inselaciune

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
kempex

inselaciune

Post by kempex » 18 Aug 2005, 16:57

stie cineva sa-mi spuna daca in speta este vorba de o singura infr sau de mai multe?

Un tip cumpara cu un cec fara acoperire astazi dintr-un aras si maine, de la aceiasi firma dar dintr-un alt oras cumpara inca o data. Se sesizeaza parchetul dar pagubitii nu realizeaza ca este vorba de aceiasi persoana si prin urmare un proces este pe rol la o judecatorie si altul la parchetul de pe langa alta judecatorie. Ce este de facut? Extinderea cercetarii penale pt alte fapte?
Va multumesc

comisar

Post by comisar » 18 Aug 2005, 17:33

Nu prea esti explicit,dar cred ca este vorba de infractiune continuata,41 al 2 C.p. la legea Cecului si art.215 al.2 si 4,incadrarea difera si este in functie de modalitatea de completare si eliberare a cecului,de disponibilul din banca, de relatiile comerciale dintre parti,etc.

dricaru

Post by dricaru » 18 Aug 2005, 17:34

Achiesez la rasp Comisarului
Fara discutie, e inselaciune in forma continuata.

alcali

Post by alcali » 18 Aug 2005, 17:43

eu zic ca este vb de o singura infractiune in forma continuata.
in functie de valoarea pagubei competenta este judecatoria sau tribunalul.

este de asemenea un caz de conexiune iar cele2 se vor uni intr-un singur proces prin extinderea actiunii penale cu privire la alte acte materiale asta dc competenta este judecatoria.dc competent este tribunalul, inst(judecatoria) se va dezinvesti si va trimite cauza inst.competente.

kempex

Post by kempex » 18 Aug 2005, 18:04

Dar totusi nu inteleg...sunt doua cecuri diferite folosite in momente diferite in locuri diferite
doua rezolutii infractionale distincte, obtine achizitionarea unor bunuri distincte

wittmann

Post by wittmann » 18 Aug 2005, 18:11

Faptele sunt savarsite in doua zile consecutive, aceeasi parte vatamata si sunt rezolutii infr. diferite? Nu prea merge... E aceeasi rezolutie ----n infr. continuata

dricaru

Post by dricaru » 18 Aug 2005, 18:11

Ia mai gindeste-te!
Ce inseamna aceeasi rezol infractionala?
Cind apare o alta rezolutie?
Ia uita-te la modus operandi
La timp
La parti
La ob material
etcccccccc

sansiro

Post by sansiro » 19 Aug 2005, 14:58

Dincolo de problema de drept material, intrebarea cuprindea si o chestiune de procedura Ce se intampla in cazul litispendentei

sansiro

Post by sansiro » 19 Aug 2005, 15:02

Dincolo de problema de drept material, intrebarea cuprindea si o chestiune de procedura si anume: ce se intampla in cazul litispendentei? Spre deosebire de procedura civila, nu prea s-a discutat lucrul acesta in penal. Ideea este ca prima instanta sesizata este si cea competenta d.p.d.v. teritoria. Cred ca in cauza se poate vorbi de aplicarea regulilor conflictului de competenta deoarece ambele instante s-au declarat competente si au procedat la judecare.

P.S. Scuze pentru repetare. Am apasat ce nu trebuie si m-am trezit ca s-a expediat mesajul

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests