Pensie alimentara retroactiv

Familiei
Post Reply
Oana33

Pensie alimentara retroactiv

Post by Oana33 » 29 Nov 2014, 12:15

Buna ziua!
As vrea sa va cer si eu un sfat in legatura cu situatia mea.
Sunt divortata din martie 2013, la notar. S-a stabilit o pensie alimentara de 300 RON si custodie comuna. Dupa divort, am incercat o impacare, a locuit cu noi pana in iunie 2014, timp in care eu impreuna cu mama (coplatitor) mi-am achizitionat un apartament pe care il platesc in rate (810 Ron / luna), fara contributia lui. Am un salariu de 1170+42 RON alocatia copilului. Evident, mama ma ajuta sa platesc rata la banca si cu cheltuielile casei, insa suma nu imi este suficienta. Din iunie cand s-a mutat, mi-a platit intr-o luna 250 RON si in alta luna 300 RON (au trimis parintii lui). Cand a plecat de la noi, a dimisionat, s-a mutat la parintii lui, in alta localitate, a incercat sa se angajeze si desi ar fi putut s-o faca, el a plecat in alta tara. Acolo nu si-a gasit de lucru, lasandu-i pe parintii lui sa-mi plateasca pensia alimentara pe numele lui. Acestia intarzie tot timpul sa plateasca, data limita fiind 20 a fiecarei luni.Pe perioada vacantei mi-a spus ca nu trebuie sa-mi plateasca pensie alimentara, cat timp copilul a fost la el, ca, din contra, eu ar fi trebuit sa-i platesc lui pensie alimentara, deoarece copilul a fost in intretinerea lui pe acea perioada. Mentionez ca l-a luat o data 10 zile, alta data 3 saptamani, in luni diefrite, iar eu nu l-am scos pe copil de la plata intretinerii la bloc. Imi puteti da un sfat, in legatura cu situatia de mai sus? Poate fi considerat abandon de familie, din moment ce s-au gasit bani pentru a-si plati datorii facute la jocuri de noroc si pentru plecarea in alta tara? (in jur de 4000 RON poate chiar mai mult ) Ma descurc foarte greu.

Silviu

Re: Pensie alimentara retroactiv

Post by Silviu » 29 Nov 2014, 12:30

Il puteti executa pe sumele restante. Puteti sa ii faceti si o plangere pentru abandon de familie, daca doriti, e posibil sa il sperie, sa zicem si sa il convinga astfel sa va plateasca din datorii ..

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests