incredintare minor

Familiei
Post Reply
KOKORO

incredintare minor

Post by KOKORO » 21 Oct 2006, 07:43

buna tuturor .am o nelemurire:
cit timp dureaza procesul de incredintare al minorului ? nu am fost casatorita cu tatal copilului iar acesta isi da acordul .
ORDONANTA presedintiala = asi putea s o aplik in kazul meu ? am nevoie de motive?
faptul ca doresc sa ies cu copilul din tara este un motiv bun pentru acea ordonanta?
va rog mult sa mi dati un raspuns si va multumesc

norocel

Post by norocel » 21 Oct 2006, 08:08

Este posibil sa ai norocul ca ordoananta ta sa fie solutionata de un judecator care sa ti-o admita.
Parerea mea este ca in situatia expusa de tine, nu sunt indeplinite conditiile de admisibilitate pe calea ordonantei presedintiale.

Incredintarea minorului unuia dintre parinti presupune efectuarea unei anchete sociale serioase din care sa rezulte ca parintele care cere sa i se incredinteze minorul are conditii pentru a asigura un climat afectiv, moral si material care sa asigure cresterea si educare corespunzatoare a minorului.

Faptul ca unul dintre parinti nu manifesta interes fata de minor, nu constituie un motiv pentru a incredinta minorul celuilalt parinte.

Din punctul meu de vedere, parintele care cere incredintarea minorului si vrea sa plece cu el in alta tara va trebui sa faca si dovada ca are asigurata o locuinta decenta pentru minor in tara unde doreste sa plece, pentru toata perioada in care va locui acolo cu minorul si ca ii poate asigura conditii bune pentru crestere si educare.

Conditiile de admisibilitate a unei ordonante presedintiale sunt:

- urgenta
-vremelnicia
-neprejudecarea fondului

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 5 guests