vechime continua de 5 ani pentru admitere in magistratura?!

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
samy

vechime continua de 5 ani pentru admitere in magistratura?!

Post by samy » 29 Mar 2006, 15:51

Buna! sunt samy si sunt noua pe forum.
Am o nelamurire: textul de lege cere o vechime de 5 ani in functii de specialitate, fara a preciza daca e necesara o vechime continua sau poate fi si intrerupta. Regulamentul cere sa nu existe intreruperi in activitate. Nu se bat oare cap in cap? De cand un regulament e mai presus de lege?
Sau principiul unde legea nu distinge, nici interpretul nu trebuie sa distinga nu mai are aplicare?
Eu sunt consilier juridic, am lucrat 1 an si 8 luni la o firma, ca si consilier juridic, dupa care am fost somera, am lucrat 6 luni ca secretara si de 3 ani si 5 luni sunt din nou consilier juridic. Conform legii indeplinesc conditia de vechime, conform regulamentului, nu, avand intreruperi in activitate. Mai mult, din toamna intru in concediu pentru cresterea copilului si va trebui s-o iau de la capat, nu?
Nu e o aberatie?
Ma poate ajuta cineva cu niste lamuriri?[/u]

ali2006

Post by ali2006 » 30 Mar 2006, 08:35

poate te ajuta asta,am avut si eu nelamuriri cu sintagma "intrerupere de activitate" si am trimis un email la CSM iar cam dupa 1 luna am primit raspuns pe care il redau mai jos:

Urmare memoriului dvs. nr.1739/DRUO/2006, prin care ati solicitat sa vi se comunice ce reprezinta sintagma "intrerupere de activitate" din declaratia pe propria raspundere ca nu au avut intreruperi de activitate, pe care trebuie sa o depuna candidatii la concursul de admitere in magistratura, va facem cunoscut urmatoarele:
Potrivit dispozitiilor cuprinse in art.3 alin.10 din Regulamentul privind organizarea si desfasurarea concursului de admitere in magistratura, precum si procedura de numire in functiile de judecator sau procuror, aprobat prin Hotararea Consiliului Superior al Magistraturii nr.321/2005, modificat si completat prin Hotararile Consiliului Superior al Magistraturii nr.481/2005 si nr.152/2006, la cererea de inscriere la concursul de admitere in magistratura se anexeaza certificatul de nastere (in copie); actul de identitate (in copie); diploma de licenta; chitanta de plata a taxei de inscriere; certificatul de cazier judiciar; certificatul de cazier fiscal; declaratia pe propria raspundere ca nu au avut intreruperi de activitate; curriculum vitae; carnetul de munca sau alte acte doveditoare ale vechimii in specialitate (in copie).
Prin intrerupere de activitate se intelege perioada in care candidatul nu a indeplinit una din functiile de specialitate juridica prevazute la art.2 din regulamentul sus mentionat (de exemplu, functia de judecator, procuror, avocat, notar, consilier juridic, etc.); perioada in care a fost in concediu fara plata sau in concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani; in timpul efectuarii serviciului militar obligatoriu; in cazul in care a fost pusa in miscare actiunea penala prin ordonanta sau rechizitoriu; in cazul in care salariatul este arestat preventiv in conditiile Codului de procedura penala.

Parerea mea este ca mai bine intrebi la ei -poate iti vor raspunde.

mariatibi

Post by mariatibi » 30 Mar 2006, 15:15

Stimata colega

Pot sa-ti impartasesc din experienta proprie. In decembrie m-am inscris la concurs intrucat indeplineam conditiile de vechime in specialitate (8 ani). Desi fusesem in concediu de crestere a copilului aprox. 2 ani, din eroare, nu mi s-a operat in carnetul de munca decat revenirea din concediu. Insa eu, in declaratia pe propria raspundere, am mentionat perioada in care am fost in concediu precizand ca, pe durata concediului de maternitate raporturile mele de serviciu au fost suspendate de drept, iar pe durata concediului de crestere a copilului raporturile de serviciu au fost suspendate la cerere.
Dosarul mi-a fost admis urmare verificarii indeplinii conditiilor de vechime de catre comisia de concurs.
Dar, asa cum a propus Ali, ar fi bine daca ai intreba si la C.S.M.

samy

Post by samy » 31 Mar 2006, 09:27

ali 2006 si mariatibi, va mutumesc.
Am sunat la CSM, le-am expus cazul meu si mi-au raspuns ca daca perioada de dinainte de intreruperea activitatii adunata cu cea de dupa face cei 5 ani ceruti de lege, e OK. Am intrebat cum voi putea eu sa declar pe proprie raspundere ca nu am avut intreruperi in activitate, cand nu e adevarat si mi-au spus sa mentionez in declaratie care au fost acestea. mariatibi, mi-ai putea spune cum ar trebui sa sune aceasta declaratie, pt. ca mi-e teama sa nu imi respinga dosarul pe motiv ca nu e corect formulata. Ar trebui sa declar ca am avut intreruperi in activitate si sa arat exact perioadele, inclusiv cele in care am indeplinit functia de consilier juridic ?
Multumesc frumos.

ali2006

Post by ali2006 » 31 Mar 2006, 12:11

poti sa-mi spui la cine ai sunat, cu cine ai vorbit?
mersi

ali2006

Post by ali2006 » 31 Mar 2006, 12:16

vreau sa cer si eu niste lamuriri dar mi-e teama ca cei de acolo ma vor repezi sau nu sunt in masura sa-mi spuna exact.
Ei spun intr-un fel si cand colo te trezesti ca e altfel.

Lacordu

Post by Lacordu » 01 Apr 2006, 16:54

Si eu sunt in aceeasi situatie.Imi imaginez ca o declaratie cat mai limpede cu putinta nu poate fi respinsa, daca situatia ta e clar infatisata. Esenta e sa intrunesti conditia de vechime in specialitate, nu?Ca ai avut 3, 7 sau 9 intreruperi, daca perioadele insumate dau 5 ani minim, esti eligibil. Nu cred sa fie atat de formalisti incat sa-ti respinga dosarul fiindca ai strecurat in declaratie o exprimare care sa nu sune elegant si precis la ureche.Probabil declaratia urmareste sa acopere situatia in care vreun candidat ar avea intreruperi neoperate in carnetul de munca, de genul concediului neplatit sau altele, you name it.

samy

Post by samy » 05 Apr 2006, 09:29

Am vorbit cu Anca Serban de la CSM - persoana de contact pe care au mentionat-o pe site-ul INM.
Sper ca nu mi-a raspuns aiurea.
In alta ordine de idei, voi cum invatati? Esentialul din coduri - ca nu prea ai mult timp sa scrii povesti, sau mai mult comentariile din cursuri, dat fiind ca se permite accesul cu codurile in sala?
Am vazut ca baremurile sunt foarte succinte.

cyclop

Post by cyclop » 05 Apr 2006, 11:15

samy wrote:Am vorbit cu Anca Serban de la CSM - persoana de contact pe care au mentionat-o pe site-ul INM.
Sper ca nu mi-a raspuns aiurea.
In alta ordine de idei, voi cum invatati? Esentialul din coduri - ca nu prea ai mult timp sa scrii povesti, sau mai mult comentariile din cursuri, dat fiind ca se permite accesul cu codurile in sala?
Am vazut ca baremurile sunt foarte succinte.
Baremurile nu sunt succinte, sunt aberante!

In legatura cu invatatun, la proceduri, poti merge pe cod.
La celelalte, trebuie neaparat sa studiezi si tratatele. Binennteles, si acolo e bine sa ai codul in fata in permanenta.
Si multe, multe spete.
Bafta!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests