sedinta creditorilor

Contestatia, Reorganizarea, Raspunderea, Falimentul.
Post Reply
gemeni72

sedinta creditorilor

Post by gemeni72 » 22 Jan 2007, 13:06

Sedinta creditorilor / vs de legea 85/2006, respectiv aprobarea raportului final. Stiti cumva ce as putea sa invoc pentru recuperea creantei in conditiile in care DGFP are o creanta de aprox 200.000 ron, iar firma pe care o reprezint are vreo 600 ron? Multumesc, sincer nu cred ca as avea sanse, dar o sa incerc!!!! :floare:

BABI

Post by BABI » 22 Jan 2007, 14:47

Art. 129
(1) Dup& ce bunurile din averea debitorului au fost lichidate, lichidatorul va supune judec&torului-sindic un raport final insotit de situatiile financiare finale; copii de pe acestea vor fi comunicate tuturor creditorilor si debitorului si vor fi afisate la usa tribunalului.
Judec&torul-sindic va convoca adunarea creditorilor la un termen de maximum 30 de zile de la afisarea raportului final. Creditorii pot formula obiectii la raportul final cu cel putin 5 zile inainte de data convoc&rii.

Aceast& cerere de inscriere in tabelul definitiv de creante se foloseste de c&tre creditorul care are o creant& de orice natur& (garantat&
chirografar&, sub conditie, sub termen) fat& de debitor si care pretinde administratorului judiciar s& admit& creanta sa in limitele
formulate in prezenta cerere in cadrul tabelului definitiv de creante. Se vor indica prin prezenta cerere de c&tre creditor natura preconizat& a creantei (garantat&, chirografar&, sub termen sau conditie), valoarea acesteia si se vor anexa documentele justificate ale cererii.
Totodat& creditorul va indica dac& dispune in vederea dovedirii existentei creantei sale fat& de debitor de un titlu executoriu, caz in care creanta sa nu va mai fi supus& verific&rii de c&tre administratorul judiciar.

Creditorul trebuie s& anexeze la cerere calculul detaliat al oric&rei sume suplimentare (s& anexeze modalitatea de calcul al dobanzilor de intarziere precum si actul care st& la baza acestor calcule).

Nu ramane decat sa-ti sustii punctul de vedere privind recuperarea creantei si eventual atragerea raspunderii administratorului, conf. art.138.

gemeni72

Post by gemeni72 » 22 Jan 2007, 15:14

Multam fain! Insa lichidatorul judiciar a constatat deja din analiza situatiei societatii ca nu s-au constatat abateri privind raspunderea administatorului societatii. Practic, eu sunt invitata la aceasta sedinta a creditorilor pentru aprobarea raportului final, dar nu cred ca am sanse de a recupera creanta, in conditiile in care creanta DGFP are prioritate conform legii si ea are o creanta de 200.000 ron.
Cel putin din punctul meu de vedere nu am de ce sa ma leg la aceasta adunare, eventual de un vot........... nici eu nu stiu...........

gemeni72

Post by gemeni72 » 22 Jan 2007, 17:54

Incerc sa atrag raspunderea patrimoniala a debitorului chiar daca raportul final nu prevede acest lucru. Sper sa mearga! Multam fain inca o data! :floare:

alinutzza

Post by alinutzza » 22 Jan 2007, 20:52

Si daca nu s-au constatat abateri, cum s-a ajuns la suma asta datorata MFP?!!! Cine e de vina ca nu si-a platit datoriile si a intrat in faliment? Unde s-au dus banii statului?
Incearca si cere antrenarea raspunderii. N-ai nimic de pierdut.

gemeni72

Post by gemeni72 » 23 Jan 2007, 08:57

Multumesc alinuzza! Asa gandesc si eu! Sunt curioasa ce va avea de obiectat consilierul juridic de la finante vs de raportul final. Va tin la curent! O zi buna ! :floare:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests