Custodie copil de 3 ani -castigat de tata.

Familiei
polo

Custodie copil de 3 ani -castigat de tata.

Post by polo » 19 May 2006, 13:49

Buna

Sunt proaspat divortat si a spre fericirea mea am castigat custodia copilului meu de trei ani.
Divortul a fost pronuntat din vina ambelor parti urmand ca copilul sa fie incredintat paratului, adica eu.
In ideea ca o sa faca apel si tinand cont de interesul ei sa traga de timp cat mai mult am inaintat apel legandu-ma de "vina ambelor parti" si cerand desfacerea divortului doar din vina ei.

Ce sanse mai are sa castige la apel si ce ar trebui sa dovedeasca ca sa castige copilul?
Ce as putea face pt. a-mi pastra avantajul si totodata pt. a pastra hotararea rezultata in urma primului proces?
Multumesc anticipat

rox_alina

Post by rox_alina » 19 May 2006, 20:37

nu ai avut avocat? sa inteleg ca esti tatal si ai primit custodia copilului. trebuie mai multe detalii pt a raspunde cineva la aceasta problema. insa ideea apelului pentru "culpa comuna" nu e deloc inspirata. nu avea rost. puteai afla daca ea a facut apel sau nu inainte sa declari tu apel. trebuia sa astepti. trebuia sa fii multumit cu hot primei instante.

polo

Post by polo » 22 May 2006, 21:23

Am avut avocat si apelul l-am facut in urma sfatului primit de la avocat. Ea o sa depuna apelul in ultima zi iar avocatul meu a considerat ca apelul meu poate accelera termenul de judecata cat si faptul ca poate fi in avantajul meu aratand interesul meu de a primi cat mai curand custodia copilului meu.
In cazul in care ea nu depune apel atunci eu renunt la apelul meu pastrand prima hotarare judecatoreasca.
Ce alte "detalii" crezi ca ar putea sa fie utile?

dellutza

Post by dellutza » 23 May 2006, 16:50

Asta cu accelerarea termenului de judecata e o mare prostie si ma indoiesc ca un avocat ti-a spus asa ceva
Dosarul se trimite la instanta de apel si i se da termen dupa ce expira termenul de apel pentru toate partile iar daca ea vrea sa declare apel in ultima zi, nu poti sa-i faci nimic
Pe de alta parte ideea cu apelul n-a fost rea dar daca ea n-o sa uziteze calea de atac, ai lungit-o rau de tot

polo

Post by polo » 24 May 2006, 02:13

1) Inseamna ca avocatul meu dorea sa fie sigur ca v-oi semna contractul tot cu el pt. a ma reprezenta la apel :)))
2) In cazul in care ea nu depune apel si eu retrag apelul depus inseamna ca am ramas cu bani dati la avocat.:((

Dyana

Post by Dyana » 24 May 2006, 20:35

Sunt intru totul de acord cu Dellutza.
Polo,nu plange dupa bani :lol: ,in fond,ai obtinut ce-ai vrut:incredintarea minorului.Considera si tu ca i-ai platit avocatului,onorariu de succes(ca doar si-l merita,castigandu-ti procesul) ,ci nu onorariu pentru apel.
P.S.Dellutza imi place mult motto-ul ales de tine.Scuza-mi ignoranta,cui ii apartine cugetarea?

nicuvar

Post by nicuvar » 24 May 2006, 21:50

Lui Vernon S. Law. :floare:

polo

Post by polo » 25 May 2006, 01:23

Bun. Atunci ce as putea sa mai fac pt. a remedia situatia? Sau care ar fi cel mai bun sfat pe care puteti sa mi-l dati?
PS: Bani nu au fost o problema pt. mine :razz: Sunt bucuros ca l-am castigat si ma pot lipsi si de pensia alimentara la care a fost obligata reclamanta.

Tot ce ma intereseaza este ca la apel sa nu se schimbe sentinta data in timpul primului proces.

Probabil ar trebui sa prezint putin situatia care este putin stranie.

Acuzatii aduse de fosta nevasta:
a) - nu contribuiam la venitul familiei
b) -am devenit violent cand ea a aflat ca am o relatie extra-conjugala
c) -o bateam

Martori ei au fost doua prietene din care una nu s-a prezentat iar cealalta a declarat ca nu a mai vizitat-o de vreo 6 luni si care a sustinut acuzatiile aduse de fosta nevasta.

Martori mei au fost mama ei(mama soacra) si nasul copilului, care au fost de partea mea.
Martorul cheie a fost mama ei si faptul ca relatia noastra s-a consumat pe toata perioada la domiciliul parintilor socri in fapt parinti ei.

Martori mei au aratat urmatoarele:
- cardul meu de salarii a fost tot timpul in posesia ei
- nu am batut-o si nu am fost violent
- nu am avut nici o relatie extra-conjugala
- relatia ei extra-conjugala cu o alta persoana
- parasirea domiciliului conjugal cu copilul si faptul ca traieste cu acea persoana de mai mult de 8 luni de zile.
- pe ultima perioada cat a locuit la domiciliul conjugal a inceput sa se intoarca la ore tarzi in noapte sub diferite pretexte iar copilul ramanand in grija mamei ei sau a mea
- faptul ca mi-a fost interzis sa vad copilul si nu a fost cooperanta atunci cand a fost cautata de mine sau martorii mei.
- incredintarea copilului la un camin saptamanal pt. o perioada de timp
- diferite momente de neglijenta fata de copil( baiatul meu a fost bolnav cu febra in timp ce se afla la camin iar ingrijitoarele de acolo nu au reusit sa dea de ea in cele trei zile cat a fost bolnav, dus la strand unde baietelul a suferit arsuri solare destul de dureroase pt. el fiind micut la 2 ani si jumatate in acea vreme)
- nu am parasit inca domiciliul conjugal ramanand in continuare la parinti socri deoarece cred ca si acest lucru poate sa-mi fie benefic avand suportul mamei soacre in eventualitatea in care aveam sa castig custodia( deja castigata).
- adeverinta de salar pe care am depus-o este de 4 ori mai mare decat adeverinta ei

Singurul lucru de care ma tem este faptul ca" ESTE MAMA SI COPILUL ESTE MINOR"

CE SANSE AM CA LA APELUL EI SA NU FIE SCHIMBATA SENTINTA JUDECATOREASCA?
Multumesc anticipat

Dyana

Post by Dyana » 25 May 2006, 17:59

In primul rand,multumesc,Nicuvar( pentru Vernon S.Law si pentru trandafir).
Polo,daca acestea au fost probele tale la fond(beton,adica),sansele sotiei tale de a i se incredinta minorul in apel sunt undeva,aproape de zero.

Guest

Re: Custodie copil de 3 ani -castigat de tata.

Post by Guest » 28 Dec 2016, 11:31

polo wrote:Buna

Sunt proaspat divortat si a spre fericirea mea am castigat custodia copilului meu de trei ani.
Divortul a fost pronuntat din vina ambelor parti urmand ca copilul sa fie incredintat paratului, adica eu.
In ideea ca o sa faca apel si tinand cont de interesul ei sa traga de timp cat mai mult am inaintat apel legandu-ma de "vina ambelor parti" si cerand desfacerea divortului doar din vina ei.

Ce sanse mai are sa castige la apel si ce ar trebui sa dovedeasca ca sa castige copilul?
Ce as putea face pt. a-mi pastra avantajul si totodata pt. a pastra hotararea rezultata in urma primului proces?
Multumesc anticipat
BUNA POLO. MA AFLU APROAPE IN SITUATIA TA SI TOT CITIND PE INTERNET, AM GASIT POSTARILE TALE. STIU CA AI AVUT ACEASTA PROBLEMA ACUM MULTI ANI, DAR MI_AR PLACEA SA MA AJUTI CU UN CONTACT AL AVOCATULUI TAU. SE POATE TE ROG? MULTUMESC MULT.

Aaaaaaaaaaa

Re: Custodie copil de 3 ani -castigat de tata.

Post by Aaaaaaaaaaa » 06 Feb 2018, 23:11

Vreau și eu sa te rog sa mi dai datele avocatului tău...ma aflu intr o situație similară și as avea mare nevoie de un avocat puternic.iti Multumesc

Claudia00

Re: Custodie copil de 3 ani -castigat de tata.

Post by Claudia00 » 19 Mar 2018, 16:29

Buna ziua, va rog sa-mi dati si mie datele avocatului, cam aceeasi situatie o are si fratele meu, va rog mult.

Sergiu

Re: Custodie copil de 3 ani -castigat de tata.

Post by Sergiu » 25 Jun 2018, 12:00

Buna. Va rog mult, si eu as avea nevoie de un avocat puternic care sa mearga pana in panzele albe! Astept recomandari. Va Multumesc

Ioan

Re: Custodie copil de 3 ani -castigat de tata.

Post by Ioan » 10 Dec 2018, 20:52

Salut
Te rog sa ma ajuti si pe mine cu datele de contact ale avocatului care te-a ajutat sa obti custodia.
Multumesc!

lucianamaria

Re: Custodie copil de 3 ani -castigat de tata.

Post by lucianamaria » 27 Jan 2019, 13:12

Daca tot l-a castigat, sa stea langa el. Eu cand l-am castigat ne-am mutat intr-o garsoniera in Bucuresti. Acum ne-am mutat la casa, impreuna cu parintii mei. E destul de aiurea la inceput, dar sper sa poti trece peste.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests