Dosar nr. XXXXXXXXXXX
R O M Â N I A
TRIBUNALUL ILFOV
SECȚIA CIVILĂ
DECIZIE Nr. 80/R
Ședința publică de la 02 Februarie 2016
Completul compus din:
PREȘEDINTE M_____ E_____
Judecător G_______ N_______
Judecător D______ I___
Grefier C______ E____ S_____
Pe rol se află soluționarea recursului formulat de recurenta-petentă F____ D______ împotriva încheierii civile din data de 18.12.2013, pronunțată de Judecătoria B_____, în dosarul nr. 173 /94 /2004. , în contradictoriu cu intimata ____________________ SRL, având ca obiect obligația de a face-restituire înscris original.
La apelul nominal făcut în ședință publică, părțile nu au răspuns.
Procedura de citare este legal îndeplinită.
S-a făcut referatul cauzei de către grefier care învederează faptul că dovada de îndeplinire a procedurii de citare cu intimata a fost restituită la dosar cu mențiunea „firmă desființată”, după care,
Tribunalul, din oficiu, invoca excepția perimării cererii având in vedere data la care s-a dispus suspendarea cauzei si rămâne în pronunțare asupra acestei excepții.
TRIBUNALUL
Deliberând asupra cauzei civile de fata constata următoarele:
Pe rolul Tribunalului Ilfov dosarul a fost înregistrat la data de 24.01.2014 sub nr.XXXXXXXXXXX iar recurenta petentă a formulat recurs împotriva încheierii civile din data de 18.12.2013, solicitând admiterea recursului în sensul admiterii cererii de restituire a recipisei de consemnare CEC nr.42.30.02/04/40.6/xxxxxx din data de 02.02.2004.
Prin încheierea de ședința de la data de 04.11.2014, Tribunalul, având in vedere că recurenta – petentă nu a îndeplinit obligația stabilită în sarcina sa prin rezoluția de primire a cererii de recurs în sensul de a depune la dosar un exemplar de pe motivele de recurs, în vederea comunicării acestuia, deși a fost citată cu această mențiune, în temeiul disp. art. 155/1 C. proc. Civ. judecarea cauzei a fost suspendată.
Cauza a fost repusa pe rol, din oficiu, in vederea discutării perimării la data de 02.02.2016.
Analizând actele si lucrările dosarului sub aspectul incidentului procedural al perimării acțiunii, instanța retine următoarele:
În conformitate cu dispozițiile art. 248 Cod procedură civilă, orice cerere de chemare în judecată, contestație, apel, recurs, revizuire, se perimă de drept, chiar si împotriva incapabililor dacă a rămas în nelucrare din vina părții timp de un an. Partea nu se socotește în vină, când actul de procedură urma sa fie îndeplinit din oficiu.
Potrivit art. 252 Cod procedură civilă perimarea se poate constata si din oficiu, prin invocarea excepției perimării.
Din verificările actelor de la dosar rezulta ca ultimul act de procedura a fost îndeplinit la data 04.11.2014 când cauza a fost suspendata potrivit dispozițiilor art.155/1 Cod procedură civilă si ca de la aceasta data dosarul a rămas in nelucrare mai mult de un an din culpa parții recurente, aceasta lipsind nejustificat de la termenul de judecata de la acea data și neîndeplinind nici un act de procedură în vederea judecării procesului.
Tribunalul a verificat din oficiu incidența în speță a eventualelor cauze de întrerupere sau suspendare a cursului perimării în condițiile art. 249 și art. 250 din codul de procedură civilă.
Având in vedere ca in cauza de fata nu s-a îndeplinit nici un act de procedura in vederea judecării pricinii de mai mult de un an, Tribunalul urmează sa admită excepția perimarii si sa constate perimata acțiunea de fata.
PENTRU ACESTE MOTIVE,
ÎN NUMELE LEGII
DECIDE
Constată intervenită perimarea cererii de recurs formulat de recurenta-petentă F____ D______ împotriva încheierii civile din data de 18.12.2013, pronunțată de Judecătoria B_____, în dosarul nr. 173 /94 /2004. , în contradictoriu cu intimata ____________________ SRL, având ca obiect obligația de a face-restituire înscris original.
Irevocabila.
Pronunțată în ședință publică azi, 02.02.2016.
Președinte, M_____ E_____ |
Judecător, G_______ N_______ |
Judecător, D______ I___ |
|
Grefier, C______ E____ S_____ |
|
Concept red. gref.C.S.
Red. Jud:ME/2exemplare