Promisiune vanzare cumparare

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
Silviat

Promisiune vanzare cumparare

Post by Silviat » 06 Jan 2019, 20:34

In august 2017 am semnat o promisiune de vanzare cumparare pentr o o casa cu termen in octombrie 2017. Termenul a trecut si cand am mers la notariat pentru prelungire, in loc sa facem act aditional, s a facut un nou contract, deoarece casa nu mai era pe numele primul vanzator, ci pe numele altei persoane( pentru a nu intra platitor de tva) cu termen in iunie 2018. A trecut si acest termen, vanzatorul nu si a respectat contractul, casa nefiind bransata la gaze si curent si am facut inca un act aditional de prelungire cu termen septembrie 2018. Intre timp m am mutat fara gaze, pe curentul din santier, a venit septembrie, termenul nu a fost respectat, nu am mai facut nici o prelungire si in ianuarie 2019 s a facut bransarea la gaze si curent. Pana acum i am platit vanzatorului 20 de mii de euro( 3 mii avans si 13 mii ca sa finalizeze casa pentru ca nu mai avea bani) si in momentul de fata mai am sa i dau 36 de mii, doar ca am cash 26 de mii si 10 mii trebuue sa fac un credit. Dupa ce am asteptat 1 an jum, vanzatorul ma ameninta acum ca nu mai asteapta dupa bani si merge la notariat pentru ca el si a indeplinit partea lui. Ce solutie am sa mai aman plata de 10 mii inca 3 luni? Multumesc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests