Astept scrisoare de la procuror...bautura la volan

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Post Reply
florin_dtb

Astept scrisoare de la procuror...bautura la volan

Post by florin_dtb » 11 Apr 2006, 11:28

Salut!
In urma cu cinci luni de zile, tarziu in noapte, am fost oprit in timp ce conduceam autoturismul proprietate personala si am suflat in alcool-tester. Cum a iesit 0,49 mg/L alcool pur in aerul expirat, am fost condus la IML unde mi s-au luat cele doua probe de sange.
Uite asa m-am ales din propria mea prostie cu un dosar de cercetare penala!
Au trebuit sa treaca 3 (trei) luni de zile ca Biroul Cercetari Penale al Politiei Rutiere sa-l trimita Parchetului cu propunerea de N.U.P., pentru ca cele doua probe de sange sunt sub 0,80 g o/oo alcool pur in sange. Eu tot sunam la ei si ii intrebam de ce dureaza atat de mult si mi se raspundea ca nu sosise de la Parchet unde trebuia inregistrat mai intai.
Mi s-a spus sa astept acasa o scrisoare din partea procurorului pe baza careia sa-mi ridic permisul de la Udriste. De atunci au trecut doua luni de cand dosarul meu a fost trimis la Parchet (str. Scaune) si inca nu am primit nici o scrisoare acasa.
Dosarul meu cu propunerea de N.U.P. este la un procuror? Ca sa ma interesez de el trebuie sa ma duc la registratura Parchetului? Ce ma sfatuiti sa fac? Ca dupa atatea luni masina imi "rugineste" in garaj, nici urma de permis, iar eu intr-un Parchet n-am mai calcat pana acum... :( :(

Motanu

Post by Motanu » 11 Apr 2006, 12:04

Poti afla de fie de la politie, dar cel mai simplu de la la grefa parchetului unde se afla dosarul, numarul acestuia. Dar chiar si fara acest numar, prin indicarea elementelor de identificare personale, si cu descrierea situatiei de fapt, poti face o plangere pentru tergiversarea solutionarii, pe care o poti trimite prin posta, cu confirmare de primire, pe adresa respectivului parchet. Asta in situatia in care doresti doar solutionarea in termen cat mai scurt, si esti sigur de solutia ce va fi data in dosar.

Bolero

Post by Bolero » 12 Apr 2006, 21:23

In primul rind trebue sa sti ca actul de sesizare , in cazul dvs procesul verbal de constatare , dupa ce este inregistrat la organul de politie este trimis la parchet pentru atribuirea numarului unic , dupa care se intoarce la organul de cercetare penala a politiei .Aceasta operatiune are termenul legal de 5 zile. Organul de cercetare penala are obligatia sa efectueze acte premergatoare inceperii urmaririi penale iar in termen de 30 zile trebuie ori sa inceapa urmarirea penala in cazul in care sunt date si indicii temeinice de savirsire a unei infractiuni sau sa propuna neinceperea urmaririi penale in cazul in care constata existenta unuia din cazurile prev de art 10 c.p.p. In situatia dvs , intrucit nu erau intrunite elementele constitutive ale infractiunii de conducere ..... sub aspectul laturii obiective , trebuia ca dosarul sa fie inaintat in termen de 30 zile la parchet cu NUP . Procurorul dupa confirmarea solutiei propuse are obligatia sa va comunice in scris , solutia data.Cu aceasta comunicare dvs va prezentati la Serviciul Evid. de la Inspectoratul judetean de politie ori al mun Bucuresti de unde va ridicati permisul de conducere. In situatia dvs , va recomand sa va inscrieti in audienta la primprocurorul parchetului unde aveti dosarul ocazie cu car o sa va lamuriti pe loc problema. Va doresc succes !

florin_dtb

Post by florin_dtb » 13 Apr 2006, 15:46

Plangere nu o sa fac pentru ca s-ar incurca si mai mult lucrurile. Am fost ieri, 12.04.2006, la parchet si am intrebat la grefa despre situatia dosarului meu. Grefierul a iesit din incapere si s-a intors cu raspunsul ca din data de 15.03.2006 dosarul se afla la procuror. Atat am aflat...oricum, acum m-am lamurit si eu cu circuitul dosarului in justitie :)
Va multumesc pentru sprijin si o sa va tin la curent!

constable

Post by constable » 15 Apr 2006, 08:40

1. Pe timpul cercetarilor trebuia sa ai dreptul de a circula pe drumurile publice (prezumtia de nevinovatie). Multi o sa spuna ca este vorba de alcool. In mod normal (cel putin asa vad eu lucrurile) trebuia sa ai dovada cu drept de circulatie pana la solutia procurorului. Dupa solutionare prin N.U.P. trebuie sa fi sanctionat contraventional si se suspenda dreptul de circulatie.
2. Scrisoarea pe care tu o astepti este de fapt rezolutia de confirmare NUP din partea procurorului. Este posibil sa nu o vezi daca nu mergi sa faci o cerere in acest sens. Doar suntem in Romania ai uitat ?
3. Rezolvarea pentru tine va fi urmatoarea n Dupa NUP mergi la politie si ei vor considera timpul stat pe dreapta ca si perioada de suspendare. Cum se face de a operat aceasta masura inaintea sanctiunii contraventionale (sunt strans legate una de alta) nu-mi explic. Poate din prostia lor scapi de amenda contraventionala.

florin_dtb

Post by florin_dtb » 21 Jul 2006, 22:44

Dupa cum am promis revin cu precizari.
Pe 19 iulie am intrat in posesia permisului, dupa ce am stat pe tusa opt luni de zile. Am primit solutia de NUP din partea procurorului, desi am ajuns in posesia ei cam tarziu, fiindu-mi inmanata dupa o audienta la prim-procuror. Nici vorba sa-mi fie trimisa acasa comunicarea desi facusem o cerere in acest sens in urma cu peste o luna.
Pentru cei ce se afla in aceeasi situatie pot sa le spun sa se duca fara frica la Parchet si sa intre in audienta la prim-procuror sau chiar la procurorul care ancheteaza cazul, caci asa vor reusi sa-si recupereze permisul mai repede. Din cate am inteles eu exista un termen de trei luni in care un procuror trebuie sa solutioneze un dosar, asa ca daca vi se tot repeta la infinit ca este in lucru trebuie sa fiti rabdatori si insistenti. Pe mine m-a ajutat faptul ca in ultima vreme m-am dus imbracat la costum, iar toata lumea avea impresia ca sunt avocat.
Cu aceasta ocazie va multumesc pentru sfaturile primite, ce au fost de un real folos, caci in urma a ceea ce am citit pe forum am reusit sa ma descurc la Parchet (un om informat face cat doi).
Sper ca de acum inainte sa utilizez acest forum in situatii mult mai placute!

iverson_nio

Re:

Post by iverson_nio » 07 Jun 2013, 12:10

florin_dtb wrote:Dupa cum am promis revin cu precizari.
Pe 19 iulie am intrat in posesia permisului, dupa ce am stat pe tusa opt luni de zile. Am primit solutia de NUP din partea procurorului, desi am ajuns in posesia ei cam tarziu, fiindu-mi inmanata dupa o audienta la prim-procuror. Nici vorba sa-mi fie trimisa acasa comunicarea desi facusem o cerere in acest sens in urma cu peste o luna.
Pentru cei ce se afla in aceeasi situatie pot sa le spun sa se duca fara frica la Parchet si sa intre in audienta la prim-procuror sau chiar la procurorul care ancheteaza cazul, caci asa vor reusi sa-si recupereze permisul mai repede. Din cate am inteles eu exista un termen de trei luni in care un procuror trebuie sa solutioneze un dosar, asa ca daca vi se tot repeta la infinit ca este in lucru trebuie sa fiti rabdatori si insistenti. Pe mine m-a ajutat faptul ca in ultima vreme m-am dus imbracat la costum, iar toata lumea avea impresia ca sunt avocat.
Cu aceasta ocazie va multumesc pentru sfaturile primite, ce au fost de un real folos, caci in urma a ceea ce am citit pe forum am reusit sa ma descurc la Parchet (un om informat face cat doi).
Sper ca de acum inainte sa utilizez acest forum in situatii mult mai placute!
La fel si la mine ..spune-mi ce se intampla la udriste dupa ce aduci rezolutia cat timp mai pierzi si pacolo?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 5 guests