Revendicare introdusa in anul 2007

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
Zainea

Revendicare introdusa in anul 2007

Post by Zainea » 03 Mar 2019, 17:37

Buna ziua. De 12 ani ma judec -revendicare si am calitatea de parat. AE a vandut de doua ori acelas teren. In 1994 vinde lui BA prin notariat si transcris in RTI dar se intabuleaza in CF in anul 2004. AE pt ca BA nu i a respectat clauza de intretinere pana la moarte ii cere renuntarea sa vanda din nou. La Notariat AE cu AB au semnat o declaratie de renuntare la clauza fara pretentii banesti. AE se intabuleaza in anul 2003 si vinde din nou lui GM, acesta vinde in 2004 lui SP, acesta in 2005 lui GG si acesta mie in 2006 un teren intabulat in 2003. Avand in vedere ca pe penal s-a scos de sub urmarire penala AE pentru ca BA nu a respectat clauza , am continuat procesul civil de revendicare pe considerentul ca, desi am cumparat in 2006 , bunul era intabulat in 2003 , inaintea lui BA. Prima instanta pe fond a respins actiunea reclamantului BA pe motiv ca eu ZD am opozabilitate. La Tribunal s-a casat si s-a trimis inapoi sa se clarifice transcrierea lui BA din 1994 ( care era transata de art 70 ordin 2371/C/1997. ?) si sa se analizeze declaratia de renuntare la clauza de intretinere fara pretentii banesti si sa se vada daca consolideaza actul sau are efect de rezolutiune. Nu s-au analizat si s-a respins actiunea reclamantului BA pe motiv ca actul lui este lovit de vicii si ca in lipsa cererii mele ZD- de rezolutiune act BA respinge actiunea reclamantului BA. La dosar existand actele cu ordonanta si rezolutiunea de pe penal. BA a declarat apel la Tribunal, unde s-a schimbat in tot sentinta si s-a dat terenul lui BA iar eu sa fiu despagubita de chematul in garantie. De precizat ca chematul meu in garantie a chemat la randul lui pe urmatorul, dar nu s-a prezentat deoarece nu mai locuia la adresa citata si astfel nu s-a ajuns la cei doi care sunt inscrisi in prima CF inaintea reclamantului BA, fapt pt care la Tribunal s-au ignorat a fi analizate cele doua mape cu cele 2 CF cerute de prima instanta si nu s-a facut compararea de titluri. Trib a socotit ca AE nu mai era proprietar cand a vandut a 2-a oara , a ignorat faptul ca existau doi cumparatori inscrisi in prima CF inaintea lu BA si faptul ca eu am fost cumparator de buna credinta. Acum ma aflu in recurs si am initiat un nou dosar in anulare act BA fiind viciat ( constatat de a 2-a instanta de fond ). Eu ( parat ZD) am si posesia si am cumparat prin notariat , cu extras de CF si de buna credinta. Intrebare: Cui trebuie sa-i ramana terenul ? Adr mail: zaineadumitra@yahoo.com

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 3 guests