INSTITUTIE FINANCIARA NEBANCARA

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
eli

INSTITUTIE FINANCIARA NEBANCARA

Post by eli » 25 Nov 2006, 21:52

Exista urmatoarea situatie:
- societate pe actiuni care are in obiectul de activitate acordarea de credite ( se aplica OG28/06),
-isi schimba obiectul de activitate, deci nu mai acorda credite si prin urmare isi pierde calitatea de institutie financiara nebancara
Problema: CE SE INTAMPLA CU CONTRACTELE IN CURS DE EXECUTARE, LE POATE ADMINISTRA IN CONTINUARE? IN CE CALITATE???

deeea

Re: INSTITUTIE FINANCIARA NEBANCARA

Post by deeea » 25 Nov 2006, 22:25

[quote="eli"]Exista urmatoarea situatie:
- societate pe actiuni care are in obiectul de activitate acordarea de credite ( se aplica OG28/06),
-isi schimba obiectul de activitate, deci nu mai acorda credite si prin urmare isi pierde calitatea de institutie financiara nebancara
Problema: CE SE INTAMPLA CU CONTRACTELE IN CURS DE EXECUTARE, LE POATE ADMINISTRA IN CONTINUARE? IN CE CALITATE???[/quote]

Eu zic ca societatea, din moment ce si-a schimbat obiectul de activitate, nu mai poate administra contractele in curs de executare. Dupa cum spui chiar tu, in ce calitate ar mai putea face acest lucru?
Cred ca cel mai bine era ca aceste angajamente sa fie duse pana la capat, iar de abia apoi sa i se schimbe obiectul de activitate.

siad

Post by siad » 26 Nov 2006, 09:48

Nu mai poate acorda credite dar poate recupera. Ar fi o activitate similara cu cea a oricarui agent economic ce trebuie sa-si primeasca banii de la clienti, impreuna cu dobanzile aferente.

deeea

Post by deeea » 27 Nov 2006, 21:04

[quote="siad"]Nu mai poate acorda credite dar poate recupera. Ar fi o activitate similara cu cea a oricarui agent economic ce trebuie sa-si primeasca banii de la clienti, impreuna cu dobanzile aferente.[/quote]

You got the point!
8-)

varsatorsator

Post by varsatorsator » 28 Nov 2006, 22:08

cred ca debitele le poate recupera, chiar daca si-a schimbat obiectul de activitate.

alexx77

Post by alexx77 » 28 Nov 2006, 22:19

Administrand creditele acordate isi indeplineste una din obligatiile contractuale asumate.Nu mai poate insa acorda credite noi!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests