Citatie ca intervenient

Asigurari de bunuri si persoane
havarneanu

Citatie ca intervenient

Post by havarneanu » 14 Jul 2009, 16:45

Buna ziua.Astazi am primit ptin posta o citati de la judecatoria sect. 3 .Sunt chemat in calitate de intervenient.Acum 1 an am facut un accident de circulatie din care eu am iesit vinovat,inam dat respectivului asigurarea,dar el sina reparat masina pe casco si acum firma de casco ii cere firmei de asigurari bani pt reparatia masini.Pe langa citatie mi sa mai trimis si alte acte,printre ele este si o cerere de chemare in judecata de la Generali asigurari catre Astra asigurari.

Acest lucru imi scrie mie in citatie:

x (adica eu) este chemat in aceasta instanta ,camera 37,complexul nr.4 comercial,in calitate de intervenient,in proces cu generali asigurari in calitate de reclamant pentru Fond - pretentii.

Ce inseamna aceasta citatie?Din ce am inteles eu firmele de asigurari se judeca intre ele ,eu sunt chemat pt. a povesti ce sa intamplat.Daca gresesc corectatinma.Va multumesc.

mi se spune sa fac o intampinare.Trebuie sa iau un folmural special pt asa ceva ?Ce trebuie scris in el.Va multumesc

tfg1973

Post by tfg1973 » 14 Jul 2009, 18:00

ia legatura cu un avocat si iti va citi dosarul. e normal sa fii intervenient in conditiile in care a avut loc un accident de circulatie cu daune. repet, i-ati un avocat care sa iti citeasca dosarul si sa iti faca intampinarea (obligatorie, de altfel). nu exista un formular anume.

havarneanu

Post by havarneanu » 14 Jul 2009, 20:37

Trebuie sa ma tem de ceva...pot pati ceva eu...adica sa platesc eu suma?

tfg1973

Post by tfg1973 » 14 Jul 2009, 20:55

Nu. Depinde ce s-a stabilit. Care din soferii implicati in accident a fost vinovat si daca se depaseste valoarea de asigurare afiecaruia din cei doi.

kynes

Post by kynes » 14 Jul 2009, 21:50

Nu-ti lua niciun avocat si nu-ti bate capul cu intampinarea...
N-are rost sa dai bani de pomana... nu e necesar nici sa te prezinti la proces... nu esti pasibil de nicio sanctiune...
Intr-adevar, asiguratorii se judeca intre ei, iar tu esti citat in proces pentru ca asa spune legea... sa zicem pentru considerente de opozabilitate...
Esential e sa intelegi ca generali nu are nicio pretentie fata de tine si deci nu va trebui sa platesti nimic... si e inutil sa irosesti banii pe avocat...

havarneanu

Post by havarneanu » 14 Jul 2009, 22:08

Vinovat sunt eu (desi nu este corect),paguba este de 5.700 lei.Eu inam dat asigurarea obligatorie,dar el a facut masina pe casco si acum generali le cere celor de la astra asigurari bani pt reparatie.Astra refuzand sa dea bani.In cererea de chemare in judecata este trecut astra asigurari.Ei sunt dati in judecata.Eu nu stiam daca patesc ceva.Trebuie sa ma duc la un avocat sa imi faca acea intampinare.Eu nu stiu cum sa o fac

razman

Post by razman » 14 Jul 2009, 22:20

Totusi kynes e o inerventie fortata.Careva dintre parti o cerut o nu cred ca a fost citat asa...din oficiu..pt opozabilitate. Sa nu fie ceva in legatura cu dreptul de regres al societatii de asigurare in cazurile prevazute de lege, avand in vedere ca el a fost vinovat de accident.
In cerere ar trebui sa scrie si sa fie si motivata aceasta cerere de interventie.Poate primim detalii.

havarneanu

Cerere de chemare in judecata (asta scrie in cerere)

Post by havarneanu » 14 Jul 2009, 23:15

Subscrisa generali Asigurari ...(adresa firmei), formulam prezenta:
Cerere de chemare in judecata
impotriva SC Astra Asigurari,in calitate de asiguratr de raspundere civila auto,solicitandu-va,in temeiul dreptului de regres,sa dispuneti obligatia paratei la:
(aici scrie ce trebuie sa plateasca Astra )


In temeiul art.54 din Legea 136/1996 solicitam citarea numitului Havarneanu Robert (eu),in calitate de intervenient fortat.In fapt,a urmare a producerii accidentului de circulatie.Sa stabilit culpa exclusiva a numitului Havarneanu Robert (eu),conducatorul autovrhiculului asigurat de catre Astra Asigurari.

Temei de drept: Dreptul de regres al Generali Asigurari castigat prin subrogare legala,respectiv obligatia corelativa a Astra de plata a despagubirii in baza raportului de asigurare de raspundere auto civila auto obligatorie,incheiat cu asiguratul,prin care asiguratorul Astra se obliga sa acorde daspagubiri pt prejudiciile de care asiguratii acesteia raspund,in baza legii,fata de terte persoane pagubite prin accidente de autovehicule.

Mai scrie aici ca au timp 15 zile pt a depune bani....

La sfarsit scrie:

pentru aceste motive, in considerarea temeiului de fapt si de drept al cererii de chemare in judecata,va solicitam admiterea acesteia cu obligarea SC ASTRA la plata despagubirii.


Atat scrie la cererea de chemare in judecata

tfg1973

Post by tfg1973 » 15 Jul 2009, 08:56

Chiar nu are nevoie de avocat in conditiile in care s-a stabilit culpa lui exclusiva in producerea accidentului? Nu cred.

kynes

Post by kynes » 15 Jul 2009, 10:38

Nu are nevoie de avocat.
Temeiul chemarii lui in judecata, ca intervenient fortat, este legea... art. 54 din L136/1995...
Nu va fi obligat el sa plateasca vreo suma... de altfel, reclamanta nici nu a cerut acest lucru..

Acuma... ganditi-va... de ce isi face omul asigurare de raspundere civila (bine, in afara de faptul ca e obligatorie :mrgreen: ?)?
Pentru ca, daca va produce vreo paguba din vina sa... sa plateasca asiguratorul, si nu el... altfel... de ce plateste prime?
Iar RCA-ul intra in functiune atunci cand tu esti vinovat de accident, ca daca ar fi celalalt, ar trebui sa-ti plateasca tie asiguratorul lui...

Asiguratorul RCA nu are drept de regres decat in cazurile prevazute la art. 58... respectiv daca ai produs accidentul cu intentie, sau accidentul este urmarea savarsirii unei infractiuni (de ex., ai condus beat, fara permis, etc...).

razman

Post by razman » 15 Jul 2009, 10:49

kynes wrote:
Asiguratorul RCA nu are drept de regres decat in cazurile prevazute la art. 58... respectiv daca ai produs accidentul cu intentie, sau accidentul este urmarea savarsirii unei infractiuni (de ex., ai condus beat, fara permis, etc...).
Mie de astea mi era frica, dar aici nu i cazul din cele ce ne a prezentat.

havarneanu

Post by havarneanu » 15 Jul 2009, 18:43

Nu am condus beat...permis am...accident intentionat nu am facut...mai ales ca era masina de firma......nu este vorba de asa ceva...am fost la politie ...am suflat in fiola si totul a fost bine (nu consum alcool deloc :D )...deci pana la urma trebuie sa imi iau avocat sau nu?ca nu mai inteleg

stefy

Post by stefy » 19 Aug 2009, 18:44

Art prin care era citat ca interveninet fortat s-a abrogat. Din pacate societatile de asigurari continua sa solicite si unele instante sa dispuna

Alisia

Post by Alisia » 22 Aug 2009, 09:02

stefy wrote:Art prin care era citat ca interveninet fortat s-a abrogat.
cred ca dormeai la ora cand ai scris :mrgreen:

hariana

Re: Citatie ca intervenient

Post by hariana » 07 Dec 2009, 20:30

am si eu aceiasi problema...poate imi spune si mie d-nul havarneanu ce s-a intamplat in cazul lui?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest