recuperare dauna EUROINS-PV.anulat -nesemnat de politie

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
husi

recuperare dauna EUROINS-PV.anulat -nesemnat de politie

Post by husi » 18 Jun 2019, 12:44

Buna ziua,
In data de 03.11.2018, am fost lovita in trafic de un autoturism al carui sofer a vrut sa depaseasca o coloana de 4 autoturisme . S-a angajat in depasire dar i-a aparaut masina din sens invers ,a vrut sa se redreseze dar nu a mai avut loc pe partea lui de mers,a pus frana brusc si a inceput sa se invarta. Asa am fost lovita de 2 ori in spate ,scosa din coloana , trimisa pe contrasens si intrand in sant avariind toata partea stanga a autoturismului. Am sunat la 112,a ajuns la fata locului un agent de politie care a constatat ca vinovat de producerea evenimentului este cel care a intrat in depasire fara sa se asigure. A intocmit PV si l-a amandat. Vinovatul a contestat PV. In instanta am aflat ca PV era nul pe motiv ca nu fusese semnat de agentul constatator. Asiguratorul EUROINS nu-mi raspunde la dosarul meu de dauna. Vreau sa-mi caut dreptatea. Caut un avocat care sa-mi spuna sincer care sunt pasii pentru a fi despagubita.

Av Herghelegiu Bogdan

Re: recuperare dauna EUROINS-PV.anulat -nesemnat de politie

Post by Av Herghelegiu Bogdan » 19 Jun 2019, 11:20

Buna ziua,

Potrivit art. 21 alin. (2) din Legea nr. 132/2017, asiguratorul are obligatia de a solutiona cererea de despagubire in maxim 30 de zile (termenul legal de solutionare a cererii) de la receptionare, in caz contrar aceasta fiind obligata la plata despagubirilor.

In masura in care asiguratorul nu da curs acestui termen si nu va raspunde, se pot solicita daune prin intermediul instantelor judecatoresti.

Pentru mai multe detalii,
Av. Herghelegiu Bogdan - 0723.067.503

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest