amenda Garda de mediu

Discutii privind procedura civila
Post Reply
siad

amenda Garda de mediu

Post by siad » 22 Aug 2006, 13:38

Un srl e amendat de GNM. Contesta si castiga. GNM face recurs. SRL angajeaza avocat si pierde recursul. A aflat ca hotarirea e definitiva. Ce mai poate face ?
Iata actiunea srl-ului: nprin intimpinare, GNM precizeaza ca am fost amendati pentru incalcarea art. 8 alin.(1) litera (n) din Legea 73 / 2000, modificata si completata prin O.U. 86 / 2003 si Legea 333 / 2004, republicata, articol in care se stipuleaza ca se va plati " o suma de 10.000 lei / kg
anvelopa, de catre persoanele juridice care introduc pe piata nationala anvelope noi si/sau uzate destinate reutilizarii; "
Intrucat am recuperat anvelope uzate de la populatie, am considerat ca nu exista o incalcare a dispozitiilor legale deoarece obligatia de a plati 10.000 lei / kg revine numai agentilor economici care nu recupereaza de la populatie anvelopele uzate, acest fapt fiind stipulat in L 73 / 2000, modificata si republicata, art.8,alin.(8): "suma prevazuta la alin. (1) lit..(n) se va plati numai in cazul neindeplinirii obligatiilor prevazute la art.6 din H.G. nr. 170 / 2004 privind gestionarea anvelopelor uzate. Plata se face pentru diferenta dintre obligatiile anuale prevazute in anexa nr.3 la hotararea Guvernului mai sus mentionata si obligatiile realizate efectiv ".
Referitor la aceste obligatii, H.G.170 / 2004 prevede la art.6, pct.(a): " sa colecteze anvelopele uzate, in limita cantitatilor introduse de ele pe piata in anul precedent; "
iar in anexa 3 la prima pozitie figureaza anul 2005 cu obligatia 60%, iar in anexa 4, sub modelul de tabel, este o NOTA "Prima raportare se face la data de 15 martie 2006, pentru cantitatile introduse pe piata in anul 2004."

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests