Contract de imprumut cu ipoteca conventionala

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
bidilaura

Contract de imprumut cu ipoteca conventionala

Post by bidilaura » 01 Oct 2005, 16:03

In 26 aprilie 2005 am facut un contract de imprumut de la o persoana fizica, la notar, cu suma de ...euro.in contract se specifica data si luna(26 in fiecare luna) si suma de ...euro care trebuie restituita pana la data de 26 aprilie 2006.Contarctul constituie ipoteca conventionala asupra locuintei si prevede taxa de 3% penalizare pe zi in cazul intarzierii datei de restituire a banilor in fiecare luna.
Insa,contractul nu specifica modalitatea de plata pana la achitarea integrala a sumei(adica in 26 aprilie 2006).Conventia cu cel de la care am imprumutat banii a fost sa-mi dea chitanta de mana in fiecare luna.Notarul a confirmat verbal aceasta modalitate cum ca este buna.
Problema?
In prima luna de restituire a sumei de ...euro,adica 26.05.2005,persoana care mi-a imprumutat banii mi-a dat chitanta de mana semnata,urmand ca in luna iunie sa-mi dea dar nesemnata.
In luna iulie a refuzat sa-mi mai dea aceasta chitanta desi am apucat sa-i dau banii.
In august i-am depus in cont bancar in euro,insa m-a amenintat ca-mi v-a face probleme daca mai depun bani in contul sau.
Luna aceasta,dupa ce ne-am inteles ca va semna chitanta de mana in fiecare luna,din nou nu a vrut sa o semneze.Dar banii i-a luat.

Va rog,daca se pote,sa primesc un raspuns urgent in ceea ce priveste acest contract.
In ce masura poate apela la executori judecatoresti si daca modalitatea de a-i trimite banii prin mandat postal la cursul euro de 36.200 stabilit de comun acord in contract este buna?
Nu mai stiu ce sa fac.
Timpul trece iar pana acum , daca chitantele de mana nu au nici o valoare, am pierdut deja 300 euro.
poate sa ma dea in judecata?
Nu are nici o dovada ca nu i-am dat banii(eu am chitantele de mana si chitanta de la banca) iar eu la fel in luna in care nu mi-a dat chitanta.
Va rog sfatuiti-ma ce sa fac.

Bidilaura

kko

Post by kko » 03 Oct 2005, 07:42

Banii poti sa-i dai contra chitanta de mana. Banuiesc ca respectivele chitante sunt scrise de mana creditorului. Nu prea inteleg de ce refuza sa le semneze.
Banii poti sa-i trimiti si prin mandat postal dupa cum poti sa-i virezi si in contul lui.Nu inteleg ce probleme ti-ar putea face ca i-ai virat rata lunara in cont. Si poti specifica expres, de fiecare data cand platesti, c/v rata luna.... conf. contr.aut.sub nr.....
In cazul in care iti refuza plata (iti returneaza banii) ai posibilitatea de a face oferta reala de plata urmata de consemnarea pretului, prin ex.judecatoresc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests