Chemarea în judecata a unei firme dintr-o alta țară comunitară

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Nicu

Chemarea în judecata a unei firme dintr-o alta țară comunitară

Post by Nicu » 11 Sep 2017, 08:24

In anul 2017 am cumparat de pe un magazin online din Polonia un gratar ce functioneaza pe baza de combustibil gel si nu face fum. L-am cumparat cu acte, factura, extras de cont, etc. Se pare, ca la baza este o firma in Anglia.
La cateva luni de la cumparare m-am decis sa-l folosesc. I-am gasit locatia punandu-l deasupra aragazului unde aveam si hota.
Acest gratar se compune din doua parti. Partea superioara din tabla de inox in care se gatesc bucatele si partea inferioara din tabla de culoare neagra.
In cadrul partii inferioare se regasesc doua locatii in care se introduc doua spirtiere din tabla de inox, spirtiere ce se incarca cu combustibil special tip gel.
In ziua in care l-am folosit l-am aprins si mi-am vazut de treaba prin casa. La cateva minute cand m-am dus sa vad de gratar acesta era in flacari, toata partea inferioara de tabla neagra se aprinsese si flacarile ajungeau pana la mobila. Riscand sa dau foc la casa asa cum era in flacari l-am luat cu ambele maini si l-am scos pe geamul de la bucatarie.
In urma actiunii mele m-am ales cu o arsura de gradul 2B pe cca. 7% suprafata piele pe abdomen, torace, si ambele mani. Dupa 15 zile spitalizare la sectia de arsi la spitalul de urgenta Floreasca cu dosarul medical doresc sa incep demersurile sa-i dau in judecata sa fiu despagubit deoarece consider ca normele de securitate la construirea gratarului nu sunt respectate aceea tabla neagra fiind de fapt vopsita cu vopsea inflamabila ce s-a aprins si ardea toata cu flacari.
Acum sunt constient ca de unde am cumparat gratarul este doar un magazin nu si producatorul acestui gratar.

Intrebarea 1: Trebuie sa-i dau in judecata aici in Romania sau in tara lor de activitate?
Intrebarea 2: La ce tip de avocat sa apelez?
Intrebarea 3: Exista in romania vre-o firma autorizata sa examineze daca acest gratar indeplineste normele de protectie/securitate sau la o asemenea firma se va apela la acordul celor doua parti?

MULTUMESC.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests