0,78 alcool in aerul expirat

Discutii privind Contenciosul Administrativ
Post Reply
Zala Diata

0,78 alcool in aerul expirat

Post by Zala Diata » 20 Feb 2012, 17:00

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca risc sa am permisul suspendat datorita faptului ca in urma cu o zi am fost prins de politie cu 0,78 alcool in aerul expirat. Mentionez ca sunt la prima abatere, nu am mai luat amenda pana acum, nici puncte de penalizare. Ce pot pati? Multumesc!

catalin852

Re: 0,78 alcool in aerul expirat

Post by catalin852 » 11 Jun 2012, 20:15

Daca ai fost depistat circuland sub influenta alcoolului, mai ales cu valoarea de 0,78 in aerul expirat, ar fi trebuit sa fii dus la spital pentru recoltarea de sange in vederea stabilirii alcolemiei.
Da, permisul se retine oricat de mica ar fi concentratia de alcool din aerul expirat, iar dupa valoarea de 0,8 in sange se face dosar penal!

Leon Carmen

Re: 0,78 alcool in aerul expirat

Post by Leon Carmen » 12 Jun 2012, 17:06

Persoana care conduce un autovehicul, testata de politistul rutier si depistata ca avand o concentratie de pana la 0,40 mg/l alcool pur in aerul expirat, poate solicita acestuia sa i se recolteze probe biologice de catre INML, in vederea stabilirii imbibatiei de alcool in sange.
Permisul va fost suspendat in vederea anularii, daca in urma recoltarii probelor biologice, valorile vor depasi concentratia de 0,80 g/l alcool pur in sange, riscati inchisoarea de la unu la 5 ani, cu suspendare.

mario7

Re: 0,78 alcool in aerul expirat

Post by mario7 » 22 Aug 2012, 17:27

Leon Carmen wrote:Persoana care conduce un autovehicul, testata de politistul rutier si depistata ca avand o concentratie de pana la 0,40 mg/l alcool pur in aerul expirat, poate solicita acestuia sa i se recolteze probe biologice de catre INML, in vederea stabilirii imbibatiei de alcool in sange.
Permisul va fost suspendat in vederea anularii, daca in urma recoltarii probelor biologice, valorile vor depasi concentratia de 0,80 g/l alcool pur in sange, riscati inchisoarea de la unu la 5 ani, cu suspendare.
1 la 5 ani cu suspendare, dar si amenda penala? si daca da, in ce limite?

mario7

Re: 0,78 alcool in aerul expirat

Post by mario7 » 08 Feb 2013, 16:23

Buna, revin dupa atata timp cu rezultatul probelor biologice, abia azi le-am primit.
1,5 prima proba
1,35 a doua proba.
Am inteles ca s-ar putea ca procurorul sa ceara o recalculare avand in vedere ca e o diferenta de 1 ora si ceva intre proba cu etilotestul si recoltarea probelor biologice. Daca este cineva care a trecut prin asa ceva as fi curios sa stiu la ce trebuie sa ma astept, concret. In mare stiu :1-5 ani cu suspendare.
Am sanse ca judecatoria sa-mi dea amenda penala fara inchisoare?
Stima.

mario7

Re: 0,78 alcool in aerul expirat

Post by mario7 » 12 Jun 2013, 10:53

revin cu sentinta, in cazul meu:

Complet: C3 - PENAL
Tip solutie: Soluţionare
Solutia pe scurt: În baza art. 87 alin. 1 din OUG 195/2002 cu aplicarea art. 320 ind. 1 alin. 7 CPP, condamnă inculpatul M.M.G., la pedeapsa de : - 1 (un) an închisoare. Face aplicarea art. 71- 64 lit. a teza a-II-a, lit. b Cod penal. În baza art. 81, 82 Cod penal, suspendă condiţionat executarea pedepsei aplicate inculpatului şi stabileşte un termen de încercare de 3 ani. În baza art. 71 alin. 5 Cod penal suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. Atrage atenţia inculpatului cu privire la disp. art. 83 Cod penal. În baza art. 191 alin. 1 Cod procedură penală, obligă inculpatul la 1000 lei cheltuieli judiciare către stat. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 22.05.2013.

Totusi, nu trebuia sa-mi reduca din minim? Adica 8 luni cu suspendare?
Mentionez ca mi-am recunoscut si regretat fapta, am cooperat 100%(reconstituire),nu am fugit de la locul accidentului, nu m-am sustras de la recoltarea probelor biologice, nu am avut victime sau alte daune materiale de la terti.
Practic am iesit de pe carosabil.

Concluzia mea: daca ai baut chiar si un pahar, uita de condus!
Un raspuns ar fi super!

Cioran Gheorghe

Re: 0,78 alcool in aerul expirat

Post by Cioran Gheorghe » 09 Jun 2019, 19:23

Buna ziua! Ce se intampla cu permisul de conducere daca ai condus cu o alcoolemie de 0.77 in aerial expirat

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests