actiune in recunoasterea dreptului de proprietate?

Discutii privind procedura civila
Post Reply
dianarotaru

actiune in recunoasterea dreptului de proprietate?

Post by dianarotaru » 15 Jun 2005, 14:04

x cumpara un apartament in rate de la icral (inainte de 89) dupa 8 luni, timp in care a platit ratele singur se insoara cu y, impreuna achita aparatmentul. in 90 divorteaza dar continua sa locuiasca impreuna si nu fac partajul. cand y a avut nevoie de adeverinta de spatiu pentru buletin, i s-a cerut de la politie acordul lui x. y nu apare pe contractul de proprietate. Intrebare: ce poate face y pentru a i se recunoaste dreptul asupra apartamentului si daca x ar putea sa instarineze apartamentul respectiv. multumesc !

codobelc

Post by codobelc » 15 Jun 2005, 14:33

Daca la momentul incheierii contractului de vanzare-cumparare X nu era casatorit(a), apartamentul este bun propriu al lui X. Faptul ca cea mai mare parte din rate a fost achitata de ambii soti in timpul casatoriei nu este de natura a schimba situatia. Y are doar un drept de creanta impotriva lui X, reprezentand cota ei (lui) de contributie la achizitionarea apartamentului. Nu are insa nici un drept real asupra acestuia. Asadar, X poate vinde singur apartamentul. Imi pare rau.
Dar poate au altii alte pareri.

danutza

Post by danutza » 16 Jun 2005, 09:12

e corect ce a zis codobelc;

no other option, sorry! (nu este alta optiune, imi pare rau!)

dianarotaru

Post by dianarotaru » 17 Jun 2005, 09:44

am inteles foarte bine, multumesc mult de tot!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests