Un sfat va rog, angajare cu cazier

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
omubun

Un sfat va rog, angajare cu cazier

Post by omubun » 13 Jun 2006, 11:57

In cazul in care un angajat e condamnat 3 luni inchisoare cu suspendare - si evident acest lucru apare in cazier, cum poate fi afectat la un nou loc de munca? E posibil ca dupa semnarea unui nou contract de munca , afland de cazier , noul angajator sa solicite desfacerea contractului de munca abia semnat?

robin_hood_2

Post by robin_hood_2 » 13 Jun 2006, 12:05

Depinde de locul de munca si de conditiile de angajare.Daca, una din conditii e cazierul curat si, sa zicem, n-a fost adus la semnarea contractului-s-a mers pe incredere ( lasn ca-l aduci tu...), iar cazierul are o bubita, si contractul va avea o bubita;se poate desfiinta.

mariusms

Post by mariusms » 14 Jun 2006, 17:25

Sunt anumite functii care prin lege cer un cazier "curat". In cazul acesta, grija mare la "falsul in declaratii". In rest, daca nu se cere prin lege un cazier "curat", atunci desfacerea contractului de munca apare ca abuziva.

lauraC

Post by lauraC » 15 Jun 2006, 17:54

Am un sofer care, dupa o luna si jumatate de la angajare nu da niciun semn ca ar avea de gand sa aduca cazierul (scuzata-mi fie cacofonia) si nici carnetul de munca. I-am dat avertisment, dar omul n-are nicio treaba. Chestia e ca, la angajare, a dat declaratie pe propria raspundere ca nu a savarsit fapte de natura penala. Ii pot desface cim pentru ca nu a adus cazierul?
Scuze ca m-am bagat in topic, dan daca tot veni vorba... :cafea: :lol:

livona

Post by livona » 05 Jul 2006, 17:29

Vreau sa va prezint si eu o situatie: o persoana merge sa se angajeze la o banca, ca economist. in urma cu 2 ani, in urma unui accident de circulatie are cazier, nici o treaba cu privire la finante, economie.
A fost refuzat, exact in momentul semnarii contractului pt ca a fost condamnat, cu suspendare.
Parerea mea este ca acestor persoane, care din diferite situatii (cum ar fi accidente rutiere, care poate sa i se intample oricui), raman cu cazier, nu li se da posibilitatea sa se angajeze pentru ca nu sunt acceptati. Respectivul ce ar trebui sa faca, unde sa munceasca, peste tot a fost respins pt ca are cazier...
...si, cand vrea sa se reabiliteze, instanta cere dovada ca ai muncit si ca muncesti... de unde ADUCI ANGAJARE, CAND NIMENI NU TE VREA CU CAZIER?

jhonyjhon

Re: Un sfat va rog, angajare cu cazier

Post by jhonyjhon » 20 Feb 2017, 18:01

bai tu asta cu soferul....daca soferul isi face treaba ipocritule ce te intereseaza asa tare de cazier???cand plm o sa va vina mintea la cap inapoiatilor???in toata europa asta cat e ea de mare doar in romania intalnesti dobitocenia asta cu cazierul...daca unul are cazier insemna ca si-a platit datoriile fata de societate debilule...sa iti fie frica de unu care face ceva si nu are cazier...ce nu inteleg de ce la politicieni p...ii care ne conduc nimeni nu le cere cazierul sau nmeni nu incearca sa-i dea afara ca au cazier....ba dimpotriva in mai pupa si in p....a televiziunile toata ziua ,si unu care se chinuie sa duca luna pana la sfarsit prin munca incercati sa-i gasiti nod in papura...revenitiva anormalilor odata

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests