plangere expert contabil judiciar

Discutii privind procedura penala
Post Reply
lina

plangere expert contabil judiciar

Post by lina » 21 Dec 2015, 22:58

Buna ziua.Am facut plangere penala pentru abuz in serviciu si marturie mincinoasa impotriva unui expert contabil judiciar.Am solicitat ca proba o contraexpertiza si nu mi s-a aprobat.Am depus o gramada de dovezi impotriva expertului insa procurorul a dat cauza spre solutionare la biroul de investigatii criminale din cadrul Politiei.Acesta a spus de la inceput ca pentru aceasta cauza este necesara trimiterea cauzei spre solutionare la biroul de investigatii a criminalitatii economice.Totusi a facut el referatul si pe baza acestuia ,fara o proba impotriva celor spuse de mine in plangere a dat o ordonanta de clasare a cauzei.Ulterior dupa ce am facut plangerea impotriva ordonantei de clasare,prim procurorul a dat din nou fara o motivare concreta ,o noua ordonanta de clasare bazata pe autoritatea de lucru judecat din instanta civila.In instanta mi s-a respins plangerea impotriva ordonantelor si astfel fara o proba clara expertul nici macar nu a fost cercetat iar expertiza facuta in civil nu a fost verificata in nici un fel.
Am avut un litigiu de munca in care societatea a refuzat sa depuna anumite acte in instanta,instanta a desemnat un expert contabil,expertul nu m-a citat si nici nu a atasat la expertiza documentele expertizate si instanta a dat pe baza expertizei hotararea.Deci practic am fost obligat sa cred concluziile expertului fara sa vad un document care sa ateste ca sunt dator fata de societate.
Oare se mai poate face ceva impotriva incheierii instantei penale prin care mi-a respins plangerea impotriva ordonantei de clasare?

Leon Carmen

Re: plangere expert contabil judiciar

Post by Leon Carmen » 29 Dec 2015, 20:42

Încheierea prin care a fost soluţionată plângerea este definitivă. Nu mai aveti alta cale de atac.

ionut

Re: plangere expert contabil judiciar

Post by ionut » 08 Jul 2019, 03:43

Lucru naiba cu aceste expertize, dar sa nu uităm de acei experti care incep sa primească bani de la partile interesate … va rog sa urmariti cu atentie in perioada urmatoare situatia expertei MOISESCU-CIOCAN ANGELA MONICA din cadrul CECCAR TM, fata de care sunt probe clare ca a luat bani cu privire la intocmirea unei expertize acum aprox doi ani de zile, probabil ca este linistita crezand ca a scapat cu bine insa acum mi.am dovedit nevinovatia si am dovedit faptul ca desi a fost desemnata de instanta a pus mana pe bani ...iar cei care au platit.o au inceput sa spuna adevărul la DNA Bucuresti , stimata doamna , va tin pumnii iar daca ați luat ceva ce nu va apartine , vă doresc soarta domnului Nastase . apropos ..sper ca aveti mai multe acte materiale , presupun ca cunoasteti procedura ..se cauta mai multe parti vătămate pentru a merge in instanta cat mai impovărător pentru corupti. Ca un mesaj pentru toti cei care au luat bani pentru a face grea viata unor oameni care au crezut in dvs. NIMENI NU SCAPA NEPEDEPSIT ..NU SE STIE NICIODATA CAND VA PRINDE BRATUL LUNG AL LEGII …. sa nu uitati ca cei care va platesc sunt infractori si suporta cu brio detentia ...

Daniel234455

Re: plangere expert contabil judiciar

Post by Daniel234455 » 10 Sep 2019, 21:20

Poți face plângere împotriva procurorului la secția de investigare a magistraților . Cine trebuie sa vadă corupția din țara asta . Experții răspund penal chiar dacă ei se cred zei .

Balasa

Re: plangere expert contabil judiciar

Post by Balasa » 10 Sep 2019, 21:23

In România sunt mulți incompetenți care au făcut rău prin faptul ca sunt corupți dar aceștia tot au plătit pana la urma ori cu libertatea ori cu sănătatea ! Sa nu se mai mire când au copii bolnavi și când trag de greutăți ..asta au semănat ! Experții se cred importanți și ca ei nu pot fi cercetați sau băgați la beci ..ehe nu-i adevărat deloc ! Cine pune mâna pe bani nemunciți se duce la beci ! Sa le ajute Dumnezeu sa ajungă repede și adânc in beci .

lina

Re: plangere expert contabil judiciar

Post by lina » 10 Sep 2019, 22:28

E adevarat .Nu e vorba ca expertul nu stie elemente esentiale in materia contabilitatii ci pur si simplu se preface ca nu stie si prin asa numite rationamente profesionale a facut ca o creanta inexistenta sa devina existenta peste noapte ,iar aceste lucruri cu siguranta nu le-ar face daca nu ar fi sustinut din spate de o armata de oameni corupti.Aceasta parere nu mi-o va putea schimba nimeni niciodata pentru ca am observat ca dupa ce am urmat timp de 5 ani toate caile legale civile si penale ,am observat ca nimeni in aceasta tara nu are puterea sa verifice daca un expert contabil a inscris in lucrarile de expertiza informatii corespunzatoare adevarului sau nu.Autoritatile ori isi declina competenta de la una la alta,ori lasa ca persoane necompetente sa solutioneze o plangere ...ori procedurile dureaza 5 ani si afli intr-un final ca autoritatea cea mai in masura sa verifice modul in care au fost efectuate lucrarile de expertiza nu se poate pronunta pe aspecte tehnico-contabile.Ajungi intr-un final sa nu te mai gandesti la prejudiciul pe care ti l-a adus expertul contabil ci la modul in care autoritatile indrituite sa ne apere interesele ne sfideaza.Si astfel faptele se prescriu....persoanele vinovate raman nepedepsite si au cale libera sa savarseasca alte infractiuni si sa pagubeasca alte persoane.Este inadmisibil ce se intampla.Un politist de la investigatii criminale solutioneaza un dosar in care se cerceteaza infractiunile de abuz in serviciu si marturie mincinoasa savarsite de un expert contabil judiciar ,un politist de la serviciul de investigare a criminalitatii economice solutioneaza un dosar in care se cerceteaza infractiunea de fals in inscrisuri sub semnatura privata-inscrisuri contabile si nici macar nu solicita documentele suspectate de fals in original pentru a le compara cu cele suspecte,o cercetare pentru savarsirea infractiunii de evaziune fiscala se opreste pentru ca eu nu sunt parte vatamata.... si foarte multe altele....sub supravegherea procurorului ,cum sa nu scape cei care se hranesc din banii luati de la gura copiilor celor care au muncit pentru ei? Spuneati ceva de o plangere impotriva procurorului?De 3 ani am depus aceasta plangere si nici pana acum nu am primit solutia.Probabil nu a ajuns la cineva care doreste sa vada coruptia din tara aceasta sau poate ca si ei se mira de modul in care a actionat procurorul .Dar cum prezumtia de nevinovatie este dusa la extrem....sau cei care intocmesc rechizitoriul si il trimit in judecata cu probe clare de necontestat si apoi se trezesc ca au muncit degeaba si ca instanta achita inculpatii s-au saturat si ei.Pentru ca din cate am vazut in acesti 5 ani daca procurorul doreste sa-si faca treaba instanta il opreste si daca procurorul nu-si doreste sa-si faca treaba instanta il sustine atunci...cine are cea mai mare vina?Dar cum nu exista o raspundere a magistratilor....fiecare e liber sa faca ce doreste.Dar ce sa mai vorbim de infractiuni economice si de coruptie cand sunt infractiuni mult mai grave lasate la voia intamplarii ... si daca totul va merge asa si in continuare copiii nostri ce vor face ?Deja se pare ca solicita ajutorul si nimeni nu-i ajuta....pai unde va ajunge tara asta?Ma intreb si eu.Cum sa nu plece romanii din tara?Ar pleca cineva daca aici ar fi bine?....dar asta e deocamdata.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests