Dosar nr. XXXXXXXXXXXXX
R O M Â N I A
TRIBUNALUL BACĂU
SECȚIA I CIVILĂ
DECIZIE Nr. 63/2014
Ședința publică de la 22 Ianuarie 2014
Instanța constituită din:
PREȘEDINTE : D_____ O___ A____
JUDECĂTOR : F____ L_______ C_______
JUDECĂTOR : A_____ G____
GREFIER : D_____ I____ A______
Pe rol fiind judecarea cererii de revizuire formulată de revizuientul M____ M____ O_______ împotriva deciziei civile nr. 1454/29.10.2012, pronunțată de Tribunalul Bacău în dosarul nr. xxxxx/180/2009, în contradictoriu cu intimații T________ C_______, M____ G___, E___ A______ M____.
La apelul nominal făcut în ședință publică a răspuns pentru intimata Ț________ C_______ avocat Ș_____ C_________, lipsind celelalte părți.
Procedura este legal îndeplinită.
S-a expus referatul oral asupra cauzei de grefier, care evidențiază părțile, obiectul pricinii, stadiul procesual al judecății, modul de îndeplinire a procedurii de citare, arătând că procedura este legal îndeplinită, după care,
Instanța constată că revizuientul nu a achitat taxă de timbru de 10 lei și timbru judiciar de 0,3 lei.
Avocat Ș_____ C_________ depune la dosar împuternicire avocațială și declarație autentificată la notar.
Instanța acordă cuvântul apărătorului intimatei pe excepția netimbrării.
Avocat Ș_____ C_________ solicită instanței anularea cererii de revizuire ca netimbrată. Fără cheltuieli de judecată.
Instanța rămâne în pronunțare pe excepția netimbrării.
T R I B U N A L U L
- deliberând -
Asupra cauzei civile de față constată următoarele:
Pe rolul Tribunalului Bacău s-a înregistrat sub nr. XXXXXXXXXXXXX din 16.11.2012 cererea de revizuire formulată de revizuientul M____ M____ O_______ împotriva deciziei civile nr. 1454/29.10.2012, pronunțată de Tribunalul Bacău în dosarul nr. xxxxx/180/2009, în contradictoriu cu intimații Ț________ C_______, M____ G___, E___ A______ M____.
Cererea de revizuire nu a fost motivată.
Instanța a dispus atașarea la prezenta cauză a dosarului Tribunalului Bacău nr. xxxxx/180/2009.
La termenul din 22.01.2014 instanța, din oficiu, a invocat excepția netimbrării.
Analizând actele și lucrările dosarului, cu privire la excepția invocată din oficiu, reține următoarele:
Taxele judiciare de timbru se plătesc anticipat. Potrivit art. 20 alin. 2 din Legea nr. 146/1997, dacă taxa judiciară de timbru nu a fost plătită în cuantumul legal, în momentul înregistrării acțiunii sau cererii, instanța va pune în vedere petentului să achite suma datorată până la primul termen de judecată.
Neîndeplinirea obligației de plată a taxei de timbru până la termenul stabilit se sancționează cu anularea acțiunii sau cererii, astfel cum prevăd dispozițiile art. 20 alin. 3 din Legea nr. 146/1997.
Revizuientul nu a timbrat cererea de revizuire și pentru termenele din 27.11.2013 și 22.01.2014 a fost citat cu mențiunea de a timbra, sub sancțiunea anulării revizuirii, cu 10 lei taxă judiciară de timbru și 0,3 lei timbru judiciar. La termenul stabilit de instanță revizuientul nu a făcut dovada îndeplinirii obligației de a timbra.
În consecință, văzând și prevederile art. 20 alin. 3 din Legea nr. 146/1997, va admite excepția invocată din oficiu și va anula cererea de revizuire ca netimbrată.
PENTRU ACESTE MOTIVE
ÎN NUMELE LEGII,
DECIDE
Admite excepția netimbrării.
Anulează cererea de revizuire formulată de revizuientul M____ M____ O_______ împotriva deciziei civile nr. 1454/29.10.2012, pronunțată de Tribunalul Bacău în dosarul nr. xxxxx/180/2009, în contradictoriu cu intimații T________ C_______, M____ G___, E___ A______ M____, ca netimbrată.
Irevocabilă.
Pronunțată în ședința publică din 22.01.2014.
PREȘEDINTE, JUDECĂTORI
D_____ O___ A____ F____ L_______ C_______, A_____ G____
GREFIER
D_____ I____ A______
Tehno/red. dec.A.G../31.01.2014
Tehno.D.I.A./ 2 ex./07.02.2014