Desfacerea contractului de munca

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
Diia

Desfacerea contractului de munca

Post by Diia » 09 Jul 2004, 10:14

La cererea pentru concediu in vederea ingrijirii copilului de pana la 2 ani nu s-a raspuns deoarece cercetarea disciplinara era facuta pentru absenta nemotivata de la servici intre data de 6 mai cand se termina concediul postnatal si 17 mai cand a fost inregistrata cererea pentru concediul mai sus amintit.Deci decizia de desfacere a contr de munca nu are nici o legatura cu acea cerere...angajata cand a fost convocata sa se apere la comisia de disciplina nu a adus nici o adeverinta med din care sa rezulte ca in perioada respectiva ar fi avut bolnav copilul.A sustinut doar oral ca a avut copilul bolnav si ca pe 7 mai a incercat sa-si inregistreze cererea dar nu i-a fost primita,asa ca a trimis-o prin posta!Dar si asa, daca o trimitea ,hai nu pe 7 mai cand a incercat sa o depuna personal, ci pe 8 mai..si tot ajungea mai repede de 17 mai.Posta iti livreaza in max 3 zile o scriosare,mai ales cand expeditorul si destinatarul sunt din aceeasi localiltate.Intrebarea mea era in ceea ce priveste procesul cu contestatia.Ce s-ar putea intampla in proces?Exista un termen pana la care angajata trebuia sa duca la angajator acea adeverinta medicala?In principiu ea trebuia sa o depuna pe 7 mai...daca tot venise sa isi inregistreze cererea de concediu...si asa isi motiva o ulterioara lipsa de la servici,adeverinta fiind datata 6 mai.Ea in schimb nici la cercetarea disciplinara din 31 mai nu a adus-o, ci a depus-o doar la dosarul instantei cand a inaintat contestatia.Este evident ca este fabricata ulterior de medicul de familie si datata cu 6 mai,dar asta nu ma mai intereseaza,ci vreau sa stiu daca faptul ca nu a depus-o decat in instanta nu are vreo consecinta asupra contestatarei?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 09 Jul 2004, 11:14

Eu nu stiu prin alte parti insa la Bucuresti nu s-a soutionat niciodata vreo astfel de contestatie altfel decat in favoarea angajatului.
Plus ca faptul ca post-natalul inceteaza nu indreptateste angajatorul sa inceapa cercetarea prealabila pentru desfacerea contractului de zile in interval atat de scurt, chiar pentru absente nemotivate, cu atat mai mult cu cat codul muncii prevede ca in acest caz contractul de munca se considera suspendat din initiativa angajatorului.
Cat despre cererea de concediu pentru ingrijirea copilului ea nu poate fi respinsa in nici un caz caci este un drept fundamental al angajatei si nu o facultate, deci daca s-a facut cerere el trebuie acordat.
Mai trebuie vazut daca ea poate prezenta o dovada despre data cand a depus cererea la posta.
Faptul ca a depus adeverinta medicala numai in instanta nu va duce in nici un caz la respingerea contestatiei.

Diia

Desfacerea contractului de munca

Post by Diia » 09 Jul 2004, 13:45

Eu nu mai inteleg o chestie!Angajata intr-adevar are suspendat de drept contractul de munca pe perioada concediului maternal,dar concediul postnatal este de 60 de zile!Dupa trecerea celor 60 de zile ea poate lipsi nemotivat de la servici oricat vrea?Nu stiu daca ai citit toata speta,dar ei i se incheia acel concediu post natal pe 6 mai.Ea intr-adevar sustine ca pe 7 mai a venit sa-si depuna cererea pt concediu pt ingrijirea copilului de pana la 2 ani,modalitate de suspendare a contractului de munca la dispozitia salariatului, insa nu are nici o proba ca a incercat acest lucru pe data de 7 mai.A trimis cererea prin posta probabil pe 14 mai de a ajuns la angajator pe 17 mai.Cercetarea disciplinara a avut loc pe 31 mai si a avut in vedere lipsa ei de la servici de dupa 6 mai...nu cererea de concediu pt copilul de pana la 2 ani.La acea cerere inca nu s-a raspuns,dar cum adica?Ea putea lipsi si o luna sau doua si apoi sa-si introduca cererea pt ingrijirea copilului?(cerere la care angajatorul va fi obligat sa raspunda afirmativ)Perioada dintre 6 mai si depunerea cererii nu este o absenta nemotivata de la servici din moment ce nu a trimis macar prin sot adeverinta medicala ca are copilul bolnav?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests