Poate tatal sa obtina custodia copilului?

Familiei
Post Reply
tura

Poate tatal sa obtina custodia copilului?

Post by tura » 31 Jul 2004, 12:25

Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Urmeaza sa divortez de sotia mea care v-a intenta procesul de divort . Dupa ce hotarasem de comun acord sa ne separam (eu sa ma mut, dar nu am apucat sa fac asta), ea m-a gasit cu altcineva la noi acasa.Are si martori legat de lucrul acesta. Ulterior m-am mutat, ne-am impartit bunurile de comun acord (apartamentul este al ei), iar despre divort amandoi suntem de acord. Avem un copil de 2 ani, care banuiesc ca v-a ramane la ea, pentru ca eu nu cred ca am sanse sa-l obtin.
- Ce sanse am sa -l vad sau sa obtin si eu posibilitatea sa-l iau la mine si care v-a fi pensia alimentara care se va stabili?
- Este adevarat ca eu voi plati cheltuielile de judecata? Cam la ce suma pot ajunge?
- Credeti ca are sens sa-mi iau un avocat?
- Cat timp poate dura procesul tinand cont ca amandoi suntem de-acord in privinta procesului?

P.S. Mai am un amanunt: pe B.I avem adrese diferite (eu nu am avut mutatie la domiciliul la care am locuit impreuna); mai mult, teoretic am locuit in doua localitatti diferite. Unde va avea loc procesul?

arcadia

Post by arcadia » 05 Aug 2004, 19:34

In Romania, ca tata, ai sanse minime sa obtii un copil, mai ales daca este de virsta mica. Un tata poate poate sa obtina ff greu un copil in instanta. Depinde de martori, de probe etc. Mai demult, se facea mare caz de sintagma "mama denaturata", dar..degeaba. Chiar si o prostituata are dreptul sa isi pastreze copilul linga ea daca nu se probeaza ca prostituarea ei a adus atingere ninteresului superior al copilului". Ori, din cite am inteles, nu ea a fost surprinsa in posturi incomode. :oops:
Daca ea nu este inversunata impotriva ta, daca ai avut abilitatea ca, in pofida incidentelor trecute, sa ai cu ea relatii cit de cit ok, daca ai un avocat macar mediu pregatit si o judecatoare fara antecedente sentimentale similare cu sotia, daca nu apare o expertiza facuta de un psiholog care sa afirme ca relatia tata-copil este de natura sa il afecteze pe cel din urma, daca starea de sanatate a copilului permite...poti, in principiu, sa iei copilul de doua ori pe luna, la sfirsit de saptamina, si 1-2 saptamini pe an, in vacanta. Am spus "in principiu".
Cit despre pensie alimentara, daca sotia cunoaste anumite aspecte sau daca este asistata in instanta va cere 1/4 din venitul tau net. Daca nu, va cere o suma fixa pe care (ghinion) va trebuie sa o actualizeze in instanta de cite ori va considera ca ea ea a devenit prea mica in raport cu inflatia. Dar nu te ingrijora, sint, totusi, bani pentru copilul tau. :)
Avocat iti iei daca sotia cere desfacerea casatoriei din culpa ta (si cam esti in culpa - cu martori), daca cere ca minorul sa ii fie incredintat, daca nu e de acord cu conditiile de vizita pe care ti le doresti...si tu nu esti de acord. Altfel, daca ajungi la un "modus vivendi" cu sotia poti sa scapi la primul termen. Desi legea prevede acordarea unui termen de reflectie pentru familiile cu copii, in practica se desfac casatorii la primul termen, fara martori si spalat de rufe in public. Depinde de cere ea, ce accepta ea, ce ceri tu si ce accepti tu.
In privinta cheltuielilor de judecata, ele variaza in functie de onorariul platit avocatului. Daca ea cere cheltuieli de judecata si instanta stabileste ca trebuie sa le platesti (si nu are un avocat cu onorariu costisitor)... o suma de circa 100 - 200 $ . Poate mai mult, poate mai putin. Depinde de ce cere si cit de mare este opozitia din partea ta... parerea mea... citind un clasic in viata.
In rest, doar constiinta.

Dana

Re: Poate tatal sa obtina custodia copilului?

Post by Dana » 30 Sep 2018, 21:21

Nu stiu cum sa incep, am trait cu un Arab ,2 ani ,in acest timp am facut un copil ,fetita e doar pe numele meu ,de un an suntem despartiti,cu toate astea Ma ameninta ca imi vrea fata,pot sa il dau in judecata precum ca ma ameninta Si imi e frica sa nu ne faca rau? Nu as dori sa aibe dreptul de a veni in tara,doar pentru linistea noastra,nu suntem casatoriti! Multumesc mult

cix

Re: Poate tatal sa obtina custodia copilului?

Post by cix » 18 Dec 2018, 13:23

stai linistita, nu-ti poate lua copilul, foarte bine ca nu l-a recunosut!

lucianamaria

Re: Poate tatal sa obtina custodia copilului?

Post by lucianamaria » 29 Dec 2018, 16:12

da, normal ca poate

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests