Infractiuni cu carduri bancare

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
StefAnna

Infractiuni cu carduri bancare

Post by StefAnna » 30 Dec 2018, 15:34

Buna ziua. As dori si eu un raspuns la o situatie in care nu stiu ce as putea face.
Am un amic, care este arestat de o luna si o saptamana (eu tocmai de Craciun am aflat, pt ca nu am mai vorbit cu el din septembrie.) si nu stiu cum pot afla mai multe despre acel dosar (daca as putea afla la tribunal..), este vorba despre o "grupare" de tineri, din cate am citit pe internet, sunt implicati peste 90 de tineri..ceea ce imi este putin cam greu sa cred ca sunt atat de multi, care se ocupau cu "clonarea de carduri bancare" Nu stiu cat de mult a fost implicat amicul meu, si nici de cand a fost in situatia asta, insa as vrea sa merg sa vorbesc cu mama lui sa ii spun daca exista vreo solutie de a-l scapa de acolo. Mi-a spus un politist ca daca el va coopera si va da numele tuturor celor implicati ar putea primi pedeapsa minima si neavand alte antecedente in trecut, ar putea primi cu suspendare. Pe 20 decembrie ar fii trebuit sa fie procesul, insa am inteles ca nu a mai avut loc, deoarece asteapta ca unul dintre cei implicati sa dea numele tuturor. Care ar fii sansele de scapare, sau sa primeasca cu suspendare? Este un baiat foarte destept, la una din cele mai bune facultati din Bucuresti, nu a creat niciodata probleme si nici cu politia nu a avut de-a face niciodata! Care ar fii "pasii" pe care ar trebui sa ii urmeze pt a scapa de situatia aceasta? M-am tot informat si eu si este "serioasa" treaba asta, nu ma asteptam sa fie chiar atat de grav, insa ar putea primi multi ani daca se dovedeste a fii vinovat si el si avand dovezi impotriva lui. Care ar fii solutia pe care as putea sa i-o cominic ca sa poata scapa de pedeapsa? Momentan nu stiu nimic despre dosar..nu am vorbit nici cu avocatul, nici cu parintii lui.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests