Advo+
Avocatura.com - Consultanță juridica online
Consultanță juridică


Date speţă
Instanţă:
Judecătoria CĂLĂRAŞI
Materie juridică:
Civil
Stadiu procesual:
Fond
Obiect dosar:
Evacuare art. 1033 CPC ş.u.
Număr hotarâre:
2309/2013 din 28 august 2013
Sursa:
Rolii.ro

DOSAR NR. XXXXXXXXXXXXX

R O M Â N I A

JUDECATORIA CALARASI – JUDETUL CALARASI

SENTINTA CIVILA NR. 2309

Ședința publică din 28 august 2013

Instanța compusă din:

P_________ - P_______ NELUT

GREFIER - V______ N_______

Pe rol soluționarea acțiunii civile, pe cale de ordonanță președințială având ca obiect evacuare formulată de reclamanta U___ E____ domiciliată în Călărași, ____________________, __________. 1, ____________ , județul Călărași împotriva pârâtului R___ M____ domiciliat în Călărași, ___________________, ________________________________________________.

La apelul nominal făcut în ședința publică au lipsit părțile.

Procedura legal îndeplinită.

S-a făcut referatul cauzei de grefier, după care:

Instanța analizând actele și lucrările dosarului, apreciază cauza în stare de judecată și în urma deliberării avute a pronunțată următoarea sentință .

I N S T A N Ț A

Asupra acțiunii civile de față;

Prin cererea depusă la această instanță la data de 10.07.2013 și înregistrată sub nr. XXXXXXXXXXXXX reclamanta U___ E____ domiciliată în Călărasi, ___________________, __________.1, ____________, județul Călărași a chemat în judecată pe pârâtul R___ M____ domiciliat în Călărași, ___________________, __________. 1, ____________, județul Călărași solicitând instanței ca prin hotărârea ce se va pronunța să se dispună evacuarea pârâtului din imobilul proprietatea sa situat în Călărași, ___________________, _____________________________________________.

In motivarea acțiunii reclamanta a arătat că este proprietara imobilului situat în Călărași, ___________________, __________. 1, _____________ , județul Călărași , așa cum rezultă din contractul de vânzare cumpărare , autentificat sub nr. 783/23.03.2004 de BNP C____ M____ D___ ; că i-a permis pârâtului să locuiască în apartamentul său împreună cu concubina lui P______ Steluța, întrucât acesta divorțase în anul 2006 și nu avea unde să locuiască și avea nevoie de o adresă si pentru cartea de identitate.

A mai arătat că apartamentul achiziționat de ea în anul 2004 era proaspăt renovat și modernizat, precum si mobilat integral și nu a încheiat nici un contract de închiriere cu pârâtul, care în prezent refuză să plece, locuind în continuare fără nici un drept.

In dovedirea acțiunii reclamanta a înțeles să se folosească de proba cu interogatoriu și acte respectiv : contract de vânzare cumpărare autentificat sub nr. 783/23.03.2004 de BNP C____ M____ D___ si copie carte de identitate.

Prin rezoluția din data de 12.07.2013, în baza disp. art. 201 alin. N.C.P.C., instanța constatând că sunt întrunite cerințele prevăzute si fixează termen de judecată la data de 7.08.2013.

Pârâtul deși legal citat nu a depus întâmpinare sens în care a fost decăzut din dreptul de a depune probe și invoca excepții.

Instanța examinând actele și lucrările dosarului reține că , reclamanta este proprietarul imobilului situat în Călărași, ___________________, __________. 1, ______________________________ , conform contractului de vânzare – cumpărare , autentificat sub nr.783/23.03. 2004 de BNP C____ M____ D___, iar pârâtul a locuit împreună cu concubina tolerat de acesta , în prezent refuzând să-i lase în deplină proprietate si posesie imobilul.

Deși reclamanta i-a solicitat pârâtului în repetate rânduri să părăsească imobilul , să îi lase în deplină proprietate si posesie imobilul, acesta refuză în mod constant si nemotivat ocupând imobilul fără consimțământul proprietarului și fără a avea încheiat un contract de închiriere.

Față de aceste considerente , în raport de probele administrate în cauză instanța constată că , acțiunea reclamantului este întemeiată, pe deplin dovedită , că sânt îndeplinite condițiile art. 475 Cod civil si art. 480 și urm. Cod civil și art. 996 N.C.P.C , precum și faptul că pârâtul locuiește în imobil fără a avea vreun titlu, astfel urmează a admite acțiunea reclamantei și a dispune evacuarea pârâtului din imobilul proprietatea reclamantei , situat în Călărași, ___________________, __________. 1, ____________, județul Călărași .

PENTRU ACESTE MOTIVE

IN NUMELE LEGII

HOTARASTE

Admite acțiunea formulată de reclamanta U___ E____ domiciliată în Călărași, __________________, __________. 1, ______________________________ împotriva pârâtului R___ M____ domiciliat în Călărași, ___________________, __________.1, ___________, județul Călărași și pe cale de ordonanță președințială ;

Dispune evacuarea pârâtului din imobilul proprietatea reclamantei situat în Călărași, ___________________, __________. 1, ___________, județul Călărași.

Cu apel în 5 zile de la comunicare.

Dată și citită în ședința publică azi 28.08.2013.

P_________ GREFIER

JUD. P_______ NELUȚ V______ N_______

Red.P.N.

Dact. V.N.

Exemp. 4/6.09.2013

Publicitate

Alte spețe similare

Contacte

Bd. Primaverii nr. 57, Sector 1, București

office@avocatura.com

Formular de contact

Urmărește-ne în social media

Acceptând să utilizați acest site, declarați în mod expres și implicit că sunteți de acord cu Termenii și Condițiile impuse de AVOCATURA COM S.R.L.
Preluarea și reproducerea informațiilor și imaginilor publicate pe site-ul www.avocatura.com se poate face doar cu respectarea Termenilor și Condițiilor.

Consultanță juridică online Termeni și Condiții Politica de confidențialitate Politica Cookies © Copyright Avocatura.com SRL 2003-2025