Advo+
Avocatura.com - Consultanță juridica online
Consultanță juridică


Date speţă
Instanţă:
Judecătoria FOCŞANI
Materie juridică:
Penal
Stadiu procesual:
Fond
Obiect dosar:
Liberarea condiţionată (art.587 NCPP)
Număr hotarâre:
102/2016 din 18 ianuarie 2016
Sursa:
Rolii.ro

Dosar nr. XXXXXXXXXXXX


ROMÂNIA

JUDECATORIA FOCȘANI

SENTINȚA PENALĂ NR. 102

Ședința publica din 18.01.2016

Instanța constituită din:

PREȘEDINTE: D___ M_______ A__, judecător

GREFIER: C______ I_____

Ministerul Public - P________ de pe lânga Judecatoria F______ - reprezentat de

procuror D_____ L_______ G_______


Pe rol fiind judecarea cauzei penale având ca obiect propunere de liberare condiționată, formulată potrivit art. 450 si urm. C. pr. pen. și art. 501 C. pen., privind pe condamnatul D_______ C_________ M______, fiul lui T___ și I____, născut la data de 04.01.1973 în B____, județul B____, CNP xxxxxxxxxxxxx, în prezent deținut în P____________ Focșani.

La apelul nominal făcut în ședința publică a răspuns petentul condamnat personal și asistat de av. R____ R_____, care depune la dosar delegație pentru asistență judiciară obligatorie nr. 11/15.01.2016.

Procedura de citare este legal îndeplinită.

S-a făcut referatul cauzei de către grefierul de ședință, care învederează instanței cauza la primul termen de judecată și că procedura de citare este legal îndeplinită, după care:

Constatând că nu mai sunt alte cereri de formulat, în temeiul art. 387 și 388 C. pr. pen., instanța acordă cuvântul în dezbateri.

Reprezentantul Ministerului Public, având cuvântul, formulează concluzii de admitere a sesizării.

Apărătorul condamnatului, având cuvântul, solicită admiterea sesizării.

Condamnatul, având ultimul cuvânt, solicită admiterea cererii.

Instanța reține cauza în pronunțarea.


INSTANȚA


Deliberând asupra cauzei penale de față, constată următoarele:

Prin solicitarea înregistrată pe rolul acestei instanțe sub nr. XXXXXXXXXXXX, Comisia pentru individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate din cadrul Penitenciarului Focșani a propus acordarea beneficiului liberării condiționate petentului condamnat D_______ C_________ M______.

În acest sens, Comisia pentru individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate din cadrul Penitenciarului Focșani a atașat la dosar procesul-verbal și caracterizarea petentului condamnat nr. 18/12.01.2016 din care rezultă fracțiunea din pedeapsă efectiv executată și partea din durata pedepsei care este considerată ca executată pe baza muncii prestate, conduita persoanei condamnate pe perioada detenției, eforturile acesteia pentru reintegrare socială precum și antecedentele sale penale.

Examinând actele și lucrările dosarului, instanța reține următoarele:

Prin sentința penală nr. 811/2015, pronunțată de Judecătoria Focșani, petentul D_______ C_________ M______ a fost condamnat la o pedeapsă de 8 ani închisoare pentru săvârșirea de infracțiunii de furt calificat, prev. de art. 209 C. pen. cu executare în regim de detenție, conform mandatului de executare a pedepsei închisorii nr. 936/2015.

Potrivit art. 59 alin 1 C. pen., cel condamnat la o pedeapsă privativă de libertate poate fi liberat condiționat înainte de executarea în întregime a pedepsei dacă a executat cel puțin 2/3 (două treimi) din pedeapsă în cazul închisorii care nu depășește 10 ani, a fost stăruitor în muncă, disciplinat și a dat dovezi temeinice de îndreptare, ținându-se seama și de antecedentele sale penale.

Din procesul-verbal nr. 18/12.01.2016 al Comisiei pentru individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate din cadrul Penitenciarului Focșani rezultă că executarea pedepsei a început la data de 08.01.2011, iar până la data de 12.01.2016, condamnatul D_______ C_________ M______ a executat un număr de 1831 zile, i s-au calculat 117 zile considerate ca executate ca urmare a muncii prestate, nu are zile în stare de arest preventiv, având un total de 1948 zile executate efectiv.

Comisia a considerat că deținutul poate fi liberat condiționat, acesta fiind la a doua analiză. Pentru îndeplinirea condiției privind fracția executată de cel puțin 2/3 (două treimi) din pedeapsă și pentru a beneficia de liberarea condiționată, petentul condamnat trebuie să execute un număr de 1948 zile din totalul de 2922 zile. În consecință, instanța constată că este îndeplinită condiția prev. de art. 59 C. pen. privind liberarea condiționată, respectiv fracțiunea din pedeapsă efectiv executată și partea din durata pedepsei care este considerată ca executată pe baza muncii prestate.

Potrivit caracterizării nr. 18/12.01.2016 atașată la dosar, se reține că, pe perioada detenției a adoptat un comportament corespunzător față de normele instituționale, a desfășurat activități lucrative, a participat la programe și activități socio-educative, nu a fost sanționat disciplinar, a fost recompensat de 11 ori; condamnatul beneficiază de suport relativ din partea mediului familial.

Instanța constată că petentul are antecedentele penale dar, imediat după depunerea în penitenciar, acesta a avut un comportament corect și a înțeles că trebuie să-și schimbe atitudinea, aspecte ce conduc la ideea că perioada de detenție a fost una care nu se va mai repeta în viitor.

Este adevărat că existența antecedentelor penale reprezintă un indiciu major pentru stabilirea situației actuale a petentului și a posibilității reale de reintegrare socială a acestuia, dar existența acestora nu trebuie să constituie unicul temei al neacordării beneficiului liberării condiționate. Instanța consideră că în situația în care petentul condamnat are un comportament corespunzător, precum în prezenta cauză, din care derivă dovezi temeinice de îndreptare, acest aspect trebuie să primeze asupra existenței antecedentelor sale penale.

Instanța reține că în speță sunt îndeplinite condițiile prev. de art. 59 C. pen.. și există suficiente premise că perioada executată din pedeapsă este suficientă pentru reeducarea petentului care și-a format o atitudine corectă față de valorile sociale, față de ordinea de drept și regulile de conviețuire socială, scopul educativ și preventiv al pedepsei fiind astfel atins, iar funcțiile de exemplaritate și eliminare temporară ale pedepsei sunt îndeplinite astfel încât acesta să se încadreze în viitor într-o viață normală în afara câmpului infracțional.

Astfel, prin comportamentul avut pe timpul executării pedepsei, condamnatul a demonstrat că își însușește scopul preventiv și educativ al acesteia așa încât să poată fi reintegrat în societate, gravitatea faptei comise neconstituind un impediment la acordarea beneficiului liberării condiționate, deoarece aceasta a fost avută deja în vedere la individualizarea pedepsei pe care o execută.

Prin urmare, instanța va admite propunerea Comisiei pentru individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate din cadrul Penitenciarului Focșani, va dispune liberarea condiționată a petentului condamnat D_______ C_________ M______ și în consecință îi va atrage atenția asupra consecințelor nerespectării prevederilor art. 61 C. pen. raportat la art. 5 N. C. pen. privind cauzele de revocare a liberării condiționate.

În baza art. 275 al. 3 C. pr. pen., cheltuielile judiciare vor rămâne în sarcina statului. Onorariul apărătorului desemnat din oficiu (av. R____ R_____ A_____, cu delegație pentru asistență judiciară obligatorie nr. 111/15.01.2016) în sumă de 130 lei se va avansa din fondurile Ministerului de Justiție.

PENTRU ACESTE MOTIVE

ÎN NUMELE LEGII

HOTĂRĂȘTE:

Admite propunerea Comisiei pentru individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate din cadrul Penitenciarului Focșani.

În baza art. 450 alin. 1 C. pr. pen. raportat la art. 59 C. pen., cu aplicarea art. 5 N.C.pen., dispune liberarea condiționată a condamnatului D_______ C_________ M______, fiul lui T___ și I____, născut la data de 04.01.1973 în B____, județul B____, CNP xxxxxxxxxxxxx, în prezent deținut în P____________ Focșani, din pedeapsa de 8 ani închisoare, aplicată prin sentința penală nr. 811/2015, pronunțată de Judecătoria Ploiești.

Atrage atenția petentului condamnat asupra consecințelor nerespectării prevederilor art. 61 C. pen. raportat la art. 5 N.C. pen. privind cauzele de revocare a liberării condiționate.

În baza art. 275 alin. 3 N.C. pr. pen., cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Onorariul apărătorului desemnat din oficiu (av. R____ R_____ A_____, cu delegație pentru asistență judiciară obligatorie nr. 111/15.01.2016) în sumă de 130 lei se va avansa din fondurile Ministerului de Justiție.

Cu drept de contestație în termen de 3 zile de la comunicare.

Pronunțată în ședință publică, astăzi, 18.01.2016.


Președinte, Grefier,

D___ M_______ A__ C______ I_____



Red. – D.M.A./21.01.2016

Tehnored. – C.I./21.01.2016/5 ex.




Publicitate

Alte spețe similare

  • Hotărârea 1525/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 2434/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 2350/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 90/2016 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 2933/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 1013/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Contestaţie(NCPP)
  • Hotărârea 3/2016 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 2229/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 100/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Contestaţie(NCPP)
  • Hotărârea 741/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Contestaţie(NCPP)
  • Hotărârea 588/2014 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 1585/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 899/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 2340/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 4196/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 889/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 3261/2014 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 210/2016 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 35/2016 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 994/2014 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 2463/2014 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 49/2016 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 290/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Contestaţie(NCPP)
  • Hotărârea 811/2014 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Contestaţie(NCPP)
  • Hotărârea 628/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 70/2016 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 47/2016 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Contestaţie(NCPP)
  • Hotărârea 764/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Contestaţie(NCPP)
  • Hotărârea 133/2016 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 440/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Contestaţie(NCPP)
  • Hotărârea 321/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Contestaţie(NCPP)
  • Hotărârea 540/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Contestaţie(NCPP)
  • Hotărârea 1561/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 238/2014 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Contestaţie(NCPP)
  • Hotărârea 134/2016 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 620/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 200/2014 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Contestaţie(NCPP)
  • Hotărârea 438/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Contestaţie(NCPP)
  • Hotărârea 732/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 1813/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Fond
  • Hotărârea 555/2015 - Liberarea condiţionată (art.587 NCPP) - Contestaţie(NCPP)
  • Contacte

    Bd. Primaverii nr. 57, Sector 1, București

    office@avocatura.com

    Formular de contact

    Urmărește-ne în social media

    Acceptând să utilizați acest site, declarați în mod expres și implicit că sunteți de acord cu Termenii și Condițiile impuse de AVOCATURA COM S.R.L.
    Preluarea și reproducerea informațiilor și imaginilor publicate pe site-ul www.avocatura.com se poate face doar cu respectarea Termenilor și Condițiilor.

    Consultanță juridică online Termeni și Condiții Politica de confidențialitate Politica Cookies © Copyright Avocatura.com SRL 2003-2025