ce infractiune a savarsit?

Discutii privind Dreptul Penal
croc

ce infractiune a savarsit?

Post by croc » 24 Nov 2005, 14:11

este vorba despre directorul general al unei societati care, desi societatea este in faliment inca din 2004, in 2005 incheie cu mine un contract de inchiriere, ii dau auto, si nu-mi plateste nimic din contract;


la ce infractiune se incadreaza avand in cedere ca, desi se deschisese procedura de faliment, el vine si incheie cu mine contracte?


:(

multumesc

norocel

Post by norocel » 24 Nov 2005, 14:14

Era radiata societate de la RC?

croc

Post by croc » 24 Nov 2005, 14:20

heeeeeeeeeeeeeei motane, de cand nu te-am mai vazut! :mrgreen:


nu, nu e, dan scrie societate in faliment :(

numai ca nu s-a uitat nimeni inainte de incheierea contractului;

norocel

Post by norocel » 24 Nov 2005, 14:38

Era faliment sau reorganizare?
I se ridicase sau nu dreptul de a reprezenta societatea?
Se facuse mentiunea in RC (cu privire la ridicarea drepturilor de reprezentare)?

Eu zic ca nu ai nici o infractiune.

:kiss:

croc

Post by croc » 24 Nov 2005, 14:47

faliment, iar dreptul de reprezentare se ridica administratorului de drept, de la data deschiderea procedurii de faliment.

nu este nici o mentiune la ORC, dar oricum pentru acesta, in calitatea lui de director general nu avea cum sa apara la ORC;

este si actionar, in acelasi timp;

adica nu a facut nimic rau prin aceea ca, desi stia ca este in faliment, vine si incheie cu mine doua contracte si nu plateste nimic?

norocel

Post by norocel » 24 Nov 2005, 14:52

A facut rau dar raul lui este de natura civila :mrgreen:
Adica, desi nu mai avea mandat a incheiat un contract in numele firmei.
Pentru tine ca si tert fata de mandat, nu prezinta importanta decat informatiile publice (directorul nu este inscris la RC cu drept de a reprezenta firma? nu are specimen de semnatura depus la RC?)

Te gandesti probabil la inselaciune, asa-i?

croc

Post by croc » 24 Nov 2005, 14:56

da, la ea ma gandesc precum si la infractiunile pv de legea 31/1990, ca pana la urma numai in intereseul firmei nu a luat el auto. :twisted:


directorul general nu este inscris la ORC si nu are specimen, dupa stiinta mea;

daca gresesc, rog sa ma corectati, nu sunt sigura!

norocel

Post by norocel » 24 Nov 2005, 15:06

Nu are sau spui ca nu trebuie sa aiba?

croc

Post by croc » 24 Nov 2005, 15:09

nu trebuie!

eu stiu ca administratorul este cel care apare la ORC si are si specimen!

norocel

Post by norocel » 24 Nov 2005, 15:14

Si o persoana care nu figureaza in RC ca reprezentant cum iti dovedeste tie ca are dreptul sa reprezinte acea societate?

Ti-a adus cumva vreo procura ?
Nu cred.
Si uita asa ajungem la inselaciune.
I-ai cerut tu sa dovedeasca calitatea pe care pretindea ca o are?
Daca nu avea drept de reprezentare inscris la RC, deci opozabil tie, cum te-a inselat?
Nu se poate spune ca nu i-ai cerut sa-ti dovedeasca acea calitate?

croc

Post by croc » 24 Nov 2005, 15:39

nu i-am cerut! :(


si acuma suport propria mea prostie sau cum ? :(

dricaru

Post by dricaru » 24 Nov 2005, 20:51

Un banal litigiu comercial.

mariusms

Post by mariusms » 24 Nov 2005, 22:13

Mai trebuie reflectat. Directorasul tau nu a folosit cumva si o stampiluta?
Hmmm, pare-mi-se ca ai simtit tu ceva, Croc. Si pe buna dreptate. Este posibil sa avem un fals in concurs inselaciune.

croc

Post by croc » 24 Nov 2005, 22:18

ba da;
a folosit si stampila;

este vorba despre asociatul unic al unei societati comerciale, care este si director general (fara sa fie administrator) si care mi-a semnat si stampilat doua contracte de inchiriere, referitoare la doua autovehicule, desi societatea respectiva se afla in faliment.

ce vrei sa spui, marius cu stampila? :roll:

dricarule, nici macar litigiul ala comercial nu il am pentru ca, fiind deschisa procedura de faliment, nu mai am cu cine sa ma judec.
nu pot decat sa inscriu la masa credala, actiune total neinteresanta pentru mine, de aia sper intr-o intrunire a unor elemente constitutive. :mrgreen:

mariusms

Post by mariusms » 24 Nov 2005, 22:32

Societatile pentru care s-a deschis procedura lichidarii si a falimentului au un lichidator care se ocupa de administrarea lor, pana la inchiderea procedurii.
"Directorul" a semnat intr-o calitate pe care nu o avea si a folosit tot asa o stampila pe care nu scria SC "X" SRL/SA etc in lichidare (asa reiese din ce ai spus).
Eu zic sa faci plangere penala.
Nu prea vad cum sa te inscrii la masa credala, pentru ca lichidatorul iti va spune ca societatea in lichidare nu a contractat cu tine.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests