puterea lucrului judecat

Discutii privind procedura civila
Post Reply
lina

puterea lucrului judecat

Post by lina » 31 Jul 2019, 08:33

Buna ziua.Va rog sa-mi comunicati daca o sentinta civila in care cauza a fost solutionata pe exceptia tardivitatii poate fi invocata ca putere de lucru judecat in alta sentinta?(art.431 alin.2 NCPC).In cazul meu am solicitat acum 9 ani intr-un dosar sa pot fi repusa in termeneul de a depune documente.Cererea a fost considerata ca o contestatie la ordinul ANRP dat in 2007 si a fost respinsa pentru faptul ca m-am adresat tardiv instantei.Acum am solicitat sa se constate dreptul meu la despagubiri conform legii 290/2003 si s-a tinut cont de sentinta de atunci si nu s-a solutionat cauza pe fond.Adica in 2010 s-a invocat exceptia tardivitatii si in 2019 exceptia lucrului judecat.Nimeni nu vrea sa tina cont de documentele care atesta dreptul meu la despagubiri pe care le-am obtinut dupa ce a fost dat ordinul in 2007 si dupa ce a fost solutionata cererea pe tardivitate in 2010.Asadar se poate stabili ca o sentinta data pe exceptia tardivitatii sa fie invocata ca putere de lucru judecat?Multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests