Anulare radiere din oficiu II/PFA

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
CataDJS

Anulare radiere din oficiu II/PFA

Post by CataDJS » 25 Mar 2019, 09:44

Buna ziua!
Am rugamintea de a primi un raspuns pentru urmatoarea speta:
Conform Legii 182/2016 privind radierea din oficiu a II si PFA (care nu s-au conformat conditiilor maximale privind reducerea nr. obiectelor de activitate la maxim 10, respectiv maxim 5) cu data de 18.03.2019, am urmatoare intrebare: Se poate solicita anularea radierii din oficiu, avand in vedere faptul ca: 1. Firmele in cauza nu au primit incunonstintarea de rigoare (precum a fost de comun acord la infiintari / modificari de stare); 2. Aceste firme poate au contracte in derulare cu furnizori, clienti, terti (datorii la fisc, banci, bugete locale etc.); 3. Aceste firme poate au salariati, stocuri de marfuri, interese de orice fel in desfasurare? Daca DA, in ce termen si conform carei legi sau reguli: unde, la Registrul Comertului sau la Tribunalul Comercial si care e actul contestat (neprimind niciun act administrativ, precum spuneam)?
Mentiune: Aduc la cunostinta faptul ca sunt zeci de mii de firme afectate, multe dintre ele nedorind acest lucru, iar ca, luand legatura cu cei de la fisc, am aflat ca si ANAF va face opozitie la cazurile care le afecteaza (firmele cu datorii la fisc).
Va multumesc anticipat!
Cu stima, Catalin Cretu

DanOrc

Re: Anulare radiere din oficiu II/PFA

Post by DanOrc » 09 Apr 2019, 15:23

buna ziua,

si eu sunt in aceeasi situatie. mi-a fost radiat PFA-ul in data de 18.03.2019. ati aflat ceva noutati? se poate face altceva in afara de a face unul nou?

multumesc!

Catalin

Re: Anulare radiere din oficiu II/PFA

Post by Catalin » 06 May 2019, 15:16

Nu se mai poate face nimic, au trecut deja termenele de contestatii...toate aceste firme sunt radiate acum, facem altele.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest