Va rog sa-mi dati un sfat cu privire la o succesiune!

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
ionutyalina2004

Va rog sa-mi dati un sfat cu privire la o succesiune!

Post by ionutyalina2004 » 03 Aug 2004, 16:02

Salut! As dori sa primesc si eu un sfat cu privire la o succesiune:-bunica mea s-a casatorit cu bunicul meu, acesta venind in casa bunicii fara nimic; bunica mea a murit dupa 3 ani, timp in care din casatorie s-a nascut mama, aceasta avand doar doi ani la moartea bunicii; bunicul s-a recasatorit cu o alta femeie care a venit in casa bunicii mele tot fara nimic;noua sotie a nascut doi copii, acestia avand la randul lor copii;strabunicul meu, adica tatal bunicii mele a murit dupa moartea bunicii, iar strabunica mea, adica mama bunicii mele a murit acum patru ani; la moartea strabunicului a mers la succesiune doar strabunica mea;dupa moartea strabunicii mele nu s-a facut succesiune;dupa un an de la moartea strabunicii mele, adica acum trei ani a murit si bunicul meu, nefacandu-se succesiune;vreau sa stiu daca bunica mea vitrega mosteneste ceva din averea care provine de la strabunicii mei (daca pot sa ia o parte din saliste cum intentioneaza);rolul este la ea;acum sta in casa fiicei ei dar vine des pe la casa in cauza ca sa arate ca e proprietara.Va multumesc!

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 07 Oct 2004, 15:26

In primul rand ca la succesiunea strabunicului tau ar fi trebuit sa vina si mama ta, prin reprezentare (adica in numele mamei ei, bunica ta) dar asta e istorie.
La mostenirea strabunicului tau ar fi avut vocatie numai mama ta, tot prin reprezentare cum am zis mai sus.
Sotia supravietuitoare a bunicului tau are vocatie numai la mostenirea acestuia, in concurs cu mama ta si fratii ei vitregi.
Cum nu spui a cui anume a fost salistea la care te referi nu stiu sa-ti spun mai multe insa sper ca te ajuta cat de cat cele de mai sus.

wittmann

Post by wittmann » 08 Oct 2004, 18:18

Cum dracun a inteles attorneyatlaw situatia, ca pe mine m-a apucat durerea de cap dupa primele trei randuri!!!??

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 11 Oct 2004, 12:03

wittmann wrote:Cum dracun a inteles attorneyatlaw situatia, ca pe mine m-a apucat durerea de cap dupa primele trei randuri!!!??
:lol: :lol: :lol:
Cu greu dar am ceva practica in situatii incalcite.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests