Gard despartitor

Discutii privind procedura civila
aiurel

Gard despartitor

Post by aiurel » 19 Aug 2005, 11:53

Situatia este urmatoarea:
- Actiune in granituire - hotare definitiva si irevocabila (no comment);
- punere in executare - eronata - nu s-a respectat hotararea, s-a admis contestatia la executare; s-a refacut executarea - la fel de eronat ca prima data - acum este pe rol o alta contestatie la executare;
- intre timp (dupa ce s-a facut prima punere in executare si pe rol era contestatia la executare) vecinul a ridicat un gard pe "limitele" stabilite la prima executare.

Aspectul ce ma intereaseaza priveste o aparare impotriva vecinului pentru ca acesta sa nu solicite 1/2 din contravaloarea gardului.
Din cate stiu, pana acum nu a obtinut o autorizatie de constructie.
Materialele din care este facut acest gard sunt luate de la fier vechi.
Nu as vrea ca peste ceva timp sa ma trezesc ca scoate o factura de jde milioane de lei (poate chiar dublu fata de cat a dat el pe materiale) si sa vrea sa-i dau jumatate din valoare (impusca 2 iepuri - si-a facut si gardul cum au vrut muschii lui si si-a recuperat si banii pe materiale + muncitori).

ainsof

Post by ainsof » 20 Aug 2005, 07:27

Proprietarul are dreptul sa-si ingradeasca propria propietate iar in privinta gardului despartitor fata de alta proprietate exista doar prezumtia ca este proprietate comuna (in speta ta este clar ca nu-i proprietate comuna)
In cazul in care vecinul (adica tu) doreste sa devina coproprietarul gardului/zidului ce desparte cele doua proprietati va plati jumatate din valoarea zidului/gardului (valoarea nu inseamna pretul platit de vecin)

aiurel

Post by aiurel » 20 Aug 2005, 07:51

Nu ma intereseaza sa devin coproprietar pe gard.
Aspectul ce ma interesa era o posibila actiune a vecinului pentru a ma obliga la plata a 1/2 din valoarea gardului.
Ar putea sa ma dea in judecata pentru a-si recupera din bani?

Care ar fi temeiul legal?

ainsof

Post by ainsof » 20 Aug 2005, 07:53

Poate nu m-am exprimat clar dar am vrut sa spun ca ai dreptul sa devii coproprietar si nu poti fi obligat s acumperi fortat 1/2 din gard.

aiurel

Post by aiurel » 22 Aug 2005, 07:20

Mai exista si alte pareri?

aho

Post by aho » 22 Aug 2005, 07:30

Exista o practica la unele instante din Ardeal, nu stiu daca te ajuta, dar eu am fost interesata in celalalt sens si nu am putut sa obtin 1/2 cheltuieli. Astfel prin cheltuieli de granituire s-a interpretat ca acestea sunt cele de judecata in actiunea in granituire. Exista o cutuma, in sensul ca fiecare proprietar face un gard, la noi se prezuma ca cel din partea stanga. Daca proprietarul vecin nu-si face gardul poti sa-l obligi sau poti sa-l faci tu pe cheltuiala lui( integrala).


Ptr. gard fara fundatie, stiu eu, nu este necesara autorizatie. Autorizatia ar trebui in cazul in care se face un zid sau daca gardul s-ar face pe fundatie.

nicuvar

Post by nicuvar » 22 Aug 2005, 09:18

Subiect interesant. As pune si eu o intrebare.
Intre mine si vecinul din stanga era un gard de sarma. S-a schimbat vecinul, noul vecin a dat jos o parte din gard si a construit pana la limita proprietatii. Acum in loc de gardul de sarma am un zid inalt de 7 metri. Poate sa imi ceara vecinul ceva pentru acel zid?

aho

Post by aho » 22 Aug 2005, 09:26

ainsof wrote:Poate nu m-am exprimat clar dar am vrut sa spun ca ai dreptul sa devii coproprietar si nu poti fi obligat s acumperi fortat 1/2 din gard.
Cu o singura precizare esti obligat sa-ti granituiesti proprietatea. Cum a a fost initial un gard nu vad de ce ai putea fi obligat la facerea unui zid. Acest zid este proprietatea vecinului.

aiurel

Post by aiurel » 22 Aug 2005, 11:27

AHO a scris:
"Cu o singura precizare esti obligat sa-ti granituiesti proprietatea..."

Ainsof a scris:
"Proprietarul are dreptul sa-si ingradeasca propria propietate ...."

Ma-ti bagat in ceatza. Se merge pe principiul - 2 juristi, 3 opinii :lol: :-( :lol: ?

AHO a mai scris:
"Exista o cutuma, in sensul ca fiecare proprietar face un gard, la noi se prezuma ca cel din partea stanga." - partea stanga a cui?

Cum ramane cu aplicarea prevederilor art. 584 C.civ?

nicuvar

Post by nicuvar » 22 Aug 2005, 11:36

Am avut impresia ca AHO mi-a raspuns mie, la intrebarea cu zidul.
La noi este la fel, cel din stanga face gardul. Cum privesti spre strada, vecinul din stanga face gardul dintre voi iar tu faci gard spre vecinul din dreapta.

roxanagalateanu

Post by roxanagalateanu » 22 Aug 2005, 11:42

Art 584 c civ prevede ca orice proprietar poate obliga pe vecinul sau sa procedeze la granituirea proprietatii lipite de a sa. cheltuielile de granituire sunt suportate in proportie egala. daca granituirea nu se face prin buna invoiala, cel indreptatit poate introduce o actiune in granituire.

atata granituirea cat si ingradirea sunt drepturi, nu? dr de granituire apartine proprietarului care il poate obliga pe vecinul sau sa isi ingradeasca proprietatea, iar dr de ingradire apartine proprietarului care isi poate construi gard, zid pt a-si imprejmui imobilul. cel putin asa inteleg eu. gresesc?

cat despre zid despartitor, santul comun si gardul comun, vezi art 590, 602, respectiv 606 c civil

aiurel

Post by aiurel » 22 Aug 2005, 13:52

roxanagalateanu wrote:Art 584 c civ prevede ca orice proprietar poate obliga pe vecinul sau sa procedeze la granituirea proprietatii lipite de a sa. cheltuielile de granituire sunt suportate in proportie egala. daca granituirea nu se face prin buna invoiala, cel indreptatit poate introduce o actiune in granituire.

atata granituirea cat si ingradirea sunt drepturi, nu? dr de granituire apartine proprietarului care il poate obliga pe vecinul sau sa isi ingradeasca proprietatea, iar dr de ingradire apartine proprietarului care isi poate construi gard, zid pt a-si imprejmui imobilul. cel putin asa inteleg eu. gresesc?

cat despre zid despartitor, santul comun si gardul comun, vezi art 590, 602, respectiv 606 c civil
Deci se pare ca am clarificat pana aici.
Este vorba de niste drepturi: eu il pot obliga pe vecin sa-si faca gard (cum? nu stiu!!!)
Ce fac fac?
Il dau in judecata si-l oblig sa-si ridice gardul?
Il construiesc eu si apoi il dau in judecata sa-mi restituie contravaloarea gardului?
Cum ma poate obliga el sa-mi construiesc eu un gard?
Cum ma pot apara eu ca sa nu ma poata obliga el sa-mi construiesc un gard?
Ce se intampla daca el deja si-a construit acel gard?

aiurel

Post by aiurel » 22 Aug 2005, 13:55

roxanagalateanu wrote:Art 584 c civ prevede ca orice proprietar poate obliga pe vecinul sau sa procedeze la granituirea proprietatii lipite de a sa. cheltuielile de granituire sunt suportate in proportie egala. daca granituirea nu se face prin buna invoiala, cel indreptatit poate introduce o actiune in granituire.

atata granituirea cat si ingradirea sunt drepturi, nu? dr de granituire apartine proprietarului care il poate obliga pe vecinul sau sa isi ingradeasca proprietatea, iar dr de ingradire apartine proprietarului care isi poate construi gard, zid pt a-si imprejmui imobilul. cel putin asa inteleg eu. gresesc?

cat despre zid despartitor, santul comun si gardul comun, vezi art 590, 602, respectiv 606 c civil
Deci se pare ca am clarificat pana aici.
Este vorba de niste drepturi: eu il pot obliga pe vecin sa-si faca gard (cum? nu stiu!!!)
Ce trebuie sa fac?
Il dau in judecata si-l oblig sa-si ridice gardul?
Il construiesc eu si apoi il dau in judecata sa-mi restituie contravaloarea gardului?
Cum ma poate obliga el sa-mi construiesc eu un gard?
Cum ma pot apara eu ca sa nu ma poata obliga el sa-mi construiesc un gard?
Ce se intampla daca el deja si-a construit acel gard?

aho

Post by aho » 22 Aug 2005, 15:18

Citez din experienta mea:"Draga mea tu confunzi cheltuielile de granituire cu cheltuielile de gard". "Pacat ca tinerii din ziua de azi nu mai au vocabular juridic!"

mihai 123

Re: Gard despartitor

Post by mihai 123 » 28 Dec 2012, 14:09

Am o intrebare: exista vreo regula care spune la ce se refera expresia "vecinul din dreapta" si "vecinul din stanga"? Consideram stanga si drepta cu fata la parcelasau la strada?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests