Numele de familie scris greşit în registrul de stare civilă

Familiei
Post Reply
Sageteanu Ada

Numele de familie scris greşit în registrul de stare civilă

Post by Sageteanu Ada » 22 Apr 2018, 21:31

Bună seara!Sper să mă poată ajuta cineva cu câteva informații.Am fost adoptată în 1993 şi mi s-a refăcut certificatul de naştere cu numele părinților mei.Problema este că mi s-a scris greşit numele de familie, atât în registrul de state civilă , cât şi pe certificatul de naştere.Mă numesc Săgețeanu, iar greşeala constă în faptul că în loc de Ț s-a folosit T, adică Săgeteanu.Am observat acest lucru, dar nu i-am dat importanță pentru că nu mi-a creiat niciodată probleme.Acum sunt stabilită în Italia, în 2011 am făcut certificatul de naştere fetiței în România.Doamna de la primărie, cunoscându-l pe tatăl meu a scris pe certificatul fetiței cu Ț,adică numele corect.Luna trecută am fost la Consulatul român din Bari ca să-i fac certificatul de naştere şi lui fii-mea cea mică în vârstă de 1 an şi au refuzat să-mi facă certificat fetitei pe motiv că numele meu nu este corect şi din punct de vedere legal , îl citez pe Domnul Consul cică "nu sunt mama copiilor mei"...pentru că îmi lipseşte amărâta aia de virgulă la Ț.Doresc să stiu dacă este chiar aşa de grav faptul că lipseşte că in loc de Ț este T sau mi-a căutat acul în carul cu fân şi n-au vrut să-mi facă, mai ales că am avut nişte discuții cu ei înainte .Până anul trecut actele se făceau la Consulatul din Catania, ei bine, acolo nu am avut niciodată probleme din cauza numelui.Vă mulțumesc anticipat!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests