testul poligraf

Discutii privind procedura penala
Post Reply
porfis

testul poligraf

Post by porfis » 01 Nov 2009, 03:48

Spuneti-mi si mie va rog daca poate sa-mi afecteze in vreun fel faptul ca nu am trecut testul poligraf dar eu stiu sigur ca nu sunt vinovat. Se poate sa ma acuze doar pe baza testului poligraf fara alte dovezi? Poate stie cineva mai multe despre acest test.

cristal

Post by cristal » 01 Nov 2009, 18:20

Nu te poate acuza nimeni doar pe baza testului poligraf.
Poligraful..hmm...nici macar nu-l regasesti la mijloacele de proba din cpp.

kiki2009

Post by kiki2009 » 01 Nov 2009, 19:47

problema e ca ;-) le da lor motive sa zgindare rahatu

porfis

Post by porfis » 01 Nov 2009, 22:01

Buna seara ! Multumesc pentru raspuns,sper sa fie bine pana la urma dar nu inteleg de ce m-a mai pus sa fac testul poligraf daca nu este luat in considerare in instanta mai ales ca nu au nici un fel de probe ???

porfis

Post by porfis » 01 Nov 2009, 22:02

credeti ca este necesar sa-mi iau un aparator?

seiza

Post by seiza » 02 Nov 2009, 22:48

Eu as spune sa te gandesti de doua ori. Testul poligraf,singur singurel nu face nici doua parale ca proba. Trebuie sa fie coroborat cu alte probe ca sa produca vreun rezultat. Dar nu cred ca a fost solicitat sa ti se faca acest test daca nu au si alte probe sau macar cateva indicii bune. Cam despre ce infractiune e vorba? Ca nu se cere chiar pentru orice insulta la colt de strada. Nu iti poate spune nimeni daca e bine sau nu sa iti iei aparator, ca doar tu stii ce ai facut, cat e de grav, care sunt sansele sa fii prins, etc. :twisted:

porfis

Post by porfis » 03 Nov 2009, 18:33

Lucrez la o firma si trebuia sa duc banii la banca,pe parcursul a 50 metri mi-au furat banii iar patronul crede acum ca eu sunt implicata . Nu sunt genul de om care sa aiba prea multe relatii ,sincera sa fiu chiar nu au nici o proba ,sunt sigura de asta pentru ca chiar nu sunt implicata in asa ceva dar am auzit ca sunt persoane care nu sunt vinovate dar care nu trec acest test si invers,persoane care sunt vinovate si trec de acest test,din cauza asta imi este frica ,cred ca depinde de psihicul fiecaruia.

seiza

Post by seiza » 04 Nov 2009, 22:11

Porfis, e destul de incurcata povestea ta. Deci tu aveai obligatia sa duci banii la banca potrivit indatoririlor de serviciu sau te-a rugat patronul cu acea ocazie? Nu conteaza ce crede patronul, ci ceea ce se dovedeste de catre organele de cercetare. Tu ai declarat imediat la politie furtul/ respectiv talharia (ca nu m-am lamurit cum s-a petrecut fapta)? A fost prinsa persoana vinovata? In ce te priveste, esti suspectata de organele de politie sa inteleg...singur, testul poligraf nu poate duce la o condamnare pentru furt (daca nu sunt si alte probe), dar pentru banii disparuti, in fctie de raporturile de serviciu, patronul s-ar putea intoarce la un moment dat impotriva ta. In fine, nu stiu exact cum stau lucrurile, dar e complexa speta ta.

laurentiu

am si eu o problema

Post by laurentiu » 22 Jan 2013, 16:46

am o problema sunt in italia de 2 ani si am trait in casa cu o fata cam 1 an jumate.si dupa certuri indelungate ma-m hotarat sa plec.dupa ce mia-m facut bagaju si am plecat linistit ea acum ma acuza ca i-am furat aurul din casa.si ma ameninta ca face plangere la politie.spuneti-mi va rog poate sa ma afecteze plangerea asta intrun fel daca nu are probe?

ionut dumitrascu

Re: testul poligraf

Post by ionut dumitrascu » 28 Jun 2019, 16:51

o examinare poligraf se poate realizat atat in spatiul penal, cat si in spatiul civil
orice element de fapt constituie proba, care poate fi propusa in faza de urmarire penala si judecata
activitatea de evaluare a comportamentului simulat prin tehnica poligraf se materializeaza printr-un raport care poate fi depus in instanta la fel ca orice alt raport de evaluare

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests