Probleme cu pomii vecinului

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Guest

Probleme cu pomii vecinului

Post by Guest » 24 May 2012, 16:19

vecinul de linga mine are citiva pomi plantati chiar linga linia de hotar care au crescut si vin sub streasina casei pomii fiind inca mici,are un nuc este la distanta de 2m dar e atit de mare ca imi acopera un sfert de casa ,pe acea portiune am schimbat tabla de doua ori ,am fost la primarie nu s-a rezolvat nimic ,in acest caz ce ma sfatuiti sa fac .va multumesc din suflet.targoviste.

C_A_Coltuc

Re: Probleme cu pomii vecinului

Post by C_A_Coltuc » 28 May 2012, 10:07

Actul normativ care reglementeaza acest aspect este legea pomiculturii, legea nr. 348/2003, republicata 2008
Republicat in Monitorul Oficial, Partea inr. 300 din 17/04/2008
Capitolul III - Infiintarea, exploatarea si defrisarea plantatiilor pomicole
Art. 9
(2) Plantarea pomilor fructiferi din categoria pomi razleti in gradini si curti, precum si in terenurile din extravilan se face respectandu-se distantele fata de limita proprietatii vecinilor, astfel:
a) la 2 m de razor sau gard, pomi cu talie mica;
la cel putin 3 m de razor sau gard, pomi cu talie mare.

Coroana nucului nu ar trebui sa fie in perimetrul curtii dvs. Puteti face o adresa scrisa la primarie si daca nu se rezolva il puteti actiona in instanta pe vecin.

Cuculis

Re: Probleme cu pomii vecinului

Post by Cuculis » 28 May 2012, 13:56

Coltuc daca citeai vedeai ca omul a facut adresa la primarie. Daca tot vrei sa dai o informatie, fa-o in mod corect.

Daca nu va intelegeti cu ei isingura posbilitate este instanta.

User avatar
administrator
Site Admin
Site Admin
Posts: 46
Joined: 27 Feb 2009, 00:59
Location: Romania
Contact:

Re: Probleme cu pomii vecinului

Post by administrator » 20 Jun 2012, 15:33

Noul Cod Civil, art 613
Distanţa minimă pentru arbori

Art. 613. - (1) In lipsa unor dispoziţii cuprinse in lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.
(2) In caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este indreptăţit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la inălţimea cuvenită, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
(3) Proprietarul fondului peste care se intind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinand proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute in mod natural pe fondul său.
Site Admin
Avocatura Com

vulpacris

Re: Probleme cu pomii vecinului

Post by vulpacris » 21 Jun 2012, 11:02

@ Vizitator
Deci, este mai mult decat clar, puneti mana pe drujba si taiati tot ce trece de gard in curtea dvs., fara sa mai intrebati pe nimeni, si daca vecinul va da in judecata invocati articolul de lege aratat anterior, si nu va poate face nimeni nimic. :grin:

:cafea:

User avatar
administrator
Site Admin
Site Admin
Posts: 46
Joined: 27 Feb 2009, 00:59
Location: Romania
Contact:

Re: Probleme cu pomii vecinului

Post by administrator » 21 Jun 2012, 11:16

Mai bine la toamna, ca sa faca si un cozonac cu nuca :)
Site Admin
Avocatura Com

ionpescaru

Re: Probleme cu pomii vecinului

Post by ionpescaru » 22 Jul 2014, 17:52

Spuneti-mi va rog daca mestecenii plantati cam la 1m de gardul dintre mine si vecinul meu si a caror coroana am grija sa nu depaseasca limita de proprietat pot fi " incriminati de vecinul mereu suparat pe viata .

Va multumesc

Av Gheoeghiu

Re: Probleme cu pomii vecinului

Post by Av Gheoeghiu » 05 Aug 2022, 14:57

Sigur ca este deranjant, dar mai ales ilegal. Trebuie plantați la distanta de 3m, sau cel puțin 2 m dacă ii tăiați la înălțimea de 2m.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests