Datorii (partiale) imputate noului proprietar!

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
chip_ro

Datorii (partiale) imputate noului proprietar!

Post by chip_ro » 14 Feb 2018, 11:50

Buna ziua!

Pe scurt, am cumparat un apartament care a fost executat silit acum aprox un an. Propietarul initial era o persoana juridica, care a fost exectuata, apartamentul fiind cumparat de alta persoana juridica (samsar :-)), de la care, in cele din urma am cumparat eu.

Problema este ca primul proprietar a ramas cu o datorie de aprox 4500 de lei la intretinere, datorie pe care Asociatia urma sa o recupereze in urma procesului, dar pe care nu a recuperat-o pt ca nu s-a inscris la proces (sau ceva aproximativ). Cert este ca eu am cumparat apartamentul si am primit de la Asociatie la momentul cumpararii acea adeverinta ca nu sunt datorii.

Asociatia strange bani (50 de lei) pe luna, bani inclusi in intretinere, "fond de asfaltare", pentru asfaltarea parcarii (bloc nou, curte neasfaltata). Aceasta strangere a inceput cu 8 luni intainte de a cumpara eu apartamentul, iar acum, la un an de la cumparare, asociatia mi-a trecut la plata intretinerii pe luna asta pe, cei 400 de lei pentru parcare care nu au fost platiti de fostii proprietari (nu toti 4500, ci numai partea pt parcare).

Parerea mea este ca acea datorie este a fostului proprietar, face parte din cei 4500, nu e a mea, dar Asociatia sustine ca este a mea, pentru ca lucrarea nu a fost inca realizata...

Ce parere aveti? Ce prevederi legale sunt in acest sens?

Multumesc!

MihaiMirel

Re: Datorii (partiale) imputate noului proprietar!

Post by MihaiMirel » 12 May 2018, 19:36

Buna seara
Ma confrunt si eu cu o problema.Am luat un apartament prin licitatie iar vechiul proprietar a lasat datorii foarte mari.iar acum cei de la apa .gunoi si asociatie vor sa ma puna pe mn sa le platesc...dar in contract spune destul de clar..Din momentul intabularii imobilul ramane liber de orice sarcini..... dar cei fe la apa au zis ca imobilul are niste datorii si trebuie sa le plateasca cineva .nici nu au vrut sa se uite in contract .nu vor sa schimbe contractul pana nu platesc .la fel si la intretinere .. Ajutati.ma cu un sfat

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests