclamanta învederează instanței că a folosit aceste terenuri în mod continuu, neîntrerupt, netulburat și sub nume de proprietar și consideră că astfel sunt îndeplinite dispozițiile art. 1846 și urm. din Codul civil aplicabile uzucapiunii în raport cu dispozițiile art. 6 din noul cod civil.

Așadar, atât în nume propriu, cât și prin joncțiunea posesiilor, reclamanta arată că a realizat, pe o perioadă mai mare de 30 ani, o posesie continuă, netulburata, publică și sub nume de proprietar asupra terenului.

Potrivit adresei nr. xxxxx/06.12.2013 a Primăriei Călinești Oaș au fost comunicate extrasele de deces ale persoanelor găsite în evidențe, iar prin adresa nr. 1389/27.11.2013 dovada faptului că suprafețele de teren nu se regăsesc în domeniul public al comunei.

În temeiul art. 1051 alin 1 ,2 C.pr. civ. reclamanta solicită emiterea unei somații și afișarea acesteia la sediul Primăriei Călinești Oaș.

De asemenea reclamanta menționează că s-a adresat și Camerei Notarilor Publici Oradea precum și ORC Maramureș pentru a afla dacă au fost dezbătute succesiunile după proprietarii tabulari ai terenului, însă din păcate a fost transmis un singur certificat de moștenitor al lui B_____ V_____ .

În drept au fost invocate dispozițiile art. 1847 și urm., art. 1860 c.civ.

În probațiune s-a solicitat încuviințarea probei cu înscrisurile atașate cererii și a probei testimoniale în cadrul căreia să fie audiați martorii C_____ M____ și M____ V_____.

La data de 06.10.2014, pârâta Bobița M_____, depune la dosarul cauzei adresă prin care menționează că nu mai este proprietara terenului care face obiectul litigiului din anul 2001, când l-a vândut numitului J____ G_______, sens în care atașează adresei copia contractului de vânzare cumpărare și extrasul CF de la acea dată. Totodată pârâta menționează că este în vârstă și nu se poate prezenta în fața instanței.

Prin încheierea de ședință din data de 09.10.2014 instanța a desemnat din oficiu curator special pe dna. avocat P__ A____, în vederea asigurării reprezentării judiciare a pârâților citați prin publicitate.

Instanța analizând actele și lucrările dosarului constată în fapt următoarele :

Potrivit art. 1890 din V. Cod civil, „Toate acțiunile atât reale cât și personale, pe care legea nu le-a declarat neprescriptibile și pentru care n-a defipt un termen de prescripție, se vor prescrie prin treizeci de ani, fără ca cel ce invocă această prescripție să fie obligat a produce vreun titlu, și fără să i se poată opune reaua-credință.”

Din interpretarea acestui text de lege, rezultă că, pentru a putea dobândi proprietatea lucrului prin uzucapiune, posesorul trebuie să îndeplinească următoarele condiții : să posede bunul în tot timpul prevăzut de lege, adică 30 de ani; posesia să fie utilă, adică neafectată de vreun viciu.

Instanța constată că, în cauză, reclamanta R__ A____ nu a făcut dovada unei posesii continue asupra terenului în litigiu, din următoarele motive :

Așa cum reiese din cuprinsul cererii de chemare în judecată, reclamanta dorește să uzucapeze o suprafață totală de xxxxx mp. Martorii M____ V_____ și C_____ M____ nu confirmă această stare de fapt, aceștia declarând inițial că reclamanta folosește aproximativ 50 de ari. Mai mult, martorul C_____ M____ declară că reclamanta folosește jumătate din teren (cam 50 de ari) iar cealaltă jumătate este folosită de către cele două descendente ale fiului reclamantei, R__ I___.

De asemenea, instanța mai reține că posesia realizată de către reclamantă nu este publică, având în vedere că nu figurează cu suprafața de xxxxx mp în nicio evidență publică și nici nu plătește impozitul aferent acestei suprafețe.

Din aceste motive, instanța va respinge acțiunea civilă formulată de către reclamanta R__ A____, ca neîntemeiată.



PENTRU ACESTE MOTIVE,
ÎN NUMELE LEGII

HOTĂRĂȘTE


Respinge acțiunea civilă formulată de către reclamanta R__ A____, domiciliată în ____________________, _______________________. Satu M___, în contradictoriu cu pârâții B_____ L_____, Chinta P______ P___ A_____, Chinta P______ P____ I____, Chinta P______ B_____ L_____, Chinta P______ M______ A____ -N___- C____, Chinta P______ C____ F_____, Chinta P______ D____ I_____ -N___,C____, Chinta P______ G_____ M_____, Chinta P______ C____ G_____, Chinta P______ B___ M_____ -N___.- F____, Chinta P______ B___ M____ -N______ C____, Chinta P______ F____ I___, Chinta P______ BOBIȚĂ M_____-MOȘTENITOR A LUI B_____ V_____, Chinta P______ INSTITUȚIA DE C_____ ȘI ECONOMIE DIN SEINI(F____ SATMAREANA).

Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Negrești Oaș.

Pronunțată în ședință publică, azi, 28.01.2016.

Președinte,

F_____ C______

Grefier,

C_____ A_______





















RED. F.C. 15.02.2016

TEHNORED. C:A. 15.02.2016/ 19 EX.

__________________. R__ A____ și pârât B_____ L_____, pârât P___ A_____, pârât P____ I____, pârât B_____ L_____, pârât M______ A____ -N___- C____, pârât C____ F_____, pârât D____ I_____ -N___,C____, pârât G_____ M_____, pârât C____ G_____, pârât B___ M_____ -N___.- F____, pârât B___ M____ -N______ C____, pârât F____ I___, pârât BOBIȚĂ M_____-MOȘTENITOR A LUI B_____ V_____, pârât INSTITUȚIA DE C_____ ȘI ECONOMIE DIN SEINI(F____ SATMAREANA), pârât J____ G_______

Publicitate

Alte spețe similare

Contacte

Bd. Primaverii nr. 57, Sector 1, București

office@avocatura.com

Formular de contact

Urmărește-ne în social media

Acceptând să utilizați acest site, declarați în mod expres și implicit că sunteți de acord cu Termenii și Condițiile impuse de AVOCATURA COM S.R.L.
Preluarea și reproducerea informațiilor și imaginilor publicate pe site-ul www.avocatura.com se poate face doar cu respectarea Termenilor și Condițiilor.

Consultanță juridică online Termeni și Condiții Politica de confidențialitate Politica Cookies © Copyright Avocatura.com SRL 2003-2025