furt in germania

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
yodoit

furt in germania

Post by yodoit » 30 Mar 2010, 18:19

buna ziua.prietenul meu impreuna cu fratele minor si cu alte doua persoane au fost prinsi la furat intr-un magazin din germania.au fost dusi la sectie si ridicata masina in care se afla marfa furata,in valoare de aproximativ 300 euro.am fost sunat de fratele minor dupa 24 de ore in legatura cu ce s-a intamplat.au trecut 8 zile de la cele petrecute.va rog spuneti-mi ce s-ar putea intampla.este posibil ca minorul sa fie expulzat in tara?cat pot fi retinuti in arest preventiv pana la judecata?pot sa fie judecati si pedeapsa sa fie data cu suspendare?va rog explicati-mi tot ce stiti.multumesc anticipat

DevilMean

Re: furt in germania

Post by DevilMean » 30 Mar 2010, 19:35

Greu de raspuns aici, sistemul juridic german e un pic diferit de al nostru.
Nu prea exista pedeapsa cu suspendare (te crezi in romania?) aia au puscarii, nu ca aici la noi, iar politia e politie.
Poate cineva cu experienta internationala te poate lamuri.

johei

Re: furt in germania

Post by johei » 30 Mar 2010, 20:41

Pentru furt in Germania nu se sta prea mult in puscarie... doar daca exista antecedente grele, sau valoarea e mare.
Iar in cazul minorilor si mai putin.
Aici problema e ca probabilitatea sa se intoarca in Romania e foarte mare si din cauza asta e tinut in arest.. daca locuia in Germania deja il lasau in libertate.
Cauta repede un avocat in Germania pentru ca are sanse mari sa scape repede din arest,
Din curiozitate, in ce oras din germania a fost asta?

yodoit

Re: furt in germania

Post by yodoit » 30 Mar 2010, 21:37

este prima abatere in cazul tuturor.am inteles ca orasul ar fi passau

johei

Re: furt in germania

Post by johei » 30 Mar 2010, 23:13

Uite aici un avocat neamt care face penal si stie romaneste.
Si e si relativ aproape de Passau...

rechtsberatung.ro

Sper sa nu primesc suturi ca as face reclama pe aici, ca nu fac.

Despre caz, parerea mea e ca e neproblematic si ca daca prietenul are mai putin de 21 de ani o sa scape ieftin si repede... poate cu o amenda penala sau cu suspendare, in cel mai rau caz.

yodoit

Re: furt in germania

Post by yodoit » 31 Mar 2010, 09:22

cat de repede poate sa preia avocatul cazul?apropo fratele este pe procura unei persoane care este si ea arestata.

johei

Re: furt in germania

Post by johei » 31 Mar 2010, 10:09

Pai, intreaba-l direct pe avocat!!!

Camelia mihaela

Re: furt in germania

Post by Camelia mihaela » 16 Sep 2015, 23:20

Buna seara
Sotul meu nu ma mai sunat de 1 saptamana nu stiu nimic nimic de el...el ma suna zilnic sa vorbeasca cu fetita sau intra pe neg
Dar de vineri seara nu mai stiu nimic de el...
In cazul care el este arestat...(el este in germania ) ii da dreptul la telefon sa ma sune... Sau sa sune avocat ,rude ceva ? Pentru ca sunt foarte speriata nu stiu ce sa mai fac....sal gasesc.
Daca pun avocat ,si se duce la o sectie din germania il cauta in toate orasele sau doar in orasul respectiv...
Va rog sunt disperata nu stiu ce sa mai fac sal gasesc! Nu stiu procedurile nu stiu nimic... Nu le o fi adus translatori ...sau avocati din oficiul sau lea prins in weekend si dasta il tine atata....sau nu stiu ce sa zic....dece nu ma suna sa ma aunnte ca este arestat

Alina

Re: furt in germania

Post by Alina » 17 Jan 2019, 00:21

Buna seara am și eu o problema acum o luna am fost prins ca am furt dintr-un. Magazin de haine din zona numberg am fost dus la secție mo loat amprente poze și am plătit o amenda de 200E .Am întrebat pe polițist ce întâmpla după iar El mi-a dat ca răspuns ca va fi trimis dosarul la judecător. Eu ma aștept la o amenda in afara de cei 200 de euro care i-am dat in ziua in care am fost amprentat. Vreau sa merg in Germania și nu știu ce sa fac...??? Rămân acasă sau merg și ma ridica nemții. Țin sa precizez ca am un prejudiciu de 85 euro. Va mulțumesc :ziar:

Ada

Re: furt in germania

Post by Ada » 25 Feb 2019, 19:03

Cu ti sa rezolvat problema??

Ada

Re: furt in germania

Post by Ada » 26 Feb 2019, 09:00

Cum ti sa rezolvat problema?

Ada

Re: furt in germania

Post by Ada » 26 Feb 2019, 10:57

Nu pot să citesc raspunsul.cum sa rezolvat problema cu furtul,sunt si eu in aceași situati pentru prima si ultima oara sper in viața mea.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 16 guests