Rolul unui avocat.

Discutii filosofice pe teme actuale.
johei

Re: Rolul unui avocat.

Post by johei » 14 Aug 2010, 13:34

Daca stapanesti judo la fel ca si limba romana nu cred ca agenda ar avea vreun motiv de ingrijorare...

bfun

Re: Rolul unui avocat.

Post by bfun » 14 Aug 2010, 13:40

stoica silvia wrote:BUNAAAAAAAAAAAAAA :crizaderas: :crizaderas: :crizaderas:
Draga stoica silvia, multumesc pentru amabilitatea de a imi oferii un ajutor insa :

1. Am specificat motivul pentru deschiderea acestui subiect care nu a avut nici o legatura cu cazul meu ci a fost doar un exemplu in care puteam dovedii cele spuse prin Documente!
Daca precizam un alt exemplu nu putea oferii dovezi!

2. Am raspuns Optiunilor oferite insa cred ca nu ati citit cele spuse de mine!

Code: Select all

Iar raspunsuri cu privire la amplasamentul imobilului
Am explicat de en ori ca este vorba de 2 corpuri ... cititi cu atentie aici :

inundat fortat
3.
Oricum, observ ca bfun vrea doar raspunsuri convenabile
Sa clarificam cateva aspecte ! Nu am cerut consultatie sau ajutor juridic Pro-bono drept dovada, postul cu privire la problema mea a fost adaugat in acest forum cu mult dupa actionarea in judecata. Motivul pentru care am postat problema in acest forum a fost aceea de a gasii o solutie de rezolvare a problemei si nu GRATUITA !

Pana acum nu am vazut pe nici unul sa imi spuna iti ofer eu ajutorul contra cost, sau cel putin nici unul interesat de acest caz, in schimb toti sunteti avocati, toti stiti doar sa luati la misto in schimb nici unul nu oferiti ceva.

Exemple :
Atunci, hai sa-i spunem cu totii: da domnule bfun, vei castiga in instanta, nu vei mai avea probleme in veci cu vecinul (am sa cumpar eu apartamentul vecinului, ii voi face acestuia o oferta pe care nu o va putea refuza) si voi avea grija toata viata de terasa mea (acoperisul Dvs.), iar dupa mine generatiile urmatoare. Si pt. asta nu va trebui sa faci
Multi ati spus ca mi sa oferit ajutor si nici macar nu am multumit, acum va spun eu:

Aveti vreunul curaj sa GARANTATI cu ceva ca ajutorul oferit in aceste 2 subiecte
(Subiectul Rolul unui avocat ) si (Subiectul Inundat foratat )
ma va ajuta sa castig procesul cu acest vecin, iar eu sa nu mai am nici o problema cu aceasta infiltratie de apa?
Aveti clienti foarte multumiti cu serviciile pe care le prestati, clienti ce "fac parte din cele mai mari companii din romania". Pai eu, daca am asa clienti, nu stau sa lucrez pe un salariu de 1000 ron. Clientii multumiti inseamna un venit substantial in bugetul firmei unde lucrez, asa ca, intr-o buna zi ii voi spune sefului: ori imi dai un procent (bineinteles prin contract) din venitul pe care il obtii din partea clientilor mei, ori plec si-mi iau clientii cu mine.
Cand am precizat salariul am precizat si cauza ! Am spus ca datorita crizei salariul meu a scazut undeva la 1000 ron pentru cultura dvs generala, inainte de criza salariul meu era variabil si a atins si suma de 4000 ron.

stoica silvia

Re: Rolul unui avocat.

Post by stoica silvia » 14 Aug 2010, 14:45

Stimate bfun
Am citit de la inceput cu mare atentie problema expusa de Dvs. Acesta este motivul pt. care am intrebat (citind din desctierea Dvs. ca imobilul este compus din 2 corpuri A si B) daca aceste corpuri sunt distincte, sunt alipite la calcan (ceea ce nu permite existenta ferestrelor), insiruite (limite laterale 0 m),in ce mod are acces vecinul la terasa, etc. Doua corpuri A si B sunt o notiune larga. Pentru acest motiv am cerut lamuriri, pt. a va ajuta.
Faptul ca ati deschis acest topic din punctul meu de vedere este inutil. Daca aveati nevoie de ajutor trebuia sa continuati prin a-i ruga pe ceilalti utilizatori sa va indrume. Indiferent de profesia acestora. Este adevarat, cei mai multi sunt avocati, consilieri juridici, o indica titlul forumului. Dar sunt si arhitecti, economisti,mecanici, constructori, doctori, etc. Sincer, nu cred ca cineva va poate garanta o vecinatate linistita si fara viitoare probleme. Va puteti angaja un avocat, puteti castiga procesul, decizia ramane irevocabila, si ce urmeaza? Vecinul repara terasa (cum am inteles ca a si actionat), peste 1-2 ani problemele revin. Izolatia (mai ieftina) are efecte de scurta durata, copiii vecinului in joaca, distrug izolatia, Dvs. reveniti pe topic si-i faceti eXcroci pe toti avocatii. Si asta pt. ca izolatia nu a tinut mai mult de 2 ani. Ce vina are avocatul? El a castigat procesul, nu? Poate se repeta istoria si vecinul demareaza lucrarile pe terasa, iar Dvs. renuntati la proces. Oricum, vina este tot a eXcrocului de avocat. Parerea mea este ca ar trebui sa va revizuiti comportamentul si fata de vecinii din corpul alaturat, invitati-i la o cafea in apartamentul Dvs., aratati-le problemele cu care va confruntati, cautati intelegere si apelati la intelegere din partea lor. Va spun din experienta: un vecin bun face mai mult ca un frate care locuieste la o oarecare distanta. Incercati sa-i implicati emotiv in problemele cu aceasta terasa ce au repercusiuni asupra starii de sanatate a Dvs. si a copiilor Dvs. (igrasie, stres, etc), oferiti-le disponibilitatea Dvs. in alte probleme cu care se confrunta ei, etc. Nu cred ca vor ramane imuni. Suntem persoane civilizate, comunicam, socializam, etc. Important este pentru moment sa lasati orgoliul la o parte si sa incercati sa va imprieteniti cu vecinii. Oferiti-le o alternativa: sa contribuiti impreuna la izolarea terasei, sa ingrijiti impreuna florile (daca aveti si Dvs. acces la terarsa), eventual sa o inchideti partial, ect. Sunt multe solutii amiabile. In loc sa pirdeti timpul si banii in cautarea unui avocat (care va poate ajuta doar momentan), mai bine va concentrati pe solutii constructive si de lunga durata. Indiferent de caracterul, cultura si educatia vecinilor, daca sunteti mai inteliget decat ei veti gasi o solutie amiabila si veti reusi sa-i conduceti spre o gandire pozitiva. Dar, in primul rand va trebui sa-i respectati ca persoane. Ceea ce observ ca va este destul de greu. Nu uitati: respectul il impunem noi prin cel acordat persoanelor cu care interactionam. Daca veti asculta sfatul meu (asta implica o doza de schimbare a atitudinii Dvs.) EU VA GARANTEZ SANSA DE A VA IMBOGATI CU UN PRIETEN (vecinul Dvs.).
In ceea ce priveste salariul - nu am vrut sa va jignesc sau subestimez - cred ca este cam drastica o diminuare de 75%. Daca va cunoasteti adevarata valoare si considerati ca meritati mai mult, schimbati locul de munca. Orice firma concurenta va fi bucuroasa sa va primeasca. Nu uitati ca, de obicei, clientii multumiti il urmeaza pe cel care i-a multumit prin prestatiile oferite. Incercati totusi mai intai sa discutati cu seful acest aspect. Poate va fi de acord sa va aprecieze la adevarata valoare. Oricum, din cultura mea generala gasesc drastica diminuarea salariului cu 75%.
Acum, cred ca ne-am ironizat destul pe acest topic, ceea ce din punctul meu de vedere este pierdere a timpului care-l putem folosi in scopuri mai constructive. Asa ca-mi voi permite sa nu mai comentez "rolul unui avocat". Sper ca ati inteles ca toate ironiile la adresa Dvs. le-ati castigat prin atitudinea abordata.
In ceea ce priveste invitatia de la agenda nu cred ca ati inteles subtilul.
Va urez o zi buna tuturor. :cafea:

agenda

Re: Rolul unui avocat.

Post by agenda » 14 Aug 2010, 15:49

bfun wrote:Am fost sportiv de performanta la clubul de judo CSS5 ;)
nu ma deranjeaza :lol:

bfun

Re: Rolul unui avocat.

Post by bfun » 14 Aug 2010, 17:45

Am citit de la inceput cu mare atentie problema expusa de Dvs. Acesta este motivul pt. care am intrebat (citind din desctierea Dvs. ca imobilul este compus din 2 corpuri A si B) daca aceste corpuri sunt distincte, sunt alipite la calcan (ceea ce nu permite existenta ferestrelor), insiruite (limite laterale 0 m),in ce mod are acces vecinul la terasa, etc. Doua corpuri A si B sunt o notiune larga. Pentru acest motiv am cerut lamuriri, pt. a va ajuta.
Sunt 2 corpuri diferite! O spun din urmatoarele motive: La varsta de 14 ani in buletinul meu nu specifica si numarul de scara in schimb pe cel al mamei specifica SCARA B.

Acest vecin patrunde prin aceasta terasa prin bucataria lui insa pentru a patrunde pe aceasta terasa este nevoit sa urce o treapta (Diferenta de nivel!)

In timpul primului proces avocata pe care eu am angajato sa ma reprezinte si sa ma ajute in acest proces sa uitat in dosar si mia spus ca acest vecin este unic propietar pe acest spatiu. Am 2 plangeri depuse la poltitie iar raspunsul politiei in scris imi spune ca are act de propietate pe acel spatiu.

In contractul meu de pripietate nu specifica aceasta terasa.
Va puteti angaja un avocat, puteti castiga procesul, decizia ramane irevocabila, si ce urmeaza? Vecinul repara terasa (cum am inteles ca a si actionat), peste 1-2 ani problemele revin. Izolatia (mai ieftina) are efecte de scurta durata, copiii vecinului in joaca, distrug izolatia, Dvs. reveniti pe topic si-i faceti eXcroci pe toti avocatii. Si asta pt. ca izolatia nu a tinut mai mult de 2 ani. Ce vina are avocatul? El a castigat procesul, nu?
Bine punctat!!! Stimata stoica silvia in acest caz avocatul nu are absolut nici o vina ! Dar are o vina atunci cand imi incaseaza banii si nu ajunge in acest stagiu castiga procesul! Dar in ce sens il castiga? Eu am dat in judecata acest vecin pentru ca imi distruge locuinta, aceasta infiltratie afecteaza enorm sistemul de sustinere a locuintei, zugraveala, si imi creaza un mare discomfort.

Nu am avut nici un fel de pretentie din partea nimanui, am vrut doar sa imi recapat dreptul de a avea o locuinta normala ca ori care alta locuinta, indiferent daca acest vecin foloseste sau nu aceasta terasa.

observer

Re: Rolul unui avocat.

Post by observer » 14 Aug 2010, 20:18

Am fost sportiv de performanta la clubul de judo CSS5 ;)
Trebuia sa spui asa de la inceput. Asta explica mult.

agenda

Re: Rolul unui avocat.

Post by agenda » 14 Aug 2010, 21:10

johei wrote:Daca stapanesti judo la fel ca si limba romana nu cred ca agenda ar avea vreun motiv de ingrijorare...
:-D :crizaderas:

bfun

Re: Rolul unui avocat.

Post by bfun » 27 Aug 2010, 01:38

Cu si referitor la greselile gramaticale. Din punctul meu de vedere nu poti/nu puteti sa acuzati pe nimeni, nu este un text oficial, nu este scrisoare de intentie sau mai stiu eu ce, nimeni nu este obligat sa scrie sau sa vorbeasca corect, o face cine se respecta sau cine are chef sau nu e obosit/plictisit s.a. cand scrie textul. Motivele sunt multiple pentru care cineva poate gresi un text. Cei care va mai gasiti sa corectati, parerea mea, sunteti doar niste carcotasi.
Acadamia Romana face o groaza de schimbari referitoare la gramatica limbii romane anual.(cel putin pe cand facusem eu scoala si eram invatati de "cum sa scriem corect" erau in procent de 50% alte reguli);
Dacã tot corectati folositi si voi caracterele specifice limbii noastre.
Concluzie: si cu asta am incheiat, in momentul in care ai ales sa faci un comentariu, parerea mea, fiind pe un forum, il faci referitor strict pe subiectul respectiv. Nu cred ca intereseaza pe nimeni felul in care iti place tie sa te bati cu pumnii in piept si sa arati cat de intelectual esti. Stiu, asa am fost invatati in tara asta de cacat, sa ne mandrim pana si cu ce scoatem pe fund (culoare, miros, cantitate, et-cetera) insa indiferent cu cea ce ne mandrim tot oameni ne numim.

sansiro

Re: Rolul unui avocat.

Post by sansiro » 19 Mar 2011, 11:47

omule, bun, sincer, eu zic ca ai trecut prin ceva cu adevarat traumatic si acum te dfulzi cu multa violenta. Poate ca ar trebui sa vorbesti cu un psiholog. Sau un preot. Un preot poate fi cu mult mai binepregatit decat un psiholog. Fiecare suferim in viatza si raman urme de nesters in sufletul nostru: unii din cauza avocatului, a judecatorului altii, a femeilor/barbatilor etc. Cu toate acestea, in durerea si suferintza noastra nu trebuie sa cadem prada impulsurilor distructive.
Asculta de sfatul meu si apeleaza la cineva profesionist (psiholog) sau un indrumator spiritual (duhovnic) sa scoti afara otrava.
. poate mi spui si mie ce problema juridica ai, care te-a afectat asa de mult
Poti sa ai incredere, nu sunt avocat si timpul meu e gratis pentru tine :))

accesio

Re: Rolul unui avocat.

Post by accesio » 19 Mar 2011, 18:04

bfun wrote:Nu am inteles si sper ca voi intelege vreodata ce rol au serviciile unui avocat ...

Insa din punctul meu de vedere avocatii sunt niste excroci.

Ce sunt excrocii? Da o definitie, stabileste niste criterii de identificare, clasifica-i, da exemple etc.

Apoi argumenteaza-ti punctul de vedere ca sa-mi dau seama care sunt motivele pt care intelegi sau nu intelegi ceva.

In fct de asta, se poate particulariza un raspuns pt tine.

angel

Re: Rolul unui avocat.

Post by angel » 22 Mar 2011, 00:12

sansiro wrote: . poate mi spui si mie ce problema juridica ai, care te-a afectat asa de mult
Poti sa ai incredere, nu sunt avocat si timpul meu e gratis pentru tine :))

Inundat fortat

bfun

Re: Rolul unui avocat.

Post by bfun » 19 Aug 2011, 22:36

@sansiro, am fost si sunt cat se poate de sincer si nu sunt ba chiar detest sa fiu violent cel putin in fata monitorului, iar din punct de vedere emotional nu m-am manifestat in asa fel in cat sa am nevoie de un psiholog sau de un preot, exista posibilitatea ca IQ-ul meu sa fie mai mare decat al tau insa nu asta conteaza.

Avand in vedere ca toti deviati de la subiect posibil din lipsa de argumentatie sa tot continuam, referitor la IQ daca am face o medie pe tara (toata romania) bag mana in foc ca peste 80% din populatia tarii au un IQ groaznic sa zicem cat nici un copil de 15 ani, drept dovada rezultatul la bac din acest an. Iar pentru asta nu este devina omul de rand ci comunitatea in care traim, in romania in anul 2011 nu exista bun simt, nu exista sinceritate, nu exista educatie, nu exista corectitudine, nu exista sanatate, nu exista dreptate aproape ca nu exista nimic decat nesimtire si mult mai multa nesimtire s.a. Si totul pentru ca asta ne dorim eu unul nu imi doresc asa ceva si cel putin nu pentru mine pentru ca eu am depasit demult aceste lucruri si ma integrez cum o fac si altii de ex: ma duc la doctor ii bag un 10, 20 ron in buzunar si asta pentru ca si x da si y da iar la un momentdat esti obligat sa dai tu.


@accesio
Ma refer la escrocherie:

Infractiune care consta in inselarea unei persoane prin mijloace frauduloase în scopul obtinerii unor profituri; fapte de escrocherie; inselaciune, pungasie, sarlatanie.

Din ce motiv am ajuns la asta am specificat mai sus si am rugamintea ca inainte sa va dati cu pumni in piept sa cititi si dupaia sa vorbiti, cu toate ca ma astept sa o dam in diverse cum ar fii barci vapoare tot ce se poate numai sa deviem subiectul ca doare.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests