magistratura 2010

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
seiza

Re: magistratura 2010

Post by seiza » 14 Dec 2009, 20:20

La ce te referi cand intrebi asta? Se acorda daune cominatorii pentru neexecutarea unei obligatii de a face, ca o sanctiune a insasi acestei neexecutari. Daunele se percep pana in momentul in care debitorul isi executa insasi obligatia asumata. Ce vrei sa zici cu intrebarea asta, ca nu ma prind? in ce context nu s-ar mai acorda?

HERMES24

Re: magistratura 2010

Post by HERMES24 » 15 Dec 2009, 08:40

seiza wrote:La ce te referi cand intrebi asta? Se acorda daune cominatorii pentru neexecutarea unei obligatii de a face, ca o sanctiune a insasi acestei neexecutari. Daunele se percep pana in momentul in care debitorul isi executa insasi obligatia asumata. Ce vrei sa zici cu intrebarea asta, ca nu ma prind? in ce context nu s-ar mai acorda?
Pai a fost o discutie aici
examen-la-inm-in-oct-noe-t14435-60.html
si nu mai inteleg cum e cu daunele comiatorii
Mihaela Tabarca are o grila in care spune ca daunele cominatorii nu se mai pot acorda

kitten

Re: magistratura 2010

Post by kitten » 15 Dec 2009, 18:50

stie cineva cam cand are loc acest examen in 2010? banuiesc martie dar a aparut undeva? eu am cautat insa ma gandesc ca poate voi ati vazut ce mi-a scapat mie.

seiza

Re: magistratura 2010

Post by seiza » 15 Dec 2009, 22:16

HERMES24 wrote:
seiza wrote:La ce te referi cand intrebi asta? Se acorda daune cominatorii pentru neexecutarea unei obligatii de a face, ca o sanctiune a insasi acestei neexecutari. Daunele se percep pana in momentul in care debitorul isi executa insasi obligatia asumata. Ce vrei sa zici cu intrebarea asta, ca nu ma prind? in ce context nu s-ar mai acorda?
Pai a fost o discutie aici
forum/examen-la-inm-in-oct-noe-t14435-60.html
si nu mai inteleg cum e cu daunele comiatorii
Mihaela Tabarca are o grila in care spune ca daunele cominatorii nu se mai pot acorda
Am inteles. De fapt mesajul ii era adresat mai mult lui triton, ca am observat ca el a participat la discutia respectiva.
Hermes, din cate stiu eu, daunele cominatorii se acorda in cazul obligatiilor de "a face" neexecutate, pentru fiecare zi (sau alta masura de timp) intarziere pana la executarea obligatiei. Nu se mai acorda daune cominatorii din cate imi amintesc eu, in cazul in care debitorul isi manifesta in mod expres intentia de a nu-si executa obligatia asumata, in cazul in care executarea in natura a obligatiei respective nu mai este posibila..mai erau cateva situatii dar nu mi le mai amintesc exact si nici nu am nicio carte in preajma. Cred ca in Statescu si Barsan le regaseti.
Acuma, nu stiu la ce s-a referit M. Tabarca daca din raspunsul la grila rezulta ca "nu se mai acorda daune cominatorii". Poate nu ai citit tu cu atentie si se refera la una din situatiile exceptie, caz in care nu se acorda. Posteaza te rog, grila, poate reusim sa gasim explicatie la raspunsul grila dat.
Promit ca imi fac timp zilele astea sa postez ceva grile/spete, sa ne mai relaxam inainte de sarbatori.

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 16 Dec 2009, 10:38

Am văzut intrebarea despre daunele cominatorii şi m-am gândit să îţi răspund dar, după cum ai văzut, susţinerile mele din discuţia aceea au fost serios combătute şi eu mai multe argumente decât am scris acolo nu am. Mi s-a părut că Stătescu şi Bârsan fac pur şi simplu abstracţie de art. 580 ind. 5 C.pr.civ. ceea ce nu mă miră având in vedere că ei fac publicitate imobiliară tot prin judecătorie deci fac abstracţie şi de Legea 7/1996...
Aşa că dacă vrei poţi să parcurgi discuţia aceea şi să tragi propria concluzie, am scris acolo tot ce am considerat eu pe tema asta.

kitten

Re: magistratura 2010

Post by kitten » 16 Dec 2009, 13:17

mmdaaa....."multam"; " nu ai pt ce" ehhh poate daca deschid un topic unde vorbesc eu cu mine ar fi mai vizibil; in fond o cafea, o tigara, o intrebare si uite asa ajung mereu la concluzia ca am tot timpul dreptate. pfffiuuu cat efort! :sampanie: :sampanie: :sampanie: asaaa cat sa fac discutia mai spumoasa.
ma scuzati pentru deranj...

kitten

Re: magistratura 2010

Post by kitten » 16 Dec 2009, 13:21

gataaa!!! m-am lamurit! inca o data scuze pt deranj...voi discutati ceva serios si eu nici macar nu am reusit sa "ma bag in seama" dar stiti cum se spune : "dute-n seama" si ma duc

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 16 Dec 2009, 15:12

:-D Sorry! S-a aprobat in plen mai săptămâna trecută calendarul estimatival concursurilor care ne interesează pe noi pentru 2010: martie şi noiembrie.

seiza

Re: magistratura 2010

Post by seiza » 16 Dec 2009, 21:23

kitten wrote:gataaa!!! m-am lamurit! inca o data scuze pt deranj...voi discutati ceva serios si eu nici macar nu am reusit sa "ma bag in seama" dar stiti cum se spune : "dute-n seama" si ma duc
Kitten, mersi pentru sampanie. A fost foarte buna...atat de buna ca m-am ametit.
Nu te-am ignorat, doar ca n-am stiut ce sa-ti raspund. "Te-ai bagat in seama" cu succes :wink: in sensul ca am citit postarea ta, dar 'geaba daca nu puteam sa iti ofer un raspuns competent.. Ma bucur ca ti-ai gasit raspunsul la intrebari. :sampanie: :bere: :bere:

HERMES24

Re: magistratura 2010

Post by HERMES24 » 18 Dec 2009, 08:31

seiza wrote:
HERMES24 wrote:
seiza wrote:La ce te referi cand intrebi asta? Se acorda daune cominatorii pentru neexecutarea unei obligatii de a face, ca o sanctiune a insasi acestei neexecutari. Daunele se percep pana in momentul in care debitorul isi executa insasi obligatia asumata. Ce vrei sa zici cu intrebarea asta, ca nu ma prind? in ce context nu s-ar mai acorda?
Pai a fost o discutie aici
forum/examen-la-inm-in-oct-noe-t14435-60.html
si nu mai inteleg cum e cu daunele comiatorii
Mihaela Tabarca are o grila in care spune ca daunele cominatorii nu se mai pot acorda
Am inteles. De fapt mesajul ii era adresat mai mult lui triton, ca am observat ca el a participat la discutia respectiva.
Hermes, din cate stiu eu, daunele cominatorii se acorda in cazul obligatiilor de "a face" neexecutate, pentru fiecare zi (sau alta masura de timp) intarziere pana la executarea obligatiei. Nu se mai acorda daune cominatorii din cate imi amintesc eu, in cazul in care debitorul isi manifesta in mod expres intentia de a nu-si executa obligatia asumata, in cazul in care executarea in natura a obligatiei respective nu mai este posibila..mai erau cateva situatii dar nu mi le mai amintesc exact si nici nu am nicio carte in preajma. Cred ca in Statescu si Barsan le regaseti.
Acuma, nu stiu la ce s-a referit M. Tabarca daca din raspunsul la grila rezulta ca "nu se mai acorda daune cominatorii". Poate nu ai citit tu cu atentie si se refera la una din situatiile exceptie, caz in care nu se acorda. Posteaza te rog, grila, poate reusim sa gasim explicatie la raspunsul grila dat.
Promit ca imi fac timp zilele astea sa postez ceva grile/spete, sa ne mai relaxam inainte de sarbatori.
Intrebare:
Daunele cominatorii:
a. nu se mai pot acorda
b. se pot acorda si in conditiile reglementarii obligatiei debitorului la plata amenzii civile
c. pentru datorii ulterioare datei de 13.12.2006 nu se mai pot acorda
Imi cer scuze, grila era a Mihaelei Ciobanu, nu a d-nei Tabarca

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 18 Dec 2009, 22:12

cei care sunteţi la a doua, a treia incercare, cum merge? Eu m-am demoralizat, este atât de multă materie incât mi se pare că in martie nu o să mai fac nici cât am făcut la aexamenul din noiembrie...

HERMES24

Re: magistratura 2010

Post by HERMES24 » 21 Dec 2009, 08:44

triton wrote:cei care sunteţi la a doua, a treia incercare, cum merge? Eu m-am demoralizat, este atât de multă materie incât mi se pare că in martie nu o să mai fac nici cât am făcut la aexamenul din noiembrie...
A cata oara dai examenul......daca pot intreba?

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 21 Dec 2009, 09:42

Eu am incercat pentru prima dată acum in noiembrie. Şi mi se pare timpul foarte scurt până in martie deşi multă lume imi spune că trebuia să mă apuc de repetat după sărbători. Voi cum procedaţi?

HERMES24

Re: magistratura 2010

Post by HERMES24 » 21 Dec 2009, 10:52

triton wrote:Eu am incercat pentru prima dată acum in noiembrie. Şi mi se pare timpul foarte scurt până in martie deşi multă lume imi spune că trebuia să mă apuc de repetat după sărbători. Voi cum procedaţi?
Eu am dat de 4 ori la INM, dupa care m-am gandit sa astept pana implinesc 5 ani vechime. 5 ani am implinit de curand asa ca dau in martie. De invatat m-am rerereapucat dupa atatea incercari esuate, in urma cu aproape 1 an. Acuma sunt la stadiul de repetat, teste....Dar nu prea stau bine cu CEDO

triton

Re: magistratura 2010

Post by triton » 21 Dec 2009, 19:46

Te admir pentru perseverenţă. Adevărul este că odată intrat "microbul" nu prea mai poţi abandona treaba asta cu magistratura... Inseamnă că stai foarte bine, cum merg testele şi speţele?
Nu-ţi face griji cu CEDO, mai ales dacă stai aşa bine cu materia. Ai timp să citeşti lejer in fiecare zi una sau mai multe speţe, chiar de plăcere. Ai să observi altă mentalitate, un mod mult mai puţin inchistat de a judeca lucrurile, mai relaxat. Uneori "statuează in echitate" adică treaba nu e judecată strict in litera legii dar aşa e drept, aşa e echitabil. Unele chestii chiar mi-au plăcut.
Spor!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 61 guests