Ce tip de venit se considera la pensia alimentara ?

Familiei
sorinp

Ce tip de venit se considera la pensia alimentara ?

Post by sorinp » 27 Nov 2005, 21:25

Din ce suma se face calculul pentru pensia alimentara in cazul in care salariul in tara pe cartea de munca e
de doar 150 euro / luna ( impozabil ), iar diurna in strainatate este de 2000 euro / luna ( neimpozabil ) ?
Deasemenea am inteles ca la stabilirea sumei pentru pensia alimentara se considera 1/4 din media salariului pe ultimele 6 luni , este adevarat sau depinde de situatie ?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 28 Nov 2005, 12:17

calculul se face din 2150 adica din totalul veniturilor pe care le obtii.

sorinp

Detalii

Post by sorinp » 28 Nov 2005, 19:17

Dar daca intre timp mi se termina contractul si raman somer , cum se calculeaza ? Se considera la medie si lunile cand castigam bine ?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 29 Nov 2005, 17:53

pentru numele lui Dumnezeu, e copilul tau! :-x :-x

sorinp

Post by sorinp » 29 Nov 2005, 20:46

De copil am eu grija , stai linistit(a) , nu sunt un nenorocit si inconstient, problema e cu maica-sa care nu merita mai nimic...

viky56

Post by viky56 » 29 Nov 2005, 21:31

DACA NU SUPAR CUM AI GRIJA DE COPIL?
IL AI LANGA TINE MAI MEREU?
SAU TE DUCI CU SACUL LA EL ZILNIC
CAND AI FACUT COPILUL NU CU MAMA LUI AI FOST.?
ACUM DE CE O DESCONSIDERI?
NU TREBUIE SA AJUNGI LA ASTFEL DE PROCEDEE CA PIERZI MAI MULT
DAI CE E LEGAL SI DACA POTI FII LANGA EL CA ASTA I TREBUIE NU RACA DINTRE VOI
SUCCES

sorinp

Post by sorinp » 30 Nov 2005, 10:22

Asa ar fi normal stiu , dar sincer sunt foarte sceptic ca banii care o sa-i dau eu vor fi folositi pentru copil si nici nu prea am cum sa controlez lucrul asta din pacate. Deci o mare parte din bani anticipez mai mult ca sigur ca se vor duce pe imbracaminte pt ea , distractii etc. si asta pt ca a fost asa de nenorocita sa ma insele cat timp eu eram plecat de acasa in voiaj ( sunt navigator ). Sa am mila de asemenea persoana si sa ma inteleg cu ea ?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 30 Nov 2005, 10:37

Acu nu stiu daca e vorba de mila aici.
Dan daca o lasi singura 10 luni pe an ........ nu zic ca e bine ce a facut dar cred ca nu se poate deduce de aici ca nu are grija de copil si nici ca are copilul vre-o vina

sorinp

Post by sorinp » 30 Nov 2005, 16:04

Daca-i fi in locul meu i-ai da 500 euro / luna la o asemenea persoana pentru cresterea copilului ? Cred ca tare s-ar mai bucura ! Evident pana la urma copilul o sa aiba de suferit , dar se poate evita asta ? Merita sa ma las eu calcat in picioare si sa inghit conditiile ei doar chipurile pentru binele copilului ? Pana la urma , cum am mai spus , accept , dar pot fi sigur de asta , adica cei 500 euro vor fi folositi pentru copil ?
PS: In legatura cu remarca ta sa stii ca sunt femei care stau despartite de soti cu lunile fara sa fie nevoie sa se incurce cu altii ! Pana la urma nu plecam de placere.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 30 Nov 2005, 16:14

pana la urma ti-ai ales-o singur.
Nu, nu poti fi sigur ca toti cei 500 EUR vor fi folositi pentru copil. S-ar putea sa-si cumpere si ea o Coca-Cola si un covrig pe luna din banii tai.
Ce e sigur este ca la o pensie alimentara de 700 000 lei vechi s-ar putea sa nu-si poata permite nici sa-i dea copilului TAU o cana de lapte dimineata (in zilele cand tu esti plecat pe mare ca in celelalte ma gandesc ca vei fi tu in usa in fiecare dimineata la 5 cu sticla de lapte, pachetul de pampers si altele trebuincioase, functie de varsta copilului, vei sta de veghe la un pas in urma ca atunci cand zice copilul mami vreau si eu guma de mestecat (de exemplu) iar mama zice"dragul/draga mea nu am bani" tu sa te repezi si sa zici dar tati are si sa ii cumperi)

Nu ma irita grav faptul ca esti suparat pe ea ca te-a inselat, asta as putea intelege (desi personal cred ca lucrurile astea totdeauna au o dubla motivatie si mai mereu o parte din vina o are si sotul inselat) insa ma enerveaza cumplit ca te gandesti asa de putin la binele copilului tau.
pana la urma nu el ti-a cerut sa-l faci si nici cu cine sa-l faci. E numai un copil.
Cu certitudine tu vei cere indrumare de la Dumnezeu si de la constiinta ta si vei face cum crezi mai bine.
Eu insa nu te pot sfatui cum sa faci sa lasi copilul tau muritor de foame (ca sa nu cumva sa beneficieze si maica-sa de pe urma banilor tai) pentru simplul motiv ca asta nu se potriveste cu normele mele etice.

sorinp

Post by sorinp » 30 Nov 2005, 19:40

Se pare ca am deviat de la intrebarea initiala , de fapt a doua , oricum ideea e ca atata timp cat voi avea contracte si voi fi plecat si implicit voi castiga cel putin 2000 euro / luna o sa-i dau max. 500 euro / luna cu speranta ca va beneficia copilul de mare parte din ei . Problema apare in cazul in care voi avea perioade in care nu voi putea pleca pe mare din diferite motive ( lipsa contracte , probleme de sanatate ) si cand din pacate nu o sa-i mai pot da aceeasi suma de bani. In cazul asta , ce se intampla ? O sa fiu nevoit sa cer o recalculare in functie cu venitul din aceea perioada ?Cum se procedeaza ?

AllyMcBeal

Post by AllyMcBeal » 01 Dec 2005, 09:38

Pensia calculata la 1/4 din venitul realizat.Daca esti angajat cu stat de plata si daca pensia e stabilita in cota procentuala,iar nu in suma fixa,atunci va reiesi in fiecare luna cat e 25 la suta din salariu.
Daca nu,va trebui sa te judeci de fiecare data pentru micsorare,in functie de venit.

sechmet

Post by sechmet » 01 Dec 2005, 12:11

Omul vorbea despre diurna.

Dyana

Post by Dyana » 01 Dec 2005, 14:18

Sorinp,daca iti pasa ,cu adevarat,de copilul tau,in loc sa te tocmesti cu fosta sotie pentru pensia de intretinere,de ce nu soliciti instantei sa-ti fie incredintat minorul?In acest caz,daca ti se admite reincredintarea minorului,nu mai esti obligat sa-i platesti pensie de intretinere.Scapi de chinul asta teribil cu pensia de intretinere,pe care ti-o mananca fosta sotie,nu copilul!Ma gandeam si eu,asa...

sorinp

Post by sorinp » 01 Dec 2005, 14:22

Crezi ca nu i-am propus asa ceva ? Raspunsul ei a fost categoric NU din pacate , probabil stie ea de ce ...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests