abuz de incredere sav. cu intentie indirecta

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
norocel

abuz de incredere sav. cu intentie indirecta

Post by norocel » 02 Dec 2005, 11:59

Imi da si mie cineva un exemplu de situatie in care abuzul de incredere se savarseste cu intentie indirecta?

elena_av

Post by elena_av » 03 Dec 2005, 16:50

abuzul de incredere se savarseste numai cu intentie directa

alcali

Post by alcali » 03 Dec 2005, 17:39

...dupa unii si altii..
si eu m-am intrebat cum s-ar savarsi cu intentie indirecta cand am vazut intr-un tratat de loghin din n92 abuzul de incredere in ambele forme ale intentiei.
la forma indirecta dadea o explicatie cam asa:"aceasta forma a vinovatiei semnifica incercarea efectiva a agentului de a diminua in mod fraudulos patrimoniul celui care i-a incredintat mobilul"--care mie imi suna mai mult ca tentativa.
dar apoi intr-un ttratat din n96 a rectificat si a zis ca se sav. numai cu intentie directa.

inchizitia

Post by inchizitia » 03 Dec 2005, 18:20

Cineva care dispune de un bunul altuia trebuie sa se deplaseze in alta localitate si nu se intoarce la timp sa-l restituie si nici nu se preocupa de aceasta,el neintentionand de la inceput ca bunul sa ramana la el.
Exemplul este cam fortat,abuzul de incredere se sav. cu intentie d.

mariusms

Post by mariusms » 03 Dec 2005, 19:24

Exemplele sunt intr-adevar cam dificile. Sa incerc si eu unul, poate iese ceva. :grin:
Cel care inchiriaza o sticla cu vin vechi, rar si premiat de la partea vatamata si o lasa in undeva prin casa, fara sa spuna sotiei ca bunul este inchiriat, iar nu cumparat. Sotia, pentru ca pierduse Rapidul sa zicem, termina repede sticla.
Parerea mea, hac. :-D

wittmann

Post by wittmann » 03 Dec 2005, 21:16

Pai si in cazul tau care e faptuitorul?

lawprofile

Post by lawprofile » 03 Dec 2005, 22:09

wittmann wrote:Pai si in cazul tau care e faptuitorul?
Cum care...?RAPIDU...!

elena_av

Post by elena_av » 03 Dec 2005, 22:38

mariusms wrote:Cel care inchiriaza o sticla cu vin vechi, rar si premiat de la partea vatamata si o lasa in undeva prin casa, fara sa spuna sotiei ca bunul este inchiriat, iar nu cumparat. Sotia, pentru ca pierduse Rapidul sa zicem, termina repede sticla.
Parerea mea, hac. :-D
e culpa
dar daca stia ca sotia e alcoolica si nu a ascuns bine sticla, inseamna ca acceptat producerea rezultatului, si ai intentie indirecta

PS : vezi ce poti sa patesti daca nu-i spui totul sotie?! :grin:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests