Judecatorul - intre litera legii si dreptate

Vesti de interes.
kinga

Post by kinga » 19 Jul 2007, 07:37

Gavril wrote:dar nu m-am suparat, serafime.
ma enervasem un pic. dar mi-a trecut.
:)
deci sa inteleg ca mai ai distonocalm???? :mrgreen: :mrgreen:

gavril

Post by gavril » 19 Jul 2007, 07:39

am. am.

PS: sa lasam divagatiile. sa supara oamenii pe noi.

serafim

Post by serafim » 19 Jul 2007, 07:41

distonocalmul..... ajuta ????
la ce ?????
Xanaxul ???? eu cred ca daca as lua o pastila as mirosi viorelele de la radacdina :-D :-D :-D

Justinian

Re: Judecatorul - intre litera legii si dreptate

Post by Justinian » 19 Jul 2007, 13:22

Today wrote:

Iar textul in ansamblu nu spune nimic cu adevarat important.Ba chiar denota superficialitate si "scartaiala" in intelegerea fenomenului juridic in ansamblul sau.

Restul e folclor.
As mai critica, dan mi-e lene la cate sunt de spus aici.
E varza!
Ai multa, multa dreptate. Am citit numeroase productii scrise de dl Balasa. Am aceeasi opinie. Nici n-am considerat ca trebuie sa scriu ceva impotriva acelor productii, fiindca e prea evident, pentru cine are ochi si minte sa discearna.

bromul

Re: Judecatorul - intre litera legii si dreptate

Post by bromul » 19 Jul 2007, 13:24

Justinian wrote:
Today wrote:

Iar textul in ansamblu nu spune nimic cu adevarat important.Ba chiar denota superficialitate si "scartaiala" in intelegerea fenomenului juridic in ansamblul sau.

Restul e folclor.
As mai critica, dan mi-e lene la cate sunt de spus aici.
E varza!
Ai multa, multa dreptate. Am citit numeroase productii scrise de dl Balasa. Am aceeasi opinie. Nici n-am considerat ca trebuie sa scriu ceva impotriva acelor productii, fiindca e prea evident, pentru cine are ochi si minte sa discearna.
Balasa e cumva judele ala de la Judecatoria Sector 3?

Justinian

Re: Judecatorul - intre litera legii si dreptate

Post by Justinian » 19 Jul 2007, 13:44

bromul wrote:
Justinian wrote:
Today wrote:
Nu, e un judecator din Targoviste. Omun are si blog (gabriel.balasa.ro).

jojo

Post by jojo » 20 Jul 2007, 23:23

Today wrote:Pretentii am numai de la un nivel in sus, stai calm.Si ar trebui sa ai si tu.
Are, are, numai ca tu today, fiind de yesterday pe forum nu ai de unde sa stii.

parole

Post by parole » 22 Jul 2007, 01:28

Jojo cand ma iei cu aplicarea dreptului comunitar si cu aplicari in general, sincer, ma deprimi :(. Sunt atatea sensuri bine argumenate ale unui text searbad de lege, vointe si dorinte pestrit colorate, rautati mici si mari, PUTERE. Si-mi zici de aplicarea dreptului... comunitar... in fine...

Dl. Balasa e judecator si dovedeste o atitudine sanatoasa in principiu atunci cand vorbeste de justitie. Nu stiu daca viziunile sale de perspectiva se vor adeveri candva si nu stiu nici daca un astfel de om ar putea sa aduca un aport in bine in politica ICCJ! Sunt sceptic in privinta asta. Dar, recunosc, ii admir curajul si puterea interioara pentru felul in care promoveza VALORILE! Din cauza asta imi sunt deplasate si repugn iesirile de tipul "e varza"! Nu ezit sa le sanctionez oridecateori le ochesc :twisted: Si o fac cu tarie si convingere. La fel o spun, decat un "today" sau un "justinian" cu o atitudine de precupeata ofticata, mai bine un domn Balasa, fie si mai romantic!

Iar sa scrii bloguri ca avocat e alta mancare de peste. Chemarea avocatului este sa strige, sa se faca auzit. Sa scrie daca asta ii satisface aspiratiile de mai bine. Sa scrii, in schimb, fiind judecator, e mult mai greu! Cati alti judecatori mai scriu si altceva decat "articole juridice" pentru diploma de doctorat?

Justinian

Post by Justinian » 22 Jul 2007, 09:40

parole wrote: La fel o spun, decat un "today" sau un "justinian" cu o atitudine de precupeata ofticata, mai bine un domn Balasa, fie si mai romantic!
Domnun Parole, la cine va refereati cand v-a trecut prin minte sa scrieti despre atitudine de "precupeata ofticata"? Chiar daca va refereati numai la Today, eu va solicit sa ne explicati pe indelete atitudinea asta, subliniind, daca se poate, principalele ei caracteristici. Altfel, cred ca va place sa va auziti vorbind (sau sa va vedeti scriind) cuvinte sfichiuitoare. Si ziceti ca dl Balasa "promoveaza valorile"? Ia cititi articolul "Binele si Raul nu sunt forte, ci doar limite" ale numitului autor ca sa realizati ce valori promoveaza d-lui. Va dau eu un citat spre studiu, ca in studentie: " De fapt pina la urma si Binele si Raul nu sunt altceva decit cunoasterea noastra in existenta fizica si rezistenta in fata tentatiei de a patrunde in templul inimii noastre unde nici o credinta nu ne pune la incercare, unde nu exista succese sau esecuri ci doar pace, si unde nu exista limite puse intre noi si intreg si nici intre noi si univers."

Acun sa raspundeti, domnun Parole. Ce ati inteles din textul citat al dlui Balasa? Daca nu patrundeti textul prea bine, nu-i nimic, pentru ca nu are, oricum, nici un sens. Iar "binele" si "raul" sunt doua notiuni exacte pentru juristii seriosi si foarte exacte pentru crestini. (Vazut-am ca aveti ca nota de final dictonul Nihil sine Deo, dar, se pare, e doar de parada...). Iar ceea ce scrie dl Balasa nu e un text romatic, ci unul naiv. Candva (poate sunteti prea tanar) o sa faceti diferenta. Iar daca nu sunteti la curent cu o pilda straveche, uite ca va informez eu acum: "Chiar si un prost ar trece de intelept daca ar tacea, si de priceput daca si-ar tine gura." (Pilde 17,28) Si pilda aceasta se aplica si cuvintelor scrise.

parole

Post by parole » 22 Jul 2007, 13:03

Justinian wrote: Daca nu patrundeti textul prea bine, nu-i nimic, pentru ca nu are, oricum, nici un sens. Iar "binele" si "raul" sunt doua notiuni exacte pentru juristii seriosi si foarte exacte pentru crestini. (Vazut-am ca aveti ca nota de final dictonul Nihil sine Deo, dar, se pare, e doar de parada...). Iar ceea ce scrie dl Balasa nu e un text romatic, ci unul naiv.
Dl Balasa gandeste. Si gandeste frumos si profund. In articolul cu pricina vad ca gandeste si altceva decat strictamente drept. Ceea ce din nou ma bucura. Un judecator cu o viziune proprie asupra lumii inconjuratoare.

Cat despre dicton, daca asa judecati ca-l port, foarte bine! Eu judec altfel!

jojo

Post by jojo » 22 Jul 2007, 14:14

parole wrote:Jojo cand ma iei cu aplicarea dreptului comunitar si cu aplicari in general, sincer, ma deprimi :(. Sunt atatea sensuri bine argumenate ale unui text searbad de lege, vointe si dorinte pestrit colorate, rautati mici si mari, PUTERE. Si-mi zici de aplicarea dreptului... comunitar... in fine...
Ahaaa(haha), aud in sfarsit cuvantul cheie si magic; PUTERE!
Ce surpriza placuta si reparatorie, Parole, vezi ca stii? Stiai tu din capul locului, dar m-ai lasat sa ma desfasor, etaland tristele-mi ganduri despre culisele puterii si cum intra in rezonanta cu independenta justitiei. Sad but true. :( Pardon, a judecatorului, ca domnul B zice ca ar fi, si ca atare sa facem diferenta dintre cele doua sintagme.
Citesc cu uimire ca te deprim. Tocmai pe tine care fraternizezi cu domnul B, care ascunde in sanul lui moralitatea ideala? Urasc parada de bunatate si dreptate si cultura si profunzime. Ori esti ori nu si (moral/drept/bun/frumos/destept) am invatat ca, cu cat incearca mai mult cineva sa para sofisticat, cu atat nu va fi.
Cu toate astea si in pofida lor, vezi tu Parole, sperand ca se va aplica, eu din cand in cand mai invoc opiniile si convingerile cedo samd.

In ceea ce priveste blogurile, forumul, netul in general si scrierile pe suport electornic...eu cred ca boala asta a noastra nu-i sanatoasa. :lol:
Sa fie o nimfomanie intelectuala? Admi, nu ma bana, ps!

Ceea ce ma linisteste pe mine e, ca atunci cand imi voi scrie lucrarea de
doctorat, cu siguranta nu voi rataci pe foruri. Ceea ce, desigur, nu inseamna cu nu imi va fi dor.

Today

Post by Today » 23 Jul 2007, 16:40

parole wrote:decat un "today" [...]cu o atitudine de precupeata ofticata, mai bine un domn Balasa, fie si mai romantic!
8O

Today

Post by Today » 23 Jul 2007, 16:42

parole wrote: Sa scrii, in schimb, fiind judecator, e mult mai greu! Cati alti judecatori mai scriu si altceva decat "articole juridice" pentru diploma de doctorat?
8O

Today

Post by Today » 23 Jul 2007, 16:43

parole wrote: In articolul cu pricina vad ca gandeste si altceva decat strictamente drept. Ceea ce din nou ma bucura. Un judecator cu o viziune proprie asupra lumii inconjuratoare.
8O
Era normal sa n-aiba?
E extraordinar ca are?

Geez!

parole

Post by parole » 28 Jul 2007, 04:36

JOJO wrote: Urasc parada de bunatate si dreptate si cultura si profunzime. Ori esti ori nu si (moral/drept/bun/frumos/destept) am invatat ca, cu cat incearca mai mult cineva sa para sofisticat, cu atat nu va fi.
Jojo dear, parada, neparada, e totusi un efort sa fii "sofisticat" de care multi se debaraseaza din diverse ratiuni pe care, pe mine cel putin, ma lasa rece. Eu am invatat sa apreciez sarguinta omului si atitudinea lui pozitiva. Daca este ori nu este "sofisticat" tot un sofisticat va trebui s-o arate. Pana atunci caravana trece, cainii latra... :twisted: Si pana la urma de ce n-ar latra?! :lol: Latre toti, daca asta stiu sa faca :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests